2019 m. liepos 18 d. 05:34 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Mašinų sukilimas: kelio atgal nėra!

(1)

2016-08-01, 10:48

Milda KUNSKAITĖ

Mašinų sukilimas: kelio atgal nėra! nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Reklama

Mes ką tik pergyvenome interneto revoliuciją, kuri pakeitė mūsų gyvenimą. O už durų jau laukia technologija, galinti ir vėl apversti mūsų gyvenimą aukštyn kojomis. Kalbame apie revoliuciją robotų technikos srityje. Šiandien pasaulyje yra apie 1,6 mln. robotų. Daugiausia jie naudojami pramonėje. Bet artimiausius 10-15 metų laukiamas tikras buitinių elektroninių padėjėjų gamybos bumas. Specialistai mano, kad per artimiausius 5 metus visame pasaulyje bus parduota daugiau kaip 30 mln. tokių robotų, galinčių žmonėms suteikti daugybę naudingų paslaugų. Tokių mašinų gamybos lyderės yra Japonija ir Pietų Korėja, kuri į tokius projektus investavo 2,4 mlrd. dolerių.

Greičiausiai namų robotai nebus panašūs į žmogų. Rinkoje paklausesnės yra tokios technologijos kaip „išmanusis namas“, kuriame visus šeimininkų poreikius tenkins elektronika. Arba bepilotis automobilis, kuriamas korporacijos „Google“. Bet mokslininkai teigia, kad jau dabar galima padėti pamatus dirbtiniam intelektui, kuris laikui bėgant gali tapti nekontroliuojamas. Tokią nuomonę Anglijos leidinio „Daily Express“ puslapiuose išsakė dr.Amnonas H.Idenas (Amnon H.Eden) iš Esekso universiteto. Jis vadovauja projektui, kurio tikslas - dirbtinio intelekto potencialaus griaunamojo poveikio analizė. Pasak jo, šalių, kurios investuoja didžiulius pinigus į robotų techniką, vyriausybės neįvertina rizikos. „Jei šiandien nespręsime dirbtinio intelekto kontrolės klausimų, rytojaus galime ir nesulaukti, - teigia dr.A.H.Idenas. - Ateityje visai gali tapti tikrove garsiojo filmo „Terminatorius“ siužetas, kai robotai tapo nevaldomi ir paskelbė žmonijai žūtbūtinį karą. Dabar esame ties „negrįžimo tašku“. Peržengę ribą jau nebeturėsime šansų ką nors ištaisyti.“

Su šia nuomone sutinka ir Oksfordo universiteto profesorius Nikas Bostromas (Nick Bostrom), vadovaujantis Ateities žmonijos institutui ir žinomas kaip tyrimo apie tikėtiniausius žmonių giminės išnykimo scenarijus autorius. N.Bostromas mano, kad sąmonės diegimas į kompiuterį prasidės anksčiau, negu bus sukurtas žmogaus lygmens dirbtinis intelektas. Tokia simbiozė individui gali suteikti antžmogiško lygmens intelektą, o čia slypi pavojus, kad kas nors gali uzurpuoti valdžią ir primesti žmonijai savo egoistišką valią. „Visuomenei reikia garantijų, kad įvykiai nepakryps šia linkme, - mano N.Bostromas. - O mes susiduriame su teisinio vakuumo politika. Visus domina greitas rezultatas ir mažai kas galvoja apie padarinius. Bet specialistai žino, jog savęs tobulinimo ciklai kompiuterinių technologijų srityje vyksta taip greitai, kad žmonės jau nespėja jų sužiūrėti. Pateiksiu paprastą pavyzdį. Tarkime, superkompiuteris gauna užduotį sveikatinti žmones. Jis žino, kad grūdintis yra naudinga sveikatai, nors ne visi žmonės tai mėgsta daryti. Dirbtinis intelektas gauna prieigą prie šildymo sistemų visame pasaulyje ir jas išjungia! O gal jam pasirodys, kad tapome pernelyg lepūs ir tingūs? Tuomet Terminatorius nuspręs sudaryti mums ekstremalias sąlygas ir mus supurtyti!“ Be to, mokslininkai mano, kad robotų paplitimas sukels ne tik pramoninę, bet ir socialinę revoliuciją. Juk tada sunkaus darbo nebeliks. Įsidarbinti galės tik aukštos kvalifikacijos kūrybingi žmonės. O ką daryti paprastiems darbininkams? Gyventi iš pašalpų ir lošti kortomis?

Trumpai tariant, tas nepaprastai protingas mašinas reikia atidžiai stebėti, kitaip robotai mus išties gali pavergti. Juk jau ir dabar esame priklausomi nuo elektroninių pagalbininkų. Be išmaniųjų prietaisų žmonės nebeįsivaizduoja gyvenimo. Robotų atsiradimas - tai kitas priklausomybės etapas. Tikriausiai praėjus tam tikram laikui mes taip pat nebegalėsime apsieiti be roboto. Vienas garsiausių Rusijos robotų technikos specialistų D.Teteriukovas mano, jog žmonės vis dėlto nėra tokie kvaili, kad suteiktų robotams galimybę nekontroliuojamai valdyti kokius nors gyvybiškai svarbius procesus. „Intelektą robotams įdiegia žmonės, todėl užtenka įrašyti saugumo lygmenų sistemą. Didesnį pavojų kelia ne robotai, o programišiai. Jei jie įsibraus į kokią nors sistemą, tarkime, karinę, kils didelių problemų.“ O pasaulinio viešpatavimo idėja, pasak specialisto, robotams vargu ar kils, juk jie neturi žmogiškų troškimų. Jau dabar mašinoms įdiegiamos tobulinimosi programos, bet jos apsiriboja tobulinimusi sprendžiant kokią nors praktinę užduotį. Žmogus stengiasi robotais pakeisti monotonišką fizinį darbą. Tik kai robotai sugebės spręsti kūrybiškas užduotis, tuomet žmonėms reikės susimąstyti apie gyvenimo prasmę. Bet vargu ar tai įvyks netolimoje ateityje.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Reklama

Žymos: robotai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Virgis

2016-08-01   16:37

IP: 84.46.163.81

Nesutinku su teiginiu , kad niekas nesistengs padaryti robotų , protingesnių už žmogų , nes juk yra hakeriai , kurių tikslas nulaužti , įsiskverbti į kitų tinklus- žodžiu programiniai nusikaltėliai. Reiškia bus ir tokių , kurie veiks slaptai kurdami nelegalius robotus su didelėmis galimybėmis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Panevėžietė Austė Mikalajūnaitė (28) po mokslų Lietuvoje išvyko padirbėti Norvegijoje, o nepritapusi...

Iš emigracijos grįžusi Aistė: radau jėgų viską kurti iš naujo nuotrauka, foto

Šiąnakt vyks dalinis Mėnulio užtemimas, kuris bus matomas ir Lietuvoje. Nuo senų...

Mėnulio užtemimas - laikas išsilaisvinti nuo problemų nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...