2020 m. lapkričio 28 d. 19:47 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Įvairybės

Įvairybės

Gyvūnų karalystėj

2004-05-29, 12:00

Ivona ŽIEMYTĖ

Gyvūnų karalystėj nuotrauka, foto

Tereikia iš Klaipėdos Kauno autostrada pavažiuoti dešimt kilometrų, ir rodyklė parodys kelią į Gamtininkų centro "Mini ZOO" - ir visa klasė ar šeima patirs egzotiškų įspūdžių.

Daugelis apsilankiusiųjų šiame žemės rojuje, sugrįžta ir vėl, nes gyvūnai - tai ne sustingusios skulptūros, kaskart atskleidžia kitą savo prigimties pusę bei įpročius.

Nerimastingi voljerų "piliečiai"

Gamtininkų centro "Mini ZOO" direktorius Edvardas Legeckas pats it voverė sukasi rūpesčių rate, stengdamasis gyvūnus sočiai pamaitinti, erdviai įkurdinti, kiekvienam pagal poreikius įrengti slėptuvę, laipynę ar žaidimų aikštelę.

Štai dryžuotoji mangusta, kilusi iš Pietų Afrikos savanos, minta vabzdžiais, smulkiais paukščiais, kiaušiniais, vaisiais, laisvėje dažnai keičia slėptuves, įsitaiso termitynuose, uolų plyšiuose. Pro narvo grotas pirštų kaišioti nevalia. Jos kaimynai - Vidurinės Azijos dygliatriušiai, žemės ūkio kenkėjai, čia jaučiasi saugūs ir kelia pasigėrėjimą savo uodega it krūmu, vaišinasi ananasais. Jų spygliai nuodingi, kad apsigintų nuo hienų. Mažyliai gimsta su minkštais spygliais. Jaukūs danieliai ir asiliukai šėlsta pievoje, o jų savanoriai prižiūrėtojai iš "Ryto" vaikų globos namų savaitgaliais asilus ir ponius kinko į vežimaitį mažiesiems lankytojams pavėžinti. Asilų energija liejasi per kraštus. Aplankėme ponę Penelopę su jos pirmagimiu, žvaliu kumeliuku, kuris pirmąją gyvenimo dieną jau bandė striksėti.

Ožkų aptvare - žaidynės ir peštynės, gaila, nuo mūsų pasislėpė ožys keturiais ragais. Įdomu, jog ir jo palikuonys gimsta su keturiais ragais. Tolėliau šernų šeimyna vedžiojasi tris mažylius, kuriems vaikai rudenį parūpina gilių. Vietnamietiškos kiaulaitės atsiveda net po dvylika jauniklių.

Reklama

Rudoji meškutė Maša čia pateko mažutė, iš Ukrainos zoologijos sodo. Meškutė atrodo kaip žaislas, bet turi daug jėgos, kurią mėgsta demonstruoti. Maša maudosi vonelėje, žaidžia su virve, o medžių išvartas perstato kaip baldus. Kartais jai duodama žuvies, ji visaėdė, tačiau kad nebūtų plėšri, maitinama vaisiais ir daržovėmis. Nors, sako, porą vištų buvo pasigavusi. Jai patinka išsišėlus pasnaust savo migyje ant šiaudų, susisukus į kamuoliuką. - "Ji labai protinga, viską supranta, mąsto kaip žmogus", - sako šeimininkas. - Nepikta, drausminga, tačiau turi numatyti tris meškos "ėjimus" į priekį, nes tai laukinis padaras. Žaidžia, supyksta, ir bando savo jėgą. Ar turės gyvenimo draugą? Reikės leisti į šokius",- juokiasi ponas Edvardas. Tarp jo numylėtinių, su kuriais dvasinis ryšys bene stipriausias - draugiškas meškėnas Nosiukas ir pavianas Mikutis. Jis turi draugą, kuriam vadovauja, ir jei tas įsisiautėja ir įkyri, duoda į kailį. Tvarka geležinė. Jei beždžionės utinėja viena kitą, tai ne tik palankumo apraiška; kailio priežiūra, relaksyvus laisvalaikis. - "Kaip arklys arklio už dyka nekaso, taip ir beždžionės ieško naudos", - sako Edvardas. Atėjus laikui, primatams bus pristatyta patelė, nors jos teks paieškoti, mat zoosoduose gimsta daugiau patinų. Pavasaris yra prieauglio metas. Tenka žiūrėt, kad paukščiai gerai perėtų, kiaušiniai skiltų. Kiekvienas gyvūnas turi savo charakterį ir asmeninę legendą, to į jaučio odą nesurašysi.

Ar turėsim europietišką zoologijos sodą?

Direktoriui kvailiausias klausimas yra, kiek suėda jo augintinių armija, nes nėra tokių milžiniškų svarstyklių. Minizoosodą pašarais remia "IKI" centras, "Augmos" daržovių bazė, UAB "Augesta", "Vici žuvys", skiepija ir gydo veterinarijos gydytojas Linas Varanauskas. Jeigu pavyktų rasti rėmėjų, be abejonės, zoologijos sodas plėstųsi: jame įsikurtų kupranugarių, lamų, kengūrų, ir magiškai traukiančių lankytojus plėšrūnų: lūšių, tigrų. Įstojus į Europos Sąjungą, atsivėrė keliai, galima būtų parsivežti daugiau retesnių gyvūnų, pagalvoti ir apie tarptautinių nykstančių rūšių išsaugojimo programų taikymą. Jei atsirastų lėšų, erdvės ir entuziazmo užtektų, kad "Mini ZOO" jo įkūrėjas paverstų europietišku zoologijos sodu.

Edvardas Legeckas paskatino žmones, suradusius sužeistą ar nusilpusį laukinį gyvūną, jam atgabenti arba pranešti. Nes paprastai gyvu radiniu pasidžiaugiama, pažaidžiama, o kaip jį prižiūrėti, žmonės nežino. Kartą čia pateko leisgyvė pelėda, maitinta sliekais ir manų kruopomis, o ji minta pelėmis, žiurkėmis, viščiukais. Tel. informacijai : 46 475063 arba 8687 10283.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Įvairybės

Lapkričio 30 d. 11:40 val. vyks dalinis Mėnulio užtemimas, o gruodžio 14...

Užtemimų koridorius - laikas pasverti vertybes nuotrauka, foto

Naktį keliuose bus slidu, įspėja kelininkai nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienio pavakarę šalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia šlapios arba drėgnos.Pietinėje Lietuvos...

5 patarimai, kad Kalėdas sutiktumėte be streso nuotrauka, foto

Patarimai, Tik maždaug 1 iš 10 šalies gyventojų planuoja kalėdinių dovanų pirkimą iš...

Kodėl mūsų seimūnams sudarytos privilegijos? nuotrauka, foto

Nuomonės, Veryga sugalvojo, kad kovido testus galima daryti tik mobiliuose punktuose atvažiavus automobiliu....

Menininkai persėdo ant plieninių žirgų nuotrauka, foto

SE, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro darbuotojai kūrybingi ne tik scenoje: kelionei į darbą...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

SE, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...