2021 m. sausio 16 d. 08:49 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Aplinkos ministerijoje – prieštaringas projektas: tarp saugomų teritorijų gali iškilti „Minijos naftos“ bokšteliai

2020-10-24, 08:44

Dominykas Griežė | Alfa.lt

Aplinkos ministerijoje – prieštaringas projektas: tarp saugomų teritorijų gali iškilti „Minijos naftos“ bokšteliai nuotrauka, foto

K. Mažeikos vadovaujama ministerija ruošia leidimą „Minijos naftai“ naudotis gamtiniais ištekliais delikačioje teritorijoje © Alfa.lt fotomontažas

Reklama

Aplinkos ministerijoje, besibaigiant ministro Kęstučio Mažeikos kadencijai, ruošiamas prieštaringas projektas – Lietuvos ir Danijos bendrovei „Minijos nafta“ norima Šilutės rajone esančioje teritorijoje, kurioje gausu saugomų vietovių, išduoti leidimą naudoti tradicinius angliavandenilių (naftos ir dujų) išteklius.

Alfa.lt duomenimis, „Minijos nafta“ prašo leidimo naudoti prie pat Kuršių marių, žemiau kintų esančioje teritorijoje galinčius būti dujų ir naftos išteklius. Į šią teritoriją patenka dalis Kuršių marių, taip pat ir dalis Nemuno deltos regioninio parko, kuriame gausu saugomų teritorijų – šalia Muižės ir Stankiškių esančios žemės.

Aplinkos ministerija patvirtino, kad „Minijos nafta“ praėjusį pavasarį kreipėsi su prašymu praplėsti turimas teritorijas, kuriose gali naudoti angliavandenilių išteklius. Lietuvos geologijos tarnybos parengtame atsakyme rašoma, kad bendrovė šalimais jau vykdo panašią veiklą, todėl turi teisę prašyti be konkurso prijungti kitas teritorijas, kurios ribojasi su jau naudojama teritorija.

„UAB „Minijos nafta“ š. m. kovą pateikė prašymą išduoti leidimą.

Leidimų naudoti angliavandenilių išteklius išdavimo tvarkos aprašu nustatyta, kad „Leidimo turėtojas gali bet kuriuo metu kreiptis į Lietuvos geologijos tarnybą prie Aplinkos ministerijos su motyvuotu prašymu be konkurso išduoti jam leidimą naudoti angliavandenilių išteklius papildomame plote, besiribojančiame su leidimo turėtojo leidime ir (ar) naudojimo sutartyje nurodytu plotu (toliau – papildomas plotas), kai leidimo turėtojo plote esančio angliavandenilių telkinio dalis patenka į besiribojantį plotą, kuriame jokiam ūkio subjektui leidimas nesuteiktas.

Šis prašymas turi būti pagrįstas geologinėmis ar su angliavandenilių išteklių gavyba susijusiomis priežastimis.“

Reklama

Atliktais 2D ir 3D seisminės žvalgybos metodais buvo išskirtos Kintų angliavandenilių kaupavietės šiaurinė ir šiaurės-rytinė dalis, kuri patenka į UAB „Minijos nafta“ turimo leidimo plotą, tad yra pagrįstų geologinių priežasčių be konkurso išduoti leidimą naudoti tradicinių angliavandenilių išteklius greta besiribojančiame plote su leidimo turėtojo plotu“, – rašoma Aplinkos ministerijos pateiktame atsakyme.

Anot Lietuvos geologijos tarnybos, leidimas tirti, žvalgyti ir naudoti angliavandenilių išteklius naujoje teritorijoje „Minijos naftai“ dar nėra išduotas, šiuo metu parengtas ir nustatyta darbo tvarka derinamas Vyriausybės nutarimo projektas dėl leidimo išdavimo.

Į šį Aplinkos ministerijoje ruošiamą nutarimą portalo dėmesį atkreipę aplinkosaugos darbuotojai, panorę likti anonimiškais, sako nerimaujantys, kadangi beatodairiškai išduotas leidimas gali pakenkti saugomoms teritorijoms, būti naudingas tik „Minijos naftos“ interesams.

Klausimų aplinkosaugininkams kelia ir tai, kad leidimą stengiamasi išduoti besibaigiant ministro K. Mažeikos kadencijai.

Tuo tarpu Lietuvos geologijos tarnyba teigia, kad „Minijos nafta“ galės veikti tik toje teritorijoje, kurioje nėra draudžiamas angliavandenilių naudojimas.

„Angliavandenilių išteklių tyrimas ir naudojimas leidimu suteiktame plote bus vykdomas laikantis įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų. Angliavandenilių tyrimo ir naudojimo gręžinių aikštelių įrengimas leidimo plote bus galimas tik teritorijoje, kurioje tokia veikla nėra draudžiama pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą.

Reklama

Prieš vykdant šią veiklą, turės būti atliktos Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatytos procedūros“, – rašoma tarnybos atsakyme.

Nemuno deltos regioninio parko direktorius Žilvinas Čėsna portalui teigė neturintis žinių apie „Minijos naftos“ ketinimus ieškoti gamtinių išteklių parko teritorijoje, tačiau teigė, kad pastaroji bendrovė turi ilgą istoriją, susijusią su šalimais esančiais Kintais. Pastarojo miestelio gyventojai 2003 metais buvo sukilę prieš „Minijos naftos“ planus šalia Kintų statyti naftos gręžimo bokštelius.

Ž. Čėsna teigė, kad parko teritorijoje saugomų vietovių netrūksta. „Parke draustinių yra daugiau nei 20, o zonų skirtingų dar daugiau“, – sakė parko direktorius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

COVID-19 sergantis vilnietis, be kaukės nuėjęs į parduotuvę, nubaustas areštu, penktadienį pranešė...

COVID-19 sirgęs ir į parduotuvę be kaukės nuėjęs vyras nubaustas areštu nuotrauka, foto

Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Prieš Petrą Gražulį buvo pradėta byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Buvusi jo...

Gražulis paaiškino, kodėl pasiimdavo savo padėjėjos atlyginimą: moteris turėjo silpnybę greitai išleisti pinigus nuotrauka, foto

COVID-19 sirgęs ir į parduotuvę be kaukės nuėjęs vyras nubaustas areštu nuotrauka, foto

Lietuva, COVID-19 sergantis vilnietis, be kaukės nuėjęs į parduotuvę, nubaustas areštu, penktadienį pranešė...

Bronius Markauskas: "2020-ieji. Geresni ar blogesni, bet įsimintini" nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2020-ieji visų atmintyje pirmiausia išliks kaip COVID-19 metai. Mes susidūrėme su problema,...

Šeštadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...