2021 m. kovo 1 d. 09:04 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuva

Lietuva

Apie Seimo narius žinome ne viską

2019-07-24, 05:38

Danas NAGELĖ, respublika.lt

Apie Seimo narius žinome ne viską nuotrauka, foto

© Arūno Bernacko koliažas

Reklama

Visoje visuomenėje yra be galo išsimokslinusių žmonių ir yra vos baigusių vidurinę ar profesinę mokyklą, yra mokančių daugybę užsienio kalbų, yra temokančių gimtąją ir vos vieną užsienio kalbą. Lygiai taip pat yra ir Seime, kur keli parlamentarai neturi aukštojo universitetinio ar net apskritai aukštojo išsilavinimo, be gimtosios kalbos temoka rusiškai, tačiau yra ir daugiakalbių, išradėjų, žinomų sportininkų, aktorių, dainininkų ir t.t.

Medžiotojai, skaitytojai ir keliautojai

„Vakaro žinias“ pasidomėti dabartinių seimūnų pomėgiais, išsilavinimu ir apskritai biografijomis paskatino faktas, kad parlamentarai vėl ėmėsi Medžioklės įstatymo, kuris kiekvieną kadenciją „tobulinamas“ po keliolika kartų, pataisų. Ankstesnėse kadencijose tai nestebindavo, nes kone trečdalio Tautos išrinktųjų pagrindinis pomėgis kaip tik ir būdavo medžioklė. Todėl jie vis norėdavo pasilengvinti sąlygas medžioti. Teko peržiūrėti visų dabartinių parlamentarų anketas, kuriose nurodomi pomėgiai (tiesa 10 parlamentarų jose pomėgių nenurodo), ir įsitikinti, kad šiame Seime medžioklių yra gerokai mažiau. Iš deklaravusių savo hobius - vos 17.

Medžioklė pagal pomėgių populiarumą užima 3 vietą ir kiek lenkia žvejybą, tačiau smarkiai atsilieka nuo skaitymo ir populiariausio pomėgio - kelionių. Keliauti dievina daugiau nei pusė Seimo. Matyt, tai buvo viena iš priežasčių siekti mandato, juk parlamentarai už mokesčių mokėtojų pinigus aplanko ir itin egzotiškas šalis.

Į Seimą - iš miško

Kai kurių seimūnų pomėgiai - kaip eilinių žmonių ir gerokai taikesni nei medžioklė. Pavyzdžiui, Vida Ačienė mėgsta tenisą, aktyvų sportą ir jau minėtas keliones, Rima Baškienė - gėlininkystę bei literatūrą, Kęstutis Bacvinka - laisvalaikį gamtoje, kiną, teatrą, Algirdas Butkevičius - literatūrą ir sportą, Ramūnas Karbauskis - fotografiją, literatūrą, istoriją, teatrą ir t.t. Beje, nemaža dalis konservatorių hobiu įvardina važinėjimą dviračiais. Neaišku, ar tai yra nuoširdus pomėgis, ar jis deklaruojamas tik todėl, kad dviratis yra viena iš konservatorių įvaizdžio dalių.

Kai kurių parlamentarų anketos nustebino netikėtais, mažai kam žinomais faktais apie seimūnus. Pavyzdžiui, praeityje garsus disko metikas Virgilijus Alekna disko mėtymo tarp savo pomėgių nenurodo, tačiau jam patinka golfas, aktyvus laisvalaikis bei kelionės, K.Bacvinka, pasirodo, į Seimą pateko tiesiai iš miško tiesiogine šio žodžio prasme: miškininkas pagal specialybę jis iki pat 2016-ųjų dirbo girininku.

Linas Balsys yra radijo mėgėjas trumpabangininkas, P.Čimbaras mėgsta nardyti, garsi šachmatininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pasirodo, yra anglų filologė, Dainius Gaižauskas dievina graikų-romėnų imtynes ir atletinę gimnastiką.

Kolekcionuoja narystę partijose

Reklama

Jonas Jarutis turi itin retą tarp vyrų specialybę - jis yra pradinių klasių mokytojas, Vytautas Kamblevičius 1985-aisiais pelnė autorinį išradėjo vardą. Darius Kaminskas dabar priklauso „valstiečių“ frakcijai ir yra nepartinis, tačiau anksčiau buvo ir Pilietinės demokratijos partijos narys, ir Darbo partijos narys, ir socialliberalas. Astos Kubilienės vienas iš hobių - joga, o žinomas diplomatas bei užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, pasirodo, yra inžinierius-elektrikas.

Bronislovo Matelio aistra - alpinizmas, Kęstutis Masiulis mėgsta meistrauti, Antanas Matulas kolekcionuoja suvenyrinius šaukštelius, A.Palionis ūkininkauja, kitas žinomas diplomatas Žygimantas Pavilionis turi tekvondo antrojo dano juodąjį diržą, Jurgis Razma mėgsta džiazą, buvusiam bušido kovotojui Kęstučiui Smirnovui suteikti 5 dano MMA bušido, 4 dano dziudo, 2 dano karatė Shindokai ir 2 dano kovinės savigynos meistro vardai.

Nors, kaip minėta, Seime yra 17 medžiotojų, Lauras Stacevičius yra priešingybė jiems - tarp šio politiko pomėgių yra labdaringa veikla beglobiams gyvūnams. Dovilė Šakalienė deklaruoja mėgstanti tylos meditaciją, Irena Šiaulienė dievina anekdotus, Agnė Širinskienė - siuvinėti bei auginti rožes. Savotiška pastarosios kolegė pagal pomėgį yra Virginija Vingrienė, esanti orchidėjininkų draugijos narė.

Komandiruojasi aukodamiesi

Turbūt ne visi žino, kad praeityje buvusi garsi dainininkė Ona Valiukevičiūtė pagal išsilavinimą yra vokiečių kalbos ir literatūros dėstytoja, o užkietėję Seimo keliautojai Egidijus Vareikis bei Emanuelis Zingeris tarp savo pomėgių kelionių nenurodo. Matyt, vykdami į nesuskaičiuojamas komandiruotes aukojasi ir kankinasi. Nepaisant to, abiejų anketos - įspūdingos. E.Vareikis be to, kad mėgsta naršyti po internetą, moka ne tik lietuviškai, bet ir angliškai, rusiškai, lenkiškai, vokiškai, prancūziškai, yra biochemijos mokslų daktaras, studijavo Kanadoje bei JAV, stažavosi dar penkiose valstybėse. E.Zingeris, kaip minėta, nesako mėgstantis keliauti, tačiau teigia mėgstantis muziką, literatūrą, kiną, yra lituanistas pagal išsilavinimą, kalbantis jidiš, anglų, rusų, lenkų, vokiečių kalbomis.

Spalvingumu išsiskiria Petro Valiūno biografija. Į Seimą 2016-aisiais patekęs politikas mokėsi keturiose mokyklose. 1980-aisiais įgijo tekintojo specialybę, 1986-aisiais baigė mokslinio agronomo studijas, 2010-aisiais tapo teisės magistru. Darbinę karjerą pradėjęs 1980 m. Alytaus šaldytuvų gamykloje, kur dirbo krovėju, vėliau darbavosi kolūkiuose, saugos tarnybose, po kurių tapo „Sodros“ specialistu bei europarlamentaro padėjėju.

Be universitetų diplomų

Įdomu, kad Seime dirba keturi parlamentarai, savo anketose nurodantys neturintys aukštojo išsilavinimo. Justas Džiugelis nurodo nebaigtą aukštąją mokyklą, Aurimas Gaidžiūnas - baigtą technikumą, Petras Gražulis rašo nuo 2013 m. studijuojantis vadybą universitete, o Algimantas Salamakinas baigė vidurinę ir yra tekintojas.

Reklama

Situaciją komentuoja Seimo narys, trijų išradimų bendraautoris Rimantas DAGYS:

„Į Seimą atėjau iš mokslo pasaulio, esu biochemikas, mokslų daktaras. Išradimai susiję būtent su biochemijos, biotechnologijos sritimi (bet tai buvo dar sovietmečiu). Konkrečiau - su procesų valdymo sritimi, taikomosios matematikos dalykais ir aminorūgščių sintezės technologijomis. Jos dabar vienaip ar kitaip realizuotos, galbūt nebūtinai pagal išradimą“, - pasakojo R.Dagys. Pridūręs, kad abu jo sūnūs irgi yra mokslininkai: vienas - biochemijos mokslų daktaras, kitas ginsis daktaro laipsnį fizikos srityje.

Savo pomėgiams - žvejybai, grybavimui, medžioklei - parlamentaras sako mažai turintis laiko, nors keturiese stengiasi nuvykti prie ežero ar upės. Ir dažniausiai - su meškere.

„Mokslą, aišku, jau užmečiau, nes į politiką atėjau 1992 m. Tiek laiko praėjo, biochemijos srityje tiek visko įvyko, kad man pasivyti neįmanoma, diskutuojant su sūnumi biochemiku reikia specialiai pasidomėti, kad suprasčiau, ką jis daro. Jei nebūčiau perrinktas į Seimą, pagal specialybę tikrai negalėčiau įsidarbinti“, - pripažino R.Dagys.

Politikas apgailestauja, kad į Seimą renkami ir žmonės be aukštojo išsilavinimo.

„Rinkėjams neuždrausi rinktis, tačiau valstybę valdyti reikia gerai pasiruošus. Juk tu turi priimti sprendimus, o diplomas duoda bendrą supratimą, kurio dažnai reikia. Tie žmonės, kurie turi menkesnį išsilavinimą, dairosi į šalis, žiūri, ką kiti pasakys, nes patys neturi supratimo ir dirba paviršutiniškai, būna neatsparūs populizmui“, - tvirtino R.Dagys.

Reklama

Situaciją komentuoja Seimo narys, šachmatininkas Julius SABATAUSKAS:

„Na, nors ir mėgstu žaisti šachmatais, su V.Čmilyte-Nielsen mes esame tarsi iš skirtingų galaktikų. Jos lygis yra tiek aukštas, kad man nėra jokių šansų jos įveikti. Esu žaidęs, regis, Šiaulių mero taurės varžybose žaibo turnyre. Tačiau, aišku, pralaimėjau. Nereikia norėti, kad tarptautinė didmeistrė pralaimėtų man, kažkada turėjusiam pirmąjį atskyrį. Kitas stiprus Seimo narys būdavo Česlovas Juršėnas, su juo tekdavo ir laimėti, ir pralaimėti, dar vienas stiprus buvo Laimontas Dinius. Bet mes esame mėgėjai. Dažnai žaidžiu ir internetu, nes ten galima žaisti ir naktį“, - sakė J.Sabatauskas.

Parlamentaras nemano, kad Seimo nariai būtinai privalo turėti aukštąjį išsilavinimą. Visų pirma, anot jo, draudimas be jo dirbti Seime būtų grubus Konstitucijos pažeidimas.

„Be to, pažiūrėkime kad ir į A.Salamakiną. Dažnas kolega, sužinojęs, kad jis neturi aukštojo išsilavinimo, sako, kad net nebūtų apie tai pagalvojęs. Algimanto profesionalumas, žinios, įgyta patirtis yra aukščiausio lygio, jis yra neabejotinas procedūrų, Seimo statuto žinovas ir autoritetas“, - teigė J.Sabatauskas.

Situaciją komentuoja Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras Kazys STARKEVIČIUS:

K.Starkevičius garsėja tuo, kad, net ir būdamas Seimo nariu, ūkininkauja. Tačiau turbūt mažai kas žino, kad jis turi dvi specialybes - bibliotekininko ir teisininko.

Reklama

„Bibliotekoje teko dirbti kokius 6 metus. Buvau Lietuvos mokslinės techninės informacijos instituto bibliotekos Kauno filialo poskyrio vedėjas. Dabar tokio nebėra. Ūkininku tapau tik 1992 m., kai susigrąžinau nuosavybę. Tačiau tie du aukštojo mokslo diplomai labai praverčia Seimo nario darbe, nes kiekvienas išsilavinimas yra universalus“, - įsitikinęs K.Starkevičius.

Politikas sako, kad mėgsta ūkio darbus dirbti pats, teko laukus arti ir su arkliais.

Politikas teigė, kad, jei nebūtų perrinktas, atsiduotų vien ūkininkavimui.

Žymos: seimo nariai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuva

Nuo pirmadienio Vilniaus oro uoste bus galima pasidaryti mokamą koronaviruso testą.

Vilniaus oro uoste keleiviai pradedami testuoti dėl COVID-19 nuotrauka, foto

Pirmadienį įsigalioja atnaujintas paveiktų šalių sąrašas, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės izoliacijos...

Paveiktų šalių sąraše neliko Ispanijos ir Portugalijos, bet įtrauktos JAV nuotrauka, foto

BNS pateikia svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalga nuotrauka, foto

Daugiau kaip 300 tūkst. parašų surinkusio kreipimosi iniciatoriai dėl konservatorių išpuolių žada...

Dėl konservatorių išpuolių žada kreiptis į teismą nuotrauka, foto

Lietuvoje plečiami tyrimai dėl koronaviruso mutacijų nuotrauka, foto

COVID-19, Lietuvoje nuo šios savaitės plečiami sekoskaitos tyrimai, siekiant nustatyti koronaviruso mutacijas,...

Su sunkia liga susigrūmusiai A. Brazausko našlei teko atsisakyti kai kurių malonumų nuotrauka, foto

Žmonės, Nidoje karantiną leidžianti Kristina Brazauskienė vasario 20 dieną paminėjo 72-ąjį gimtadienį: „Labai...

Gyvenimas pro langą: Kai įmeni mįslę nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 175 - oji istorija, kovo 1, pirmadienisIr šįryt, jau kiek padilęs...

Brangsta rūkalai, daliai žmonių mažėja priemokos už vaistus nuotrauka, foto

Ūkis, Nuo kovo 1 dienos Lietuvoje didėja rūkalų akcizai, tačiau pinga vaistai nepasiturintiems...

COVID-19, Paskelbta prieš 38 min.

Gyvenimas pro langą, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...