2019 m. liepos 23 d. 01:23 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Patarimai

Patarimai

Nekurkite pavojų iliuzijos

2014-10-18, 15:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Nekurkite pavojų iliuzijos nuotrauka, foto

BAIMĖ yra bandymas prognozuoti ateitį. Ateities pavojai tėra iliuzijos, deja, jos kelia realią įtampą čia ir dabar.

© Fotolia nuotr.

Reklama

Visur tykantys pavojai - tai pati populiariausia iliuzija, kuria noriai tarpusavyje dalijasi žmonės. Ji virsta nuolatiniu beprasmišku nerimu, vidine įtampa ir laukimu, kad atsitiks kas nors bloga. Kaip išmokstama visur matyti vien nemalonumus?

Tai prasideda vaikystėje, kai tėvai mus moko bijoti žmonių ("pagaus dėdė"), nepažįstamų vietų ("gali kas nors užpulti"), ligų ("susirgsi"), savęs ("nevalgysi - liksi mažas") ir t. t. Vėliau prie šių pavojų prisideda baimė gauti blogą pažymį, baimė neįstoti į universitetą, baimė negauti darbo, baimė prarasti darbą ir t. t. Žmogus tiki, kad jo visur tyko vien tik pavojai.

Iš dalies tėvų perspėjimai mažiems vaikams yra reikalingi ir teisingi, tik jie, deja, išpučiami iki absurdo. Užuot mokomi, kaip reikia elgtis ekstremaliose situacijose, kaip susitvarkdyti ir nepulti į paniką, dauguma vaikų pratinami vengti ir bijoti galimai pavojingų situacijų. O tokių situacijų smegenys sukaupia didžiulį arsenalą. Jį kasdien dar papildo iš žiniasklaidos sklindančios naujienos apie karus, gaisrus, lėktuvų katastrofas, žemės drebėjimus, į Žemę nusitaikiusius asteroidus ir t. t.

Galiausiai žmogaus galvoje apsigyvena galybė netikrų pavojų, kurie lydi kiekvieną jo žingsnį. Jis ima bijoti visko iš eilės: rytą - pavėluoti į darbą, važiuodamas automobiliu - padaryti avariją, darbe bijo pamatyti piktą viršininko veidą, per pietus - suvalgyti nesveiko maisto... Jis bijo kritikos, apkalbų, pavydo, bijo būti užpultas, apvogtas, nunuodytas... Sąrašas neišsemiamas. Baimė tampa gyvenimo rodikliu. Fantazijos, iliuzijos, prognozės ima valdyti mūsų gyvenimus.

Baimė neturi prasmės

Kas yra pavojus? Tai prognozė. Bandymas prognozuoti ateitį.

Mes žvelgiame į ateitį bandydami joje atrasti galimas bėdas, nemalonumus ir katastrofas. Mes iš anksto patys imamės vertinti tai, ko negalime įvertinti, arba klausome įvairiausių "ekspertų" ir jais tikime. Būtent todėl tokios populiarios astrologinės, ekonominės ir politinės prognozės.

Reklama

Viskas, kas nežinoma, mus gąsdina. Nors ateities pavojai tėra iliuzijos, deja, jos kelia realią įtampą čia ir dabar.

Baimė mobilizuoja organizmą. Įsikalbėto pavojaus akivaizdoje ji iš tikrųjų skelbia aliarmą nervų sistemoje. Vyksta adrenalino gamyba, pulsas dažnėja, kvėpavimas nepakankamas... Jeigu tai vyksta kiekviena pasitaikiusia proga, susirgti gali ir visiškai sveikas žmogus.

Potencialių pavojų tiek daug, kad neįmanoma jų visų nuspėti ir išvengti. Jeigu atsigręšite atgal, tai pamatysite, kiek daug gyvenime įvyko dalykų, kurių neprognozavote. Maža to - dauguma iš tų įvykių, kurie nutiko ir kuriuos kadaise laikėte katastrofa, galiausiai atvedė jus į sėkmę. Dabar jums nesinori net pagalvoti, kas būtų, jei jų nebūtų nutikę!

Kaip atsikratyti tuščio nerimo

Jeigu po eilinės naujienų laidos ar pokalbio su kaimyne jus užvaldė galimų pavojų baimė, pirmiausiai, ką turite padaryti, yra pripažinti sau: "Aš bijau."

Antras žingsnis - prisiminti, kas yra baimė. Tai iliuzija. Prognozė, kurią sukuria protas. Pasakykite sau: "Aš jaudinuosi dėl savo paties fantazijų."

Trečias žingsnis - priminti sau, kad nieko negalime nuveikti ateityje. Tik dabartyje įmanoma padaryti ką nors reikalingo ir prasmingo. Pavyzdžiui, rudenį užsirišti šaliką, prieš valgį nusiplauti rankas, pereiti gatvę leistinoje vietoje, važiuoti saugiu greičiu, atjungti elektrą prieš taisant kištukinį lizdą, daugiau judėti, nepiktnaudžiauti alkoholiu... Žodžiu, daryti tai, kas nuo mūsų priklauso, ir tebūnie kaip bus.

Reklama

Parengė Aras MASIULIS

Reklama

Žymos: nerimas, baimė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Patarimai

Šeštadienį - šventė paplūdimio futbolo mėgėjams

Savaitgalio renginiai Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje nuotrauka, foto

Specialių apdovanojimų metų Pirklių klube šįvakar įvyko projekto „30 geriausių restoranų“ atomazga...

Pajūrio restoranai - geriausiųjų sąraše nuotrauka, foto

Artėjant vasaros atostogoms, vaikų užimtumas tampa daugelio tėvų rūpesčiu. O ir patiems...

Jaunieji klaipėdiečiai kviečiami į kartingų būrelį nuotrauka, foto

Mirė „Naisių vasaroje“ vaidinęs aktorius A. Vaišnys nuotrauka, foto

In Memoriam, Mirė aktorius Almantas Vaišnys. Skaudžią žinią 15min patvirtino aktoriaus žmona Jolita Skukauskaitė....

Klaipėdiečio pergalės Čekijoje nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdietis Benediktas Mickus dalyvavo Taboro (Čekija) didžiojo prizo ir inž. Jano Pano...

Skandalingo žaidimo kūrėjai pasižymėjo ne pirmą kartą: pradėtas tyrimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Vieno žaidimo kūrėjams teks aiškintis, kodėl savo žaidimą reklamavo nuotraukomis, kuriose pavaizduoti...

Klaipėdoje pora nuolat mylėjosi šalia vaikų nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos teisme išnagrinėta reta byla – sugyventinių pora nuteista už tai, kad...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...