Sveiki, žvejai

Ką gi... sulaukėm tikro vasario, su tikru jo charakteriu. Ledas vis storėja, ir šansų, kad laikysis iki gilaus pavasario, vis daugiau. Pūgos, šaltis ir nemažas vėjas atbaidė dalį žvejų nuo noro lipti ant ledo, tačiau žvejojančiųjų yra, ir tas džiugina. Ypač daug gaudančiųjų stintas prie poligono, prie Kiaulės nugaros salos. Labai patogu, neišvažiuojant iš miesto galima ir pažvejoti, ir pasigauti bent keliolika stintų. Tuo mūsų miestelis ir unikalus, viskas šalia. Gyvenk ir žvenk, jei ne tos visokios gyvenimiškos problemos...

Sekmadienį teko patupėti ant ledo netoli Kiaulės nugaros. Gražu. Oras nors ir šaltokas, tačiau puikus, žmonių ant ledo daug. Ir toli gražu ne visi ten žvejojo. Tauta traukė šeimomis ledu į Kuršių neriją pasivaikščioti, į žvejus pažiopsoti, pačiūžom pačiuožinėti. Tikras liaudies "prazdnikas", "jomarkas". Nedažną žiemą mūsų miestelyje yra sąlygų pažvejoti, nedažną žiemą miestelėnai gali Kuršių neriją pėsčiomis pasiekti. Dėl pateisinamų sveikatos ir dvasinių sutrikimų šiam puslapiui neparuošiau planuoto interviu su eiliniu žveju iš nestabiliausio socialinio sluoksnio (kuriame žvejojama ne savo malonumui ir poilsiui, o dėl to, kad būtų ką valgyti arba gerti). Kita vertus, eilinis žvejys niekur nepabėgs, paliksim kitam puslapiui.

Egzotiški žūklės įrankiai

"Bomba"

Vartydamas eilinį savo draugo Rolando Kažimėko teisingiausią žurnalo žvejams "Žvejys ir žuvis" paskutinį numerį, radau straipsnelį apie rusų žvejų mėgstamą poledinės žūklės įrankį ar greičiau masalą - "bombą". Šiaip tas dalykas gal jau ir nebėra labai didelė naujiena, esu girdėjęs apie jį anksčiau; manau, kad ir kiti žvejai, kurie domisi naujienomis, yra apie jį girdėję. Bet šį bei tą apie tai parašyti verta, pats sezonas, galima išbandyti iškart, nelaukiant kitos žiemos.

Masalas turi panašumo į mūsuose įprastą "velniuką" pagal konstrukciją ir gaudymo stilių. Šiek tiek nusirašysiu nuo straipsnelio autoriaus, manau, labai nesupyks, šiek tiek suraitysiu ir savo pastebėjimų bei pamąstymų.

Kas per... ta "bomba"

Įsivaizduokit didelę švininę avižą, maždaug 10-20 g svorio, išilgai perpjauto lašo formos. Viename gale, žinoma, kablys, kitame - ne Korsakas, o auselė valui verti. Kažkuo primena kažkada buvusią populiariąją avižą "dreiseną", tik daug didesnė. Spalvą rusų žvejai palieka tą pačią - švino, kiti nudažo juodai, reikia suprasti, kad spalva nieko nelemia. Prie to švino gabalo būtina sistemėlė, be kurios "bomba" bus tik paprasčiausia švininė aviža, ant kurios greičiausiai niekas savo noru nekibs, nes baisiai jau didelė.

Daroma maždaug šitaip: ant valo veriamas mažas trišakis, paskui aviža, padaroma 15-20 cm kilpa, valas pririšamas. Svarbu, kad trišakio vienas kabliukas būtinai žiūrėtų į viršų, kitaip sistema neveiks. Reikėtų suprasti taip: du trišakio kabliukai, kurie lieka apačioje, sudaro didesnį pasipriešinimą vandeniui ir trišakis leidžiasi lėčiau.

Kaip "bombinti"?

Technika beveik nesiskiria nuo gaudymo "velniuku". "Bomba" nuleidžiama ant dugno, staigiu judesiu pakeliama aukštyn, paskui paleidžiama žemyn. Trišakis, būdamas daug lengvesnis už avižą, žemyn leidžiasi daug lėčiau, be to, leidžiasi netolygiai, o trūkčiodamas, dėl trinties į valą. Todėl būtina eksperimento būdu parinkti valo storį ir trišakio dydį, kad jis leistųsi žemyn būtent šitaip. Nuo to priklauso, ar įrankis veiks. Rusų žvejų gaudymo taktika: kelis kartus pastuksenama į dugną, įmain_2006_02iamas valas, daroma 5-7 sekundžių pauzė. Paskui dar vienas mostelėjimas, įmain_2006_02iamas valas - ir 5-10 sekundžių pauzė. Jeigu po 10-15 tokių ciklų niekas tuo švino gabalu nesusivilioja, reikia gręžti naują eketę.

Kibimo niuansai

Pasak rimto rusų poledinės žūklės specialisto Genadijaus Semionovo, maži ešeriukai masalą atakuoja įsibėgėję, todėl dėl kibimo pajautimo viskas gerai. Kitaip elgiasi dideli ešeriai. 700 g ir didesni ešeriai priplaukia prie pat trišakio kabliuko ir sustoja taip, kad tarp jo žabtų ir kabliuko būtų keli milimetrai. Kurį laiką jis stebi kabliuką, paskui pradeda siurbti vandenį ir kabliukas patenka į jo žabtus. Pats tuo metu padėties nekeičia, stovi vietoje. Pajutęs, kad įsiurbtas masalas yra nevalgomas geležies gabalas, ešerys spjauna jį lauk ir nuplaukia savais keliais. Todėl rekomenduojamas gan jautrus sargelis, kuris parodytų trišakio pajudėjimą iš vietos. Beje, taip pat ešeriai gali elgtis ir su "velniukais".

Tiek apie "bombas"ir "bombardavimus" trumpai. Kol kas mūsų žūklės parduotuvėse dar neteko matyti šių masalų, nors negarantuoju, kad jų ten nėra. Ne visi mato, kas turi akis. Kada mūsų auksarankiai gamintojai, tokie kaip Jakštas ar Valukonis, pagamins šiuos masalus - laiko klausimas. Tačiau jei ir nėra jų prekybvietėse, pasigaminti pačiam tokį masalą visiškai nesudėtinga. O pabandyti verta. Prieš dešimtmetį pasirodę "velniukai" Kuršių marių ešeriams labai patiko. Kas žino, gal šita naujovė irgi padarys mažą revoliuciją?

Įdomybės

"Texas carp Challenge"

Amerikos karpininkų asociacija pranešė, kad kovo 26-31 dienomis Teksase įvyks pirmasis karpių žūklės turnyras. Sugavusiajam didesnį nei 18,84 kg karpį ir pagerinusiam valstijos rekordą atiteks 250 000 JAV dolerių prizas. Įsteigtas ir "Didžiojo ketvertuko" (Big four) prizas komandai, pagavusiai keturis didžiausius karpius. Visi keturi karpiai kartu turi sverti daugiau kaip 59 kg. Kažkada amerikonai karpius niekino. Pastaruoju metu susidomėjimas karpių žvejyba staigiai kyla.

JAV pietuose karpiai užauga iki tikrai įspūdingų dydžių, yra mažai gaudomi, todėl nebaikštūs, taigi galimybės "nusinešti" didįjį prizą gan nemažos. Gaila, kad amerikonai į savo šalį įsileidžia tik lietuvių mokslininkus, studentus ir verslininkus. Jeigu įsileistų karpininkus... gal ir verta būtų pabandyti?

Brakonierius maksimalistas

Maskvos ekologinė milicija sučiupo 30-metį brakonierių, 70 metrų tinklu užtvėrusį Maskvos upę. Pasak pareigūnų, jie minėtąjį brakonierių gaudė kelerius metus, bet tas vis išsprūsdavo. Tas veikėjas kiekvienu tinklo užmetimu išvilkdavo 30-40 kg žuvies ir ją parduodavo. Lyg ir niekuo nestebinanti istorija, jei kalbėtume ne apie didelio miesto centrą ir, matyt, tikrai gudrų brakonierių, kuris pačiam Maskvos centre sugeba "išdurti" pareigūnus. Įdomi šalis... didelė, visokių keistuolių pilna.

Orai

Lietuvos hidrometeorologijos centro duomenimis, ledas ties Juodkrante - 41 cm, ties Nida ir Ventės ragu - 45 cm. Myndės duomenimis, ledas ties Klaipėda, 9-12 kilometre, - apie 35 cm. Galit eiti drąsiai žvejoti arba į Kuršių neriją grybauti... "zelionkų" po sniegu. Pakrantėse vandens nėra, sniego ant ledo - saikingai.

Vaikščioti ir žvejoti sąlygos puikios. Sinoptikai žada šalčio suminkštėjimą, paskui vėl sukietėjimą, tad per kitas ilgąsias "poilsines" gali būti šaltoka. Tačiau iki kitų poilsinių dar nemažas gabalas, viskas gali pasikeisti. O kol kas - žiūrėkit į paveikslėlį. Maždaug tokį orą pranašauja sinoptikai. Kita vertus, kas jums iš tų pranašavimų. Daugumai padorių piliečių šiandien darbo diena.

Orai savaitgaliui

Kas pietums?

Tiršta žuvienė

1 kg žuvies, 3 šaukštai miltų, 60 g sviesto, 150 g grietinės, 2 svogūnai, petražolių lapeliai, 1,5 l vandens, 6 grūdeliai kvapniųjų pipirų, druskos, pipirų.

Žuvį su prieskoniais išvirti. Kai išverda, permalti per mėsmalę arba gerai sutrinti. Svieste pakepinti miltus, paskui supilti grietine, viską išmaišyti ir sumaišyti su žuvies mase. Viską maišant pamažu supilti sultini, kuriame virė. Tuomet dar užvirti ir patiekti su sklindžiais.

Sąmonės nuotrupos

"Mano tėvas, kai aš vedžiau, kiaulę paskerdė." - "Vestuvėms?" - "Ne, šiaip supsichavo..."

**

"Čia negalima maudytis!" - prišoka prie brendančios į vandenį žavios merginos policininkas. "Tai kodėl nieko nesakėte, kai pradėjau ant kranto nusirenginėti?" - klausia mergina. "Nusirenginėti čia galima", - paaiškina policininkas.

Gyvenk ir žvenk, jei ne tos visokios gyvenimiškos problemos...

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder