2020 m. rugsėjo 29 d. 08:23 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Vystančių liepžiedžių metas

2017-07-09, 09:22

Selemonas PALTANAVIČIUS, gamtininkas

Vystančių liepžiedžių metas nuotrauka, foto

Reklama

Vasara jau suktelėjo metų ratą kiton - tamsos - pusėn, mes tik dabar supratome, kad gyvename pačioje gražiausioje vasaroje. Tam, pasirodo, reikėjo praleisti šviesiausias ir spalvingiausias dienas, sulaukti meto, kai ima vysti liepų žiedai, ir sužinoti, kad po savaitės bus kalendorinis vasaros vidurys. Šis metas atneša pačių netikėčiausių žinių...

Kasmet antroje vasaros pusėje sulaukiame daugybės skambučių ir klausimų apie šikšnosparnius. Šiaip šie naktį aktyvūs ir nedažnai su žmonėmis susiduriantys žinduoliai gyvena savo gyvenimus ir mūsų kaimynystė jiems svarbi tik tiek, kiek apsistoti ir gyventi yra tinkami mūsų pastatai, jų kiauros sienos, palėpės.

Kaime nuo neatmenamų laikų žinota, kad šikšnosparniai gyvena palėpėje, kad skraido vakarais ir naktį, medžioja vabzdžius. Tiesa, apie šiuos mielus gyvūnėlius tuo žinios baigdavosi, o iš nežinojimo gimdavo gana keistų spėjimų ar net įtarinėjimų. Manyta, kad šikšnosparnis yra blogą lemiantis kaimynas, kad jis gali įsivelti į plaukus. Tiesa, niekas neskatino jų naikinti ar kaip nors skriausti - lietuvių būde niekada nebuvo bereikalingo žiaurumo ar naikinimo įpročių. Gyvena, tegul gyvena.

Kuo mus domina šikšnosparniai, kodėl jais rūpinamės ar esame sunerimę?

Dažniausiai klausiama, ką daryti, jeigu šie žvėreliai apsigyveno palėpėje, stogo dangoje, namo plyšiuose, kiaurose sienose. Jie yra maži, visą dieną gyvenantys savo priebėgose, o vakarais išskrendantys medžioti vabzdžių. Ten, kur gausiau šikšnosparnių, būna mažiau uodų, mašalų. Jeigu name, jo ertmėse įsikuria šikšnosparnių kolonija, visą laiką girdimas jų cirpsėjimas, bruzdėjimas. Vasaros kolonijos dažniausiai susideda iš jauniklius pagimdžiusių patelių. Kol šikšnosparniukai visai maži, patelės medžioti skrenda kartu su jais - mažyliai laikosi įsikibę į motinos kailiuką. Vėliau, jiems paaugus, patelės savo vaikus palieka kolonijos priebėgoje.

Jauniklių vedimo ir auginimo vieta naudojama neilgai - kai vaikai paauga, visi šikšnosparniai išsikrausto. Tai gali būti jau rugpjūčio viduryje. Jeigu jie jaučia triukšmą, trikdymą, išskristi ir palikti savo buveinę gali ir anksčiau. Tačiau šikšnosparniams išskridus visi nenorintys, kad jie gyventų jų palėpėje ar stogo dangos plyšiuose, turėtų užsandarinti plyšius, pasirūpinti, kad šikšnosparniai nerastų landų, kad neturėtų kur apsistoti. Jie tikrai susiras kitą patogią buveinę. Tačiau galima įrengti inkilų ar veisimosi „dėžių“, kurios kompensuotų šių buveinių netektį. Inkilai šikšnosparniams daromi plokšti, įskridimas į juos - pro apačią, o prie stogelio pritaisomos grotelės, už kurių žvėreliai galėtų užsikabinti ilsėdamiesi. Tokius inkilus ar didesnes „dėžes“ galima kabinti prie saulės šildomų aukštų ūkinių pastatų sienų ar sodybos medžiuose.

Beje, dažnai klausiama, ką daryti, jeigu į kambarį įskrido šikšnosparnis. Taip nutinka dažnai, kai vasaros vakarą ar naktį langai būna atviri ir patalpos viduje esantis šiltas oras vilioja vabzdžius. Šikšnosparniams ir patiems gali būti patrauklus kambaryje esantis daug šiltesnis oras. Palubėje ar ant užuolaidos pakibusį žvėrelį paimti galima tik su pirštine, nes šikšnosparnių dantukai aštrūs, jie gali kandžiotis. Išleistas šikšnosparnis sėkmingai nuskris ir apsistos kažkur greta. Tačiau jis vis tiek bus jūsų kaimynas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

„Niekada nė nekilo mintis, kad šuns pardavimo sutartis bus tokia naudinga“, –...

Kretingos šunų pragare atsidūrė Rokiškio mero šuo nuotrauka, foto

„Amoniako tvaikas tiesiog siaubingas... Ir tokioje aplinkoje užaugo mergaitė. Fekalijos – tai...

Gyvenimas šunų veisykloje liudininkės akimis nuotrauka, foto

Gyvūnų globos tarnyba "Nuaras" dar niekada neturėjo tiek veislinių šunų kaip dabar....

Per vieną savaitgalį globotinių "Nuare" - dvigubai daugiau nuotrauka, foto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika sako siūlysiantis...

Aktyviau ieškos nelegalių veisyklų, siūlys didinti baudas nuotrauka, foto

Už beveik 2 mln. eurų SAM pirktus monitorius ligoninės grąžina į sandėlius nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Kai kurios šalies ligoninės grąžina į sandėlius pavasarį už beveik 2 mln....

Pasaulinę širdies dieną medikai ragina prisiminti sveiko žmogaus kodą nuotrauka, foto

Sveikata, Pagal PSO pateiktą informaciją, sveikatai įtaką daro keturi veiksniai. Trys iš jų...

Kaimui į pagalbą ateina mokslo ir mokymo įstaigos nuotrauka, foto

Ūkis, Ūkininkams sėkmingai atlaikyti konkurenciją ir padidinti savo pajamas vien praktinės darbo patirties...

Seimą pasieks Kodekso pataisa dėl „trikojų“ nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas antradienį ketina...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 9 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 35 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...