2020 m. liepos 12 d. 16:55 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Eisenos, smerkiančios rasizmą, dalyviai: svarbu kalbėti net gyvenant už Atlanto

(4)

Eisenos, smerkiančios rasizmą, dalyviai: svarbu kalbėti net gyvenant už Atlanto nuotrauka, foto

Eitynės nukentėjusiojo George Floyd šeimai bei žmonėms, kurie kovoja už teisingumą Amerikos gatvėse palaikyti.

© Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr..

Reklama

Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigiant protestų dėl juodaodžių teisių bangai, Vilniuje penktadienį suorganizuota eisena, siekiant atkreipti dėmesį į rasizmo problemas bei palaikyti „Black Lives Matter“ judėjimą. Policijos atstovų tvirtinimu, eisenoje dalyvauja apie 1 tūkst. demonstrantų.

Dalyviai ir iniciatoriai: norime, kad mūsų balsas būtų išgirstas

Eltos kalbinti dalyviai, einantys nuo Vilniaus Arkikatedros iki JAV ambasados su šūkiais, smerkiančiais rasizmą, buvo vieningi: jų teigimu, kalbėti apie juodaodžių lygiateisiškumą svarbu net gyvenant už Atlanto.

„Daug kas kėlė klausimą, ar labai svarbu čia solidarizuotis, nors kažkas vyksta už Atlanto. Bet kai mes pradėjome viešinti apie tai, kas vyksta JAV, pamatėme rasistinius komentarus, žmonės įsivaizduoja, kad yra normalu apibūdinti (įžeidžiai – ELTA) kitus asmenis. Mes matome lietuvių kalbos mokytoją naktimis besišlaistančią ir su smurto elementais pašalinančią plakatus bei viešai komunikuojančią, kad ši solidarumo akcija kažkaip skatina smurtą. Mes pamatėme, kad pas mus yra „išverstų veidrodžių visuomenė“ tam tikra prasme. Dėl to matome, kad jaunimas, kurio daug susirinko, yra pilietiški ir mums svarbu, kokia ta visuomenė bus toliau“, – Eltai sakė Lietuvos žmogaus teisių centro, kuris taip pat solidarizuodamas prisijungė prie eisenos, atstovė Jūratė Juškaitė.

Viena iš eisenos iniciatorių – Demi naujienų agentūrai Eltai sakė, kad juodaodžiai įvairiose šalyse patiria „sisteminį neteisingumą arba institucinį rasizmą“.

„Tai – solidarumo maršas prieš policijos brutalumą, diskriminaciją. Nors veiksmas vyksta JAV, tačiau svarbu parodyti sąmoningumą ir globaliai. Diskriminacijos yra visur, taigi mes Lietuvoje solidarizuojamės, sakydami, kad juodaodžių gyvybės yra lygiai taip pat svarbios. Galiausiai, juk yra tik viena rasė – žmonių rasė“, – teigė Demi.

Dvi eisenoje dalyvaujančios lietuvės Gabrielė ir Monika neslėpė, kad dalyvauti eisenoje nusprendė nieko neragintos. Jų teigimu, svarbu prisijungti prie bendro protestuojančiųjų balso.

„Visi mes turime sulaukti teisingumo ir turėti vienodas teises. Čia nesąmonė, kad vieni žmonės yra išskiriami tik dėl odos spalvos. Mes visi esame lygūs. Neatstovaujame jokiai organizacijai, bet bent savo balsu prisidedame prie to, kad problemos būtų išgirstos“, – Eltai sakė eisenos dalyvės.

Tiesa, eisenai žygiuojant sostinės Gedimino prospektu, pasitaikė ir nepadorius gestus rodančių asmenų, tačiau tokių buvo vienetai. Apie dešimt asmenų, nesutinkančių eisenos dalyvių teiginiams, susirinko ir prie JAV ambasados su šūkiais „kovokite už Lietuvą“.

ELTA primena, kad protestai JAV įsisiūbavo policijos pareigūnui Derekui Chauvinui nužudžius sulaikytą juodaodį George‘ą Floydą. Per G. Floydo sulaikymą gegužės 25 d. policijos pareigūnas D. Chauvinas beveik devynias minutes keliu spaudė ant žemės gulinčio, antrankiais surakinto, beginklio juodaodžio G. Floydo kaklą, nors jis skundėsi, kad negali kvėpuoti. Netrukus jis mirė. Nepriklausoma atlikta autopsija parodė, kad vyras mirė dėl uždusimo.

G. Floydo mirtis paskatino masinius protestus JAV prieš policijos smurtą ir rasizmą, kurie kartais perauga į riaušes ir plėšikavimus. Pačiam pareigūnui D. Chauvinui už antrojo laipsnio žmogžudystę gresia iki 40 metų kalėjimo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Taigi

2020-06-06   01:39

IP: 172.69.190.62

Naujos kartos komsomolcų tusovkė. Ar tokius užrašus viešai demonstruojančius asmenis nederėtų uždaryti į areštinę? Nė nekalbant apie kažkodėl jiems skiriamą žurnalistų dėmesį...

Orakulas

2020-06-05   20:36

IP: 172.69.190.72

Dabartinio gyvenimo mūsyse vertybes reiktų gal suprasti taip: jei tu ne žydas, nepriklausai seksualinėms mažumoms, nesi spalvotasis, t.y. esi "klasikinis baltaodis", maitiniesi tradiciškai ("mėsiškai"), esi krikštytas katalikiškai, gimęs ne tremtyje, nedeklaruoji viešai visokių "žaliųjų" ir panašių pažiūrų, nesi moteris, būtinai nuožmiai kovojanti už savo teises, neturi sausio 13 medalio (nes tiesiog nemanai, kad reikia afišuotis ir reikalauti atlygio už elementarų pilietiškumą) - tu (ne)esi NIEKAS. Geriausiu atveju tik statistinis vienetas. Tau nepriklauso niekas. Vien tik vykdyti valdios nurodymus ir mokėti mokesčius. Va tie, kur vardinau anksčiau, turi teises ir privilegijas, kurių nevalia pažeisti, nes jie - ypatingi, gali ir įsižeidžia esant pirmai pasitaikiusiai progai ar be jos. O tu, bėdžiau, ne. Nes esi NIEKAS, tik statistinis vienetas ir "balsas" eiliniuose rinkimuose.

Piktas liežuvis

2020-06-05   19:33

IP: 37.120.213.30

susirinko sorošistinės prostitutės. visi šitie veikėjai taip pat dalyvauja ir pripučiamų pimpalų karnavaluose, o per Kovo 11 eisenas visada spygauja apie nacius ir fašistus. Kaip gražu: rasė visų viena, odos spalva visų vienoda, lytis irgi visų vienoda. Puikus naujasi pedopasaulis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Sekmadienį šalyje išsilaikys ramūs orai, gausesnių kritulių nenumatoma.

Sekmadienio orai: šiluma nelepins, tačiau lietaus nenumatoma nuotrauka, foto

Sunku Lietuvoje surasti dar vieną tokią darbovietę, koks yra centrinis...

Lietuvos banke ne tik geros algos. Ten rojus! nuotrauka, foto

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pradeda neplaninius įmonių patikrinimus aiškinantis, ar darbdavių...

Darbo inspekcija tikrins ar skelbiamos prastovos nėra fiktyvios nuotrauka, foto

Savaitgalį šiluma nelabai lepins, bet laisvadienių netrikdys škvalas, LRT RADIJUI sakė...

Orai: prireiks šiltesnių drabužių, ypač vykstantiems prie jūros nuotrauka, foto

Neringa surinko mažiau pinigų nei planavo nuotrauka, foto

Neringa, Už įvažiavimą į Neringą mokamo ekologinio mokesčio per pirmąjį šių metų...

Th. Manno festivalio atidaryme triumfavo bendrystė ir šeimyniškumas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šeštadienio vakarą Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje šventiškai suskambo XXIV Thomo Manno festivalio...

5 įtraukiantys serialai apie verslą ir pinigus nuotrauka, foto

Patarimai, 2007–2015 metų serialas, pelnęs net 5 auksinius gaublius ir begalę apdovanojimų...

Saugos diržu privalu segti ir augintinius nuotrauka, foto

Gyvūnai, Išsiruošę į vasaros keliones automobiliu, į jas neretai leidžiamės drauge su...

Neringa, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Gyvūnai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...