2021 m. sausio 18 d. 17:06 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Ar galės valstybė bausti nepasiskiepijusius?

(1)

2020-09-25, 13:29

Danas NAGELĖ, „Vakaro žinios“

Ar galės valstybė bausti nepasiskiepijusius? nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Reklama

Vyriausybė nutarė pirkti vakciną nuo COVID-19, o premjeras Saulius Skvernelis iškart pareiškė, kad tie, kurie nesiskiepys, turės prastesnes keliavimo, bendravimo, verslo sąlygas. Žmogaus teisių gynėjai neabejoja, kad taip būtų pažeidžiamos žmogaus teisės.

„Kas turės skiepą, tam bus visiškai kitos keliavimo, bendravimo, verslo sąlygos, nei tam, kuris bus rizikos grupėje", - pareiškė ministras pirmininkas.

Visiška diskriminacija

Tokius S.Skvernelio planus Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas pokalbio su „Vakaro žiniomis" metu iškart įvardino kaip diskriminacinius nesiskiepijančių žmonių atžvilgiu.

„Žmogus negali būti skiepijamas per prievartą. Mokslo teiginiai yra įvairūs. Yra teiginių, kad skiepai gali pakenkti, imuninei sistemai nepadeda.

Gali susidaryti tokia situacija, kad įvairiais teisės aktais bus apribojamos žmogaus, kuris nesiskiepija, teisės. Pavyzdžiui, vaikai bus nepriimami į darželį, ką jau buvo ketinta įteisinti. Tai - neabejotinai diskriminacija.

Reklama

Saugotis reikia visiems, bet tai nebūtinai turi būti skiepai, nes kai kurie žmonės netiki jų nauda, bijo. Bijoti yra teisė, kurios negalima atimti. Tik kai visuomenės saugumui kyla pavojus, Konstitucija leidžia apriboti žmogaus laisves. Bet kokias - žodžio, įsitikinimų ir panašiai. Ar kelia grėsmę visuomenės saugumui mano nesiskiepijimas? Aišku, ne.

Bet, kol nėra teisės aktų, negalima kategoriškai vertinti premjero pasisakymo. Gal teisės aktais bus įteisintos įvairios išimtys, kad visiems būtų gerai. Bet jei teisės aktai pavirs tokiais apribojimais, apie kokius kalbu, būtų Konstitucijos pažeidimas", - įsitikinęs V.Budnikas.

Specialistas neįsivaizduoja, kaip premjero idėją būtų galima taikyti praktiškai. Jei nepasiskiepijusiems bus taikomi apribojimai, tai negi pasiskiepiję turės iš gydytojo gauti pažymą ir visur ją nešiotis?

„Labai sunku kalbėti, kol nėra teisės aktų. Nes gali būti, kad kai kurie reikalavimai bus pagrįsti, apsaugantys visuomenę. Štai kaip dabar yra reikalavimas viešajame transporte užsidėti kaukę. Jis yra pagrįstas, nes aš nenoriu, kad kažkas šalia manęs stovėtų, kvėpuotų į mane ir galimai apkrėstų, kadangi yra pandemija. Tačiau jei nesiskiepijantys iš viso nebus įleidžiami į viešąjį transportą ar parduotuvę, tada tai bus diskriminacija", - sakė žmogaus teisių gynėjas.

Kita vertus, anot jo, nors reikalavimas tam tikrais atvejais dėvėti kaukes yra pagrįstas, nelogiška, kad valstybė jų nekompensuoja vargiai gyvenantiems žmonėms, skaičiuojantiems kiekvieną centą. V.Budniko teigimu, arba socialiai pažeidžiamiems kaukes reikia dalinti nemokamai, arba valstybė turi pasistengti, kad jų kainos nebūtų žvėriškos. Tačiau kainų reguliuoti nėra noro, nes norima duoti užsidirbti lobistams - kaukių gamintojams bei pardavėjams.

„Dar vienas niuansas - planuojama įsigyti skiepų, kad jų užtektų 70-čiai procentų populiacijos. Vadinasi, 30 proc. žmonių, net ir norėdami, neturės galimybės pasiskiepyti. Kokiu pagrindu tada jiems bus galima riboti keliavimo, verslo, bendravimo ar kitokias sąlygas? Jei valstybė iškelia reikalavimus, tai ir turi visiems užtikrinti vienodas galimybes tų reikalavimų laikytis", - akcentavo pašnekovas.

Reklama

Teismų karuselė

V.Budnikas atkreipė dėmesį į dar vieną dalyką - kol kas niekas nežino, ar skiepai neturės šalutinio poveikio, kuris galbūt pasireikš po kelių mėnesių ar metų. Jei valstybė reikalautų skiepytis ir dėl to sutriktų žmonių sveikata, pastarieji turėtų teisę valstybę paduoti į teismą. Nors, aišku, iš to maža džiaugsmo, jei sveikata bus sugadinta.

„Be to, atkreipkime dėmesį, kad skiepus priima ne kiekvienas organizmas. Pavyzdžiui, kai kurie pasiskiepiję nuo gripo suserga dar sunkesne gripo forma. Todėl kaip galima taikyti ribojimus dėl nesiskiepijimo, jei žmogus žino, kad skiepai jam tik pakenks?" - retoriškai klausė V.Budnikas.

„Vakaro žinios" primena, kad Vyriausybė nusprendė, jog maksimali suma, kurią valstybei galėtų tekti skirti vakcinai įsigyti, būtų 125 mln. eurų. S.Skvernelis akcentuoja, kad ji Lietuvos gyventojams būtų nemokama.

„Šiandien niekas nepasakys, kuriai iš septynių kompanijų, su kuriomis jau pasiekti EK preliminarūs sutarimai, pasiseks pirmajai. Todėl sudarysime sutartis dėl užsakymų su jomis visoms. Sutartis, kurios tenkintų bent didžiąją dalį mūsų poreikių", - sakė S.Skvernelis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Tarbalai

2020-09-25   15:38

IP: 172.69.190.14

Va, štai ir Biblijos žodžiai pasitvirtins - "be šios žymės negalės nei parduoti, nei pirkti..."

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Vyriausybė su ekspertais pirmadienį peržiūrės karantino režimo ribojimus.

Vyriausybė su ekspertais peržiūrės karantino režimą nuotrauka, foto

Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo Rusijos atlikėjo Filipo Kirkorovo neįleisti į Lietuvą....

URM siūlo Rusijos atlikėjo F. Kirkorovo neįleisti į Lietuvą nuotrauka, foto

Savaitgalį užtikrinant judėjimo tarp savivaldybių kontrolę patikros postuose iš viso apgręžta...

Savaitgalį dėl karantino pažeidimų bausti 463 žmonės nuotrauka, foto

Vandens pardavimo rekordai Palangoje ir Neringoje, tačiau dar nematyti jo tiekėjų...

Dviejų karantinų smūgį kurortams pamatavo neįtikėtinai tiksliai – apsiėjo ir be pagalvės mokesčio nuotrauka, foto

Sena­sis tur­gus - kaip laga­mi­nas be ran­ke­nos? (1) nuotrauka, foto

Klaipėda, Tik­riau­siai nėra mies­tie­čio, kuris neži­no­tų, kur yra Klai­pė­do­je sena­sis tur­gus, kuo ten...

Klaipėdos "Banginis" taps "Mega" nuotrauka, foto

Klaipėda, Vienas didžiųjų Klaipėdos prekybos centrų "Banginis" ruošiasi rekonstrukcijai, po kurios pasikeis ne...

Vyriausybė su ekspertais peržiūrės karantino režimą nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybė su ekspertais pirmadienį peržiūrės karantino režimo ribojimus.

Klaipėdoje iškils dar viena „Maxima“ nuotrauka, foto

Klaipėda, Nauja parduotuvė turėtų artimiausiu metu iškilti sklype, esančiame adresu Laukininkų g. 15.Pastato...

Klaipėda, Paskelbta prieš 21 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 37 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 51 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 58 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...