2019 m. gegužės 24 d. 02:47 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Bankas prieš Stasį Jakeliūną. Kas ką?

2019-04-21, 10:40

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Bankas prieš Stasį Jakeliūną. Kas ką? nuotrauka, foto

Vitas Vasiliauskas ir Ingrida Šimonytė. Stasys Jakeliūnas Vitą Vasiliauską kaltina trukdant parlamentiniam tyrimui, pastarasis atkerta, kad S.Jakeliūnas užsiima faktų interpretavimu.

© Eltos nuotr. ir Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Generalinė prokuratūra vakar pranešė gavusi konservatorių prašymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Seimo „krizės komisijos“ pirmininko Stasio Jakeliūno galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir neteisėto bandymo paveikti Lietuvos banko (LB) priimamus sprendimus.

S.Jakeliūnas savo ruožtu neatmeta galimybės kreiptis į prokurorus, nes Vito Vasiliausko vadovaujamas LB esą parlamentinio tyrimo komisijai teikė galimai melagingą ir neišsamią informaciją. Pastarasis tvirtina, esą su komisija bendradarbiauja normaliai. Aiškinamės, kas vyksta iš tikrųjų.

Konservatoriai prašo pradėti ikiteisminį tyrimą ir ištirti, ar S.Jakeliūno veiksmais nedaroma žala viešajam interesui pagal Baudžiamojo kodekso 228 ir 288 straipsnius - piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir neleistiną kišimąsi į valstybės tarnautojo veiklą, pažeidžiant Lietuvos banko nepriklausomumą. Tokį skundą Generalinė prokuratūra jau gavo.

Kaip „Vakaro žinios“ jau skelbė, į Generalinę prokuratūrą „krizės komisijos“ surinktos informacijos pagrindu nusprendė kreiptis ir Vyriausybė.

„Į Generalinę prokuratūrą kreipiamasi dėl dviejų klausimų: dėl valstybės institucijų, kurios buvo atsakingos 2008-2009 metais už finansinių įstaigų priežiūrą, - ar jos tinkamai atliko savo funkcijas, kurios numatytos teisės aktuose.

Antras punktas - kad Generalinė prokuratūra įvertintų galimą viešo intereso gynimo poreikį, nes dėl VILIBOR istorijų daugelis žmonių, kurie turėjo kreditus, patyrė nemažų nuostolių“, - paaiškino premjeras Saulius Skvernelis.

S.Jakeliūnas neatmeta galimybės pačiam kreiptis į prokuratūrą dėl Lietuvos banko veiksmų atliekant parlamentinį krizės tyrimą.

„Aš taip pat neatmetu galimybės kreiptis, kad Lietuvos bankas teikė galimai melagingą arba neišsamią informaciją apie savo vidaus tyrimus“, - sakė S.Jakeliūnas. O V.Vasiliauskas ne kartą tvirtino, kad su komisija tiek jis, tiek kiti LB atstovai bendradarbiavo taip, kaip priklauso, nors LB darbuotojų susirinkime jis parlamentinį tyrimą išvadino „marodieriavimu bei santykiais su lavonais“.

Kuri pusė iš tiesų teisi? Konservatoriai, Vyriausybė bei S.Jakeliūnas, ar V.Vasiliauskas? Ar iš tikrųjų LB trukdo parlamentiniam tyrimui? Siekdamos gauti kuo nešališkiausią informaciją, „Vakaro žinios“ apie tai kalbėjosi su dviem „krizės komisijos“ nariais, abu jie ne konservatoriai ir ne „valstiečiai“, viena yra opozicijos atstovė socialdemokratė Rasa Budbergytė, kitas - valdančiųjų atstovas, frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Vytautas Kamblevičius.

„Aš žiūriu neutraliai ir manau, kad konservatoriai, besikreipdami į prokuratūrą, bando išgąsdinti krizės tyrimui vadovaujantį S.Jakeliūną. Nesistebėjau, kai kreipėsi, nes nori nuslėpti savo blogus darbus.

Tinka posakiai „vagie, kepurė dega“ arba „svyla užpakaliai“. O dėl LB vadovo? Jis absoliučiai su niekuo nesiskaito, vaikšto iškėlęs galvą ir jaučiasi labai „važnas“, yra arogantiškumo viršūnė.

Žino tik vieną savo viršininkę - Dalią Grybauskaitę. Komisijai rašo vieną kartą vienaip, kitą kartą kitaip. Ignoruoja mūsų pirmininką, „durneliu“ laiko, galvoja: „vis tiek jis nieko man nepadarys, nes „stogą“ turiu prezidentūroje“. S.Jakeliūnas sprendžia problemas, kurios žmonėms aktualios iki šiol, ir nematau tame nieko blogo.

O V.Vasiliauskas savo pavaldiniams uždraudė bendrauti su komisija, nes esą mes „santykiaujame su lavonais“. Kaip LB vadovas taip gali elgtis? Mūsų tyrimas pratęstas iki gruodžio vidurio.

Prisiminkime, kad D.Grybauskaitės kadencija baigiasi - V.Vasiliausko „stogo“ nebeliks. Aišku, priklausys, kas taps nauju prezidentu. Jei Ingrida Šimonytė - nieko nepasikeis, nes ji pati per krizę nagus yra prikišusi“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Kamblevičius.

R.Budbergytė taip pat sako, kad parlamentinis tyrimas buvo reikalingas, jis turėjo baigtis balandžio viduryje, tačiau buvo pratęstas.

„Tai gal ir nebūtų blogai. Turėtume išsiaiškinti, kokie įstatymų pakeitimai reikalingi, kad galėtume užkirsti kelią būsimoms krizėms, kokios buvo padarytos klaidos, išryškinti kaltus asmenis, jei tokie yra. Jei padaryti nuostoliai - perduoti medžiagą prokuratūrai.

Bet nebaigus tyrimo šitame procese atsiranda Vyriausybė ir taip pažeidžiamas valdžių pasidalijimo principas. LB atskaitingas būtent Seimui. Jei būtume baigę tyrimą ir abejonių sukėlusią informaciją tada būtume perdavę prokuratūrai - būtų normalu. Tačiau kažkodėl įsikišo Vyriausybė, kuri neturi mūsų surinktos informacijos. Prokuratūra tirs du klausimus, tuos pačius tiriame ir mes.

Tai - resursų švaistymas ir rinkiminė kova, į kurią įsitraukė Vyriausybė. Konservatoriai, kreipęsi į prokurorus, irgi dalyvauja rinkimų kovoje“, - konstatavo R.Budbergytė.

V.Vasiliauskas, pasak jos, savo pasisakymais apie santykiavimus su lavonais pažeidžia etiką ir turi būti įvertintas iš moralinės pusės. Tačiau tik tiek, kol kas politikė nemato, dėl ko reikėtų kreiptis į prokuratūrą jo vadovaujamo LB atžvilgiu.

Kaip ir nemato jokio S.Jakeliūno kišimosi į LB veiklą bei piktnaudžiavimo: juk pats Seimas S.Jakeliūnui suteikė įgaliojimus vadovauti tyrimui, į kurio akiratį pakliuvo ir LB.

„Nematau jokio LB nebendradarbiavimo, tačiau kažkokie asmeniškumai akivaizdžiai matomi“, - reziumavo R.Budbergytė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Atėję balsuoti pakartotiniame Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose gali likti be lipduko...

Dėl klaidos VRK ragina nedalinti lipdukų nuotrauka, foto

Ketvirtadienį tęsiasi išankstinis Prezidento rinkimų antrojo turo ir rinkimų į Europos Parlamentą...

Tęsiasi išankstinis balsavimas Lietuvoje bei užsienio atstovybėse nuotrauka, foto

Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuoja, jog praėjusį savaitgalį žaibai Lietuvoje padegė keturis...

Ugniagesiai pataria, kaip apsisaugoti nuo žaibo nuotrauka, foto

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai – sinoptikai žada, jog prie jų...

Pirmadienį viršyti šilumos rekordai nuotrauka, foto

Sezono geriausiųjų sąraše - klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį Birštone vyko Lietuvos vyrų ir moterų rankinio sezono uždarymas. Renginio metu...

Ši vasara Palangoje bus paskutinė tokia nuotrauka, foto

Vasara, Ši vasara – paskutinė, kai paplūdimiuose įsikūrusiose laikinose kavinėse bus galima pagurkšnoti...

Protesto įkvėptos merginos kyla į kovą Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėda, 16-metė Greta Thunberg praėjusią vasarą prie Švedijos parlamento surengė protestą, kuriame ragino...

"Dragūnui" - Klaipėdos miesto medalis nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno" rankininkai, iškovoję devintąjį Lietuvos rankinio lygos čempionų titulą, sulaukė Klaipėdos...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Vasara, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...