2021 m. sausio 17 d. 12:08 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

"Baltijos kelią" surengė ir Paryžiuje

Reklama

Kai prieš 30 metų pasaulį nustebino Baltijos kelias nuo Vilniaus iki Talino, keliolika Lietuvos jaunimo organizacijų atstovų Paryžiuje dalyvavo Pasaulio jaunimo kongrese. Tarp jų buvo ir nemažai Klaipėdos, Vakarų Lietuvos gyventojų.

Kongrese Prancūzijoje dalyvavo ir teisininkas, diplomatas Vygaudas Ušackas, parašęs straipsnį tuo metu leistam savaitraščiui "Atgimimas". Artėjant Baltijos kelio 30-mečiui, V. Ušackas pasidalijo prisiminimu.

"Čia visa spalvinga delegacija. Vytautas Radžvilas, Gintaras Tomkus, Vytautas Ališauskas, Valdemaras Katkus, Albinas Januška, Jonas Čekuolis, Egidijus Meilūnas, amžinatilsį Stasys Urniežius ir kiti", - pasidalijęs straipsnio fotokopija teigė V. Ušackas.

Kongresas buvo skirtas Didžiosios Prancūzijos revoliucijos bei Žmogaus ir piliečio teisių deklaracijos 200-osioms metinėms paminėti. Lietuvos delegacija buvo parengusi parodą apie paskutiniųjų metų įvykius ir svečius pasitiko klausdama, ar Europa gali būti laisva, kai Baltijos šalys okupuotos.

"Prancūzijos lietuvių ir kitų Baltijos šalių bendruomenės surengė daugiatūkstantinę demonstraciją, Paryžiaus "Baltijos kelią", kuriame dalyvavome. Nešėme plakatus ir skandavome: "Soviet army go home from Lithuania", "Freedom Baltic states", "Occupied Baltic states - is Europe free?" ir taip toliau", - prisiminė V. Ušackas.

Reklama

Prie Laisvės statulos Senos upės saloje buvo surengtas mitingas. Oratoriai smerkė Molotovo-Ribentropo paktą, reikalavo sugrąžinti nepriklausomybę okupuotoms Baltijos valstybėms.

Demonstracijoje Paryžiuje taip pat dalyvavo Nijolė Sadūnaitė, Lietuvos katalikų bažnyčios kunigų delegacija, visą laiką Lietuvos organizacijų atstovus šiltai ir nuoširdžiai globojo Paryžiaus lietuviai, ypač Ričardas Bačkis, vėliau tapęs ambasadoriumi Paryžiuje.

Praėjus porai dienų buvo nusiaubtas Lietuvos paviljonas, dingo dvi Lietuvos valstybinės vėliavos ir daug nuotraukų. Deja, nebuvo išsiaiškinta, kas tai padarė.

V. Ušackas sakė, kad tai buvo pirmoji jo kelionė į užsienį, o jausmai buvo dvejopi - buvo džiugu keliauti, bet sykiu ir apmaudu, kad neteko dalyvauti tikrajame Baltijos kelyje.

"Kai važiavome, dar nežinojau, ar papulsime, nes neturėjome vizų. Važiavome į Maskvą, atstovybėje laukėme ir prieš pat skrydį netikėtai gavome vizas.

Buvo abejonių, ar vykti tokią dieną, bet ir Sąjūdžio vadai, ir Prancūzijos lietuviai, kurie organizavo mūsų atvykimą, akcentavo, kad svarbu, jog kongrese dalyvautume ne su Sovietų Sąjungos vėliava, kad nepriklausomos Lietuvos jaunimo organizacijos iškeltų savo vėliavą. Tokia buvo mano pirmoji asmeninė diplomatinė misija", - šypsojosi V. Ušackas.

Reklama

Vygaudas Ušackas. Stasio ŽUMBIO nuotr.

Jis sakė sužinojęs, kad Paryžiuje bus rengiama didžiulė demonstracija, tad lietuviai prie jos prisijungė nešdami plakatus, agituojančius už Lietuvos, Baltijos šalių laisvę. Demonstracijoje dalyvavo keliolika tūkstančių žmonių. Žmonių eisena judėjo nuo Eifelio bokšto iki Laisvės statulos.

Pakeliui buvo praeita pro televizijų redakcijas, kurios rengė reportažus, tad Baltijos šalių jaunimo plakatai buvo pastebėti ir ten.

"Manau, kad mes Baltijos kelią pratęsėme iki Paryžiaus", - kalbėjo V. Ušackas.

Paryžiuje buvo autobusu iš Ispanijos vykusi Lietuvos kunigų, vienuolių delegacija. Prancūzų "Caritas" atstovai dovanojo lietuviams įvairių trūkstamų vaistų, kurių prikrovė visą autobuso bagažo skyrių.

Grįžtant į Lietuvą teko susidurti su sovietų pasieniečiais, kurie pareikalavo visą bagažo skyrių ištuštinti, visas vaistų dėžes ir dėžutes išpakuoti ir nešti patikrai. Taip buvo sugaištos kelios valandos, kol buvo parodyti visi "Caritas" dovanoti medikamentai.

Reklama

"Kai grįžome, nedaug kas Lietuvoje buvo girdėję apie Paryžiuje vykusią demonstraciją, nes tada kasdien buvo kažkas naujo, vis kokia akcija, demonstracija, piketas ar koks kitas įvykis.

Buvo apmaudu, kad neteko būti gyvai tarp Vilniaus ir Talino, bet, manau, mes taip pat atlikome prasmingą misiją, apie kurią išgirdo pasaulio jaunimas ir Prancūzija", - sakė diplomatas.

Eisenai buvo užtvertos Paryžiaus gatvės ir piketuotojus visą kelią globojo prancūzų policininkai.

Gintaro TOMKAUS nuotr.  

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Sekmadienį Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) mini 30-ąsias pajėgų įkūrimo...

Krašto apsaugos savanorių pajėgų 30-ųjų metinių proga – virtuali rikiuotė nuotrauka, foto

Trečiadienį minint Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas...

Vytautas Landsbergis niekam pasiduoti neketina nuotrauka, foto

Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Profesorius Vytautas Kasiulevičius tvirtina, kad valdant koronavirusą yra viena efektyvi priemonė –...

Kasiulevičius: karantino ribojimai būtini bent iki balandžio vidurio nuotrauka, foto

Koronavirusą svarsto įtraukti į profesinių ligų sąrašą: susrigęs asmuo galėtų tikėtis socialinio draudimo išmokos nuotrauka, foto

Sveikata, „Mes šiuo metu esame kreipęsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją,...

Į ledinį vandenį - su karūna ir suknele nuotrauka, foto

SE, Uostamiestyje puikiai žinoma šefė, kulinarijos studijos "Čiop Čiop" Klaipėdoje bei savitarnos kavinukės...

Pandemijos iššūkiai italo ir lietuvės meilei nebaisūs: karantino įkarštyje atvėrė restoraną Rietave nuotrauka, foto

Žmonės, Ilgai brandintą idėją – įkurti savo verslą Rietave – Virginijos ir Fabio...

Sukčiai internete pardavė garso sistemą nuotrauka, foto

Kriminalai, Žuvo žmogus

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...