5 žingsniai kylant įtampai

5 žingsniai kylant įtampai

Daugelis iš mūsų patyrėme, kad kebliais momentais, kai suprantame padarę rimtą klaidą ar pamiršę ką nors svarbaus, visomis išgalėmis stengiamės nesinervinti ir nepanikuoti. Nauji Harvardo universiteto verslo mokyklos (JAV) mokslininkų tyrimai rodo, jog, sprendimas žūtbūt išlikti ramiam nėra teisingas kelias.

"Žmonės, kurie su jauduliu sveikina iššūkį, elgiasi kur kas protingiau nei tie, kurie visą energiją nukreipia tam, kad priverstų save išlikti ramius", - teigia tyrimo autoriai. Jų išvados pateikiamos tinklalapyje "Talent Smart".

Viena situacija jūsų neapibūdina

"Norėdami prisiversti likti ramūs, mes susikoncentruojame į savo nerimą, o kartu - į visa tai, kas gali nutikti blogiausio, - sako tyrimo vadovė Harvardo universiteto docentė Elison Vud Bruks (Allison Wood Brooks). - Tik galvodami apie tai, kas malonu, kartu kuriame planus, kaip įvykiai galėtų klostytis pozityviai."

E. V. Bruks, organizacijų psichologė ir derybų specialistė, pataria: likite susikaupę ir mąstykite efektyviai. Žmonės, kurie sėkmingai valdo krizes, anot jos, pasižymi bendru bruožu: jie nukreipia savo emocijas į tinkamus veiksmus. Kitaip tariant, nerimą paverčia energija ir jauduliu.

"Tai negali įvykti savaime, jeigu nepakeisite mąstymo. Taip, padaryti klaidą yra baisiai nemalonu. Galbūt jus kritikuoja bosas, galbūt tai atsilieps visos jūsų veiklos vertinimui, tačiau tai vis tiek nėra katastrofa, kuria baigiasi gyvenimas", - sako E. V. Bruks.

Kilus įtampai, specialistė pataria pateikti sau paprastą klausimą: "Kas gali įvykti blogiausia žvelgiant į penkerių metų perspektyvą?" Atsakymas turėtų sustabdyti katastrofinį mąstymą.

"Jūs tikriausiai suprantate, kad paniką labiausiai kelia mintys apie tai, kaip reaguos kiti žmonės. Tačiau net ir padarę rimtą klaidą, tačiau po to elgdamiesi tinkamai, taikiai ir efektyviai, jūs įgyjate jų pasitikėjimą."

Priminkite sau: "Aš esu kur kas daugiau nei ši situacija. Viena situacija manęs neapibūdina."

Pažvelgę į perspektyvą, atsigręžkite atgal. Prisiminkite kritines situacijas, kuriose elgėtės efektyviai ir pasiekėte rezultatų.

Apsidairykite: aplink pamatysite žmonių, kurie taip pat yra padarę klaidų, tačiau liko savo vietoje. Maža to - kai kurios klaidos netgi duoda gerų dividendų.

Neleiskite protui nusišalinti

Taip pat svarbu nepamiršti, kad žmonės jums skiria dėmesio mažiau, nei jūs manote. Greičiausiai įsivaizduojate save esantį verpeto centre. Kuo labiau jaučiatės vertinami kitų, tuo intensyvesnis jūsų nerimas. Tačiau žmonės daugiau dėmesio linkę sutelkti į pačią situaciją, kurią reikia gerinti, negu į jus - tą turėtumėte padaryti ir jūs. Turėtumėte suprasti, kad jie nelinkę daug galvoti apie jus, kol problema nebus išspręsta. Ir jūs turite tapti šio sprendimo dalimi.

Taigi jums reikia "perdėlioti" savo logiką. Niekas taip nepadeda išsilaikyti krizės metu kaip loginis mąstymas. Jeigu apėmė panika, vadinasi, praradote loginį mąstymą. Susigrąžinkite jį. Pateikite sau kelis faktinius klausimus: kas konkrečiai atsitiko? kokie galimi padariniai? ar dar galima išvengti padarinių? jei taip - tai kaip? kokie žmonės turėtų būti įtraukti? jei per vėlu išvengti padarinių - ką galima padaryti sumažinant galimą žalą?

Neleiskite savo protui nusišalinti pasidavę absurdiškiems savęs kaltinimams.

Galiausiai imkitės veiksmų. Jūs jau daug padarėte: atgavote kvapą, susidėliojote faktus ir susigrąžinote logišką mąstymą. Dabar laikas imtis pačios situacijos. Jums reikės padirbėti, kad sutvarkytumėte netvarką. Atminkite: pakilti iš pelenų yra smagu. Kai tai padarysite, vertinsite save dar labiau.

Kai reikalai pašlyja, nebūkite sau žiaurus. Niekas nėra tobulas. Net sėkmingiausi pasaulio žmonės yra pridarę didelių klaidų. Arba buvę ne taip suprasti. Pavyzdžiui, Voltas Disnėjus (Walt Disney) buvo atleistas iš darbo kompanijoje "Kansas City Star" dėl kūrybiškumo stokos. Mušti save pagaliu - labai viliojanti galimybė, bet tai niekada nieko neišsprendė, ir tai tikrai nereiškia, kad jums bus ramiau. Verčiau žiūrėkite į ateitį ir mąstykite, ką galite padaryti dėl jos.

5 žingsniai kritinėje situacijoje

1. Sustabdykite katastrofinį mąstymą. Atsakykite sau į klausimą, kas gali įvykti blogiausia žvelgiant į penkerių metų perspektyvą.

2. Nekabinkite sau etikečių. Viena situacija jūsų neapibūdina.

3. Neleiskite nusišalinti protui. Niekas taip nepadeda išsilaikyti krizės metu kaip loginis mąstymas.

4. Imkitės veiksmų. Atsiraitokite rankoves ir sutvarkykite šią netvarką.

5. Atminkite: pakilti iš pelenų yra smagu. Kai tai padarysite, vertinsite save dar labiau.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder