2020 m. rugsėjo 26 d. 02:12 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Patarimai

Patarimai

Laikas pakeisti dažniausiai naudojamų paskyrų slaptažodžius: kaip greitai ir paprastai tai padaryti?

2020-08-14, 16:12

Rimantė Budrytė | Publicum

Laikas pakeisti dažniausiai naudojamų paskyrų slaptažodžius: kaip greitai ir paprastai tai padaryti? nuotrauka, foto

© Pixabay

Reklama

Darbui ir bendravimui vis sparčiau keliantis į virtualią erdvę, esame priversti jungtis prie daugybės skirtingų paskyrų, socialinių tinklų, el. parduotuvių ir kitų kanalų. Svarbiausia pasirūpinti tinkama asmeninių duomenų apsauga: pasirinkti stiprius slaptažodžius ir reguliariai atlikti jų „higieną“.

Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalijasi naudingais patarimais, kaip dažnai reikėtų keisti slaptažodžius, kaip visus juos atsiminti ir kur juos saugoti.

1. Profilaktiškas slaptažodžių keitimas

Net jeigu manote, kad susikūrėte itin retus ir kone „nenulaužiamus“ slaptažodžius, juos keisti reguliariai būtina. Technologijų ekspertai rekomenduoja dažniausiai naudojamų paskyrų slaptažodžius pakeisti bent kartą per metus. Taip išvengsite rizikos prarasti svarbius asmeninius duomenis.

Slaptažodžius papildomai reikėtų keisti ir tais atvejais, jei prie savo el. pašto ar kitos paskyros teko prisijungti per viešo naudojimo kompiuterį. Tai pat atnaujinti slaptažodį vertėtų, jeigu dėl tam tikrų priežasčių pasidalinote savo prisijungimais su kitu žmogumi arba gavote pranešimą, kad prie jūsų paskyros buvo bandyta prisijungti iš neatpažinto įrenginio.

Paskelbus 2019 m. populiariausius ir kartu blogiausius slaptažodžius paaiškėjo, kad tokiais tapo „12345“; „123456“; „123456789“; „test1“; „password“; „12345678“; „zinch“; „g_czechout“; „asdf“ ir „qwerty“. Visą prasčiausių slaptažodžių šimtuką galite rasti „Nord Pass“ ataskaitoje. Jos rengėjai teigia, kad daugiau nei 70 proc. visų dažniausiai naudojamų slaptažodžių galima „nulaužti“ greičiau nei per sekundę. Jeigu ir jūs savo paskyroms apsaugoti naudojate vieną iš šių slaptažodžių – suskubkite jį pasikeisti.

Ekspertai rekomenduoja nenaudoti tų pačių slaptažodžių kelioms skirtingoms paskyroms – taip tik padidinate riziką, kad jūsų slaptažodis bus „nulaužtas“. Visgi praėjusiais metais „Google“ atlikta internetinė apklausa parodė, kad daugiau nei 65 proc. vartotojų vartoja vieną ir tą patį slaptažodį kelioms arba netgi visoms savo paskyroms.

2. Efektyvus pagrindinių slaptažodžių valdymas

Kai ima varginti didžiulė slaptažodžių gausa ir darosi sunku juos visus atsiminti, geriausia išeitis – patikima ir saugi slaptažodžių tvarkyklė. Pavyzdžiui, „Last Pass“ arba „1Password”. Šios slaptažodžių saugyklos veikia jų kodavimo principu.

Užsiregistravus sistemoje, šis įrankis užkoduos visus jūsų naudojamus slaptažodžius ir padės sugeneruoti stiprius naujus slaptažodžius.

Jungiantis prie paskyrų, jums prireiks tik vieno pagrindinio slaptažodžio – rakto, kuris atrakins visas jūsų lankomas paskyras.

3. Kaip pakeisti savo „Google“ paskyros slaptažodį

Reklama

„Google“ paskyroje dažnas yra sukaupęs begalę informacijos nuo elektroninių laiškų, nuotraukų, failų ar naršymo istorijos, iki prisijungimų prie trečiųjų šalių puslapių, atsisiuntimų ir „Google Play“ pirkimų.

Siekdami kuo geriau apsaugoti visą šią konfidencialią informaciją, pasitikrinkite kada paskutinį kartą keitėte paskyros slaptažodį. Šią informaciją rasite apsilankę myaccount.google.com. Tuomet spauskite „Personal info“ (liet. Asmeninė informacija) > „Password“ (liet. Slaptažodis). Čia matysite datą, kada buvo keistas jūsų slaptažodis.

Dar didesnį saugumą užtikrins „Google“ esantis dviejų faktorių autentifikavimas. Jį galite įjungti savo paskyroje nuėję „Security“ (liet. Saugumas) > „Signing in to Google“ (liet. Prisijungti prie „Google“) > „2-Step Verification“ (liet. Dviejų žingsnių patvirtinimas). Pasirinkę šį būdą, jungdamiesi prie savo „Google“ paskyrų turėsite įvesti specialų patvirtinimo kodą, kuris bus atsiųstas į jūsų pasirinktą telefoną.

4. Kaip pakeisti „Facebook“ slaptažodį

„Facebook“ paskyrose saugomi ne tik svarbūs asmeniniai duomenys, bet ir prisijungimai prie kitų lankomų puslapių ir naudojamų aplikacijų bei, svarbiausia, privatūs susirašinėjimai „Messenger“ ir „Instagram“ platformose.

Paskyros slaptažodį atnaujinsite atsidarę „Facebook“ aplikaciją ir paspaudę ant trijų horizontalių linijų (arba trikampės rodyklės). Atsidariusiame lange slinkite parinktis žemyn, kol rasite pasirinkimą „Settings“ (liet. Nustatymai). Tuomet eikite „Security and login“ (liet. Saugumas ir prisijungimas) > „Change Password“ (liet. Pakeisti slaptažodį).

Reklama

Naujame lange turėsite įvesti savo dabartinį slaptažodį ir du kartus pakartoti naują slaptažodį. Išsaugojus pakeitimus, aplikacijoje jūsų paklaus ar tuo pačiu norite išsiregistruoti ir iš kitų prietaisų – patvirtinkite šį prašymą. Jungdamiesi prie „Facebook“ iš kitų prietaisų turėsite iš naujo suvesti naujai pasirinktą slaptažodį.

5. „Apple ID“ slaptažodžio keitimas

„Apple“ įrenginių savininkams itin svarbus „Apple ID“ slaptažodis, kuriuo jungiamasi prie visų „iCloud“ įrankių, registruojamasi prie „Apple Pay“ sistemos ar galima įsigyti aplikacijų ir žaidimų iš „App Store“ parduotuvės.

Norėdami slaptažodį pakeisti savo telefone ar planšetiniame kompiuteryje nueikite į nustatymų skiltį, spustelėkite ant savo vardo ir pasirinkite „Password & Security” (liet. Slaptažodis ir saugumas), o tuomet spauskite „Change Password“. Sistema paprašys jūsų įvesti dabartinį „Apple ID“ slaptažodį arba įrenginio užrakto kodą. Tai padarius, reikės du kartus įvesti naujai sugalvotą slaptažodį ir patvirtinti pasirinkimą.

„Apple ID“ slaptažodį pakeisite prisijungę ir prie savo „MacBook“. Pasirinkite „Menu“ (liet. Meniu) > „System Preferences“ (liet. Sistemos pasirinkimai) > „Apple ID“ > „Password & Security“ > „Change Password“. Prieš pakeičiant slaptažodį, jūsų paprašys suvesti kodą, kuriuo atrakinate kompiuterį. Slaptažodžio keitimą taip pat galite atlikti ir „debesyje“ – savo „Apple ID“ paskyros „Security“ skiltyje spauskite „Change Password“ ir toliau sekite nurodymus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Patarimai

Vasarai šuoliuojant paskutinėmis savaitėmis stilistė Olga Wiseman dalinasi grožio paslaptimis. Jūsų dėmesiui...

10 grožio ritualų su stiliste Olga Wiseman nuotrauka, foto

Kurti ir puoselėti gražius santykius poroje – nuolatinis darbas. Kiekvienas turime skirtingus...

Porų ginčai dėl finansų: kaip jų išvengti? nuotrauka, foto

Įkvėpti savo vaikus laikytis subalansuotos mitybos ir mankštintis galima ir be...

10 idėjų sveikesnei mitybai ir aktyvesniam laisvalaikiui nuotrauka, foto

2007–2015 metų serialas, pelnęs net 5 auksinius gaublius ir begalę apdovanojimų...

5 įtraukiantys serialai apie verslą ir pinigus nuotrauka, foto

Teisėsauga tiria K. Komskio įmonės veiklą Lentvario dvare nuotrauka, foto

Kriminalai, Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo Pagėgių politiko Kęsto Komskio įmonės „Kalibrus“...

Prie Olando Kepurės - intriguojantis radinys nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pajūrio regioninis parkas pasidalijo įspūdingu radiniu - prie Olando Kepurės rastas, manoma,...

Pastatė baseiną. Vandens pripils, jeigu geri būsime? nuotrauka, foto

Nuomonės, 2018 metų birželio 26-oji tapo istorine diena Klaipėdoje. Iškilmingai, gaudžiant fanfaroms atidarytas...

Įspėja - sukčiai bando išvilioti duomenis pasinaudodami policijos vardu nuotrauka, foto

Kriminalai, Lietuvos gyventojams siunčiami el. laiškai, kurių siuntėjas "[email protected]" apgaulingai pateikiamas lyg jie...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...