Kodėl ne kartą buvo uždrausta „Alisa Stebuklų šalyje“?

Kodėl ne kartą buvo uždrausta „Alisa Stebuklų šalyje“?

1865 m. pasirodžiusi ir vaikų literatūros klasika tapusi Louiso Carrllio knyga „Alisa Stebuklų šalyje“ buvo uždrausta ne kartą. Sudėtinga ir ne vien vaikų skaitoma knyga turi nemažai keistų, nevienareikšmių puslapių.

Skirtingose visuomenėse skirtingais laikais joje buvo įžvelgiamos skirtingos reikmės. Kartais politinės sistemos kritika, kai kada – religijos pašiepimas.

Kinijoje Hunano provincijos valdytojas 1931 m. „Alisą Stebuklų šalyje“ uždraudė dėl įsitikinimo, kad gyvūnams negalima suteikti galios kalbėti žmonių kalba ir jie negali būti traktuojami kaip lygūs žmonėms.   

1900 m. „Alisą Stebuklų šalyje“ uždraudė Vudsvilio aukštoji mokykla, nes romane esą keiksmų, seksualinio turinio ir mokytojus bei religines apeigas menkinančių apibūdinimų.

Vėliau, XX a. 7-ajame dešimtmetyje JAV viešas pasipiktinimas kilo dėl tariamos narkotikų vartojimo propagandos. Viena iš kontroversiškiausių scenų yra penkto skyriaus pradžioje, kur Alisa susitinka ant grybo viršaus sėdintį ir kaljaną rūkantį Vikšrą, kuris siūlo jai paragauti grybo. Šiais laikais daug kas šią sceną mato kaip aliuziją į narkotikų vartojimą.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder