2019 m. liepos 17 d. 20:32 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Mes baudžiame vaikus už tai, kad jie – žmonės

Mes baudžiame vaikus už tai, kad jie – žmonės nuotrauka, foto

© pixabay.com

Reklama

Vaikai turi išmokti gerai elgtis, o suaugusieji turi tapti jiems pavyzdžiu. Būtent mes, suaugusieji, turime pademonstruoti tas savybes, kurias norime jiems įdiegti. Ir dar vertėtų prisiminti, kad geriausia pagalbininke auklėjant vaiką gali tapti užuojauta. O pačiu geriausiu mokytoju – gerumas.

Vaikus dažnai baudžia vien už tai, kad jie – žmonės. Jiems neleidžia būti niūriems, pergyventi prastų dienų, kalbėti nepagarbiu tonu ar nemėgti kokio nors žmogaus. Neleidžiame būtent to, už ką taip lengvai atleidžiame sau patiems. Juk idealių žmonių nebūna. Dėl to laikas būtų liautis grūsti vaikus į standartų, kurių mes patys neatitinkame, rėmus.

Daugelis tėvų teisingai supranta aukščiau išsakytų žodžių prasmę: vaikai nėra tobuli, tačiau mes dažniausiai laukiame iš jų geresnio elgesio ir didesnės savikontrolės, nei patys esame tam pajėgūs, būdami suaugę. Tėvai sutinka, kad turi pernelyg didelių lūkesčių. Bet supranta tai, deja, ne visi. Kai kurie skaitytojai klaidingai traktuoja mano mintis ir galvoja, kad siūlau visiškai išlaisvinti vaikus nuo atsakomybės už savo elgesį ir ignoruoti visus blogus poelgius bei nepagarbą iš vaikų pusės. Akivaizdu, kad aš rašiau visai ne apie tai.

Aš neraginu pataikauti vaikams vien dėl to, kad jie irgi žmonės. Tačiau jūs turite išmokyti juos elgtis geriau! Išmokykite juos, kad išlieti savo blogą nuotaiką ant kito žmogaus yra nenormalu. Išmokykite susidoroti su frustracija, pykčiu, baime, liūdesiu ir nusivylimu. Išmokykite, kad grubiai kalbėti ir elgtis su kitais – nepriimtina.

Iškelkite vaikams aukštus reikalavimus. Tačiau būkite malonūs ir patys tų reikalavimų laikytis! Išmokite patys susitvarkyti su savo frustracija, pykčiu, baime, liūdesiu ir nusivylimu. Nesielkite grubiai su vaikais. Mums visiems reikalingi aukšti reikalavimai, tačiau dar labiau reikia gerumo ir gailestingumo. Jūs ir patys puikiausiai žinote, kad kartais išgyvenate sunkias dienas, prikalbate kitiems nemalonių dalykų arba trankote duris, rėkiate ant vaikų.

Mes ne robotai. Kartais gyvenime pasitaiko sunkių periodų, ir mums prireikia poilsio, o ne pamokslų. Apkabinimų, o ne triuškinančio, paniekos kupino žvilgsnio. Mes žinome, kad pasielgėme blogai, bet šiandien mums sunki diena. Ir reikia tiesiog šiek tiek gerumo ir nuolaidumo. Lygiai tas pats galioja ir mūsų vaikams.

Reklama

Štai jums neblogas pratimas. Pamėginkite stebėti save ir kitus suaugusius namuose ištisą dieną ir atkreipkite dėmesį, ką sakote ir darote. Atkreipkite dėmesį į tuos poelgius, už kuriuos nubaustumėte vaiką, jei šis elgtųsi taip pat.

•Jūs ignoravote tai, ką pasakė vaikas?

•Aprėkėte jį?

•Kalbėjote nepagarbiu tonu?

•Trenkėte durimis ar susierzinote, išgirdę kito prašymą?

•O gal taip pasielgė jūsų partneris?

Reklama

Pratimas padės pažvelgti į realybę ir suvokti: dauguma mūsų per dieną pasielgia bent vieną kartą būtent taip, už ką barame savo vaiką.

Mes, žinoma, turime priežasčių taip elgtis. Mes perkrauti darbais. Neišsimiegame dėl mažo vaiko. Sergame. Esame geri žmonės, labai stengiamės, tačiau kartais darome klaidų. Mes analizuojame nederamų poelgių priežastis ir atleidžiame patys sau, esame sau atlaidūs.

Tačiau kai suklysta vaikas, jo elgesio priežastys mums neberūpi. Mes imame laikyti vaiką grubiu, nepaklusniu ir iškart griebiamės sankcijų. Visiškai normalu priimti ir pripažinti savo klaidas, bet visiškai neteisinga sąmoningai nenorėti priimti vaiko klaidų.

Jeigu aš pats ne visada ir visur galiu susivaldyti, tai ir nelaukiu, kad mano vaikai idealiai kontroliuos emocijas. Jeigu pats nesuvaldau savo tono ir negaliu kalbėti ramiu, geraširdžiu balsu visose situacijose, tai kaip galiu tikėtis, kad su tokiu uždaviniu susidoros mano mažasis?

Mes norime, kad maži vaikai su kol kas dar tik besiformuojančiais protais ir labai ribota gyvenimiška patirtimi elgsis geriau negu suaugę vyrai ir moterys.

Aš visiškai palaikau aukštus auklėjimo standartus. Manau, kad tai teisinga – norėti, jog vaikas būtų geras, jautrus ir dėmesingas. Bet aš taip pat esu tikra, kad lygiai taip pat teisinga reikalauti viso to ir iš savęs.

Reklama

Labai svarbu išmokyti vaikus, jos elgtis grubiai ir nepagarbiai yra blogai bet kokioje situacijoje. Vaikai, kaip ir visi žmonės, turi būti atsakingi už savo veiksmus. Nesugebėjimas ištaisyti vaiko elgesio, kai jį reikia pakoreguoti, gimdo visaleidžiamumą, o tai neturi nieko bendro su geru auklėjimu. Ir apskritai su auklėjimu.

Vaikai turi mokytis geriau elgtis, o suaugusieji turi tapti jiems pavyzdžiu. Būtent mes, suaugę žmonės, turime demonstruoti vaikams tuos bruožus, kuriuos tikimės išugdyti.

Taip, aš laikau save geru žmogumi, tačiau žinau, kad turiu ir trūkumų. Esu netobula, darau klaidų, nepaisant pačių kilniausių ketinimų. Ir žinau, kad mano mažieji niekuo nuo manęs nesiskiria šioje sferoje. Tai nepaverčia jų blogų poelgių gerais. Tačiau tai padeda suprasti, kad poelgiai blogi. Ir drauge augti bei tobulėti. Kartais tiesiog būtina įsikišti į vaiko veiksmus. O kartais tereikia tik lašelio gailesčio ir geranoriškumo.

ALFA

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Panevėžietė Austė Mikalajūnaitė (28) po mokslų Lietuvoje išvyko padirbėti Norvegijoje, o nepritapusi...

Iš emigracijos grįžusi Aistė: radau jėgų viską kurti iš naujo nuotrauka, foto

Šiąnakt vyks dalinis Mėnulio užtemimas, kuris bus matomas ir Lietuvoje. Nuo senų...

Mėnulio užtemimas - laikas išsilaisvinti nuo problemų nuotrauka, foto

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Švietimas, "Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 4 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...