2019 m. birželio 18 d. 15:50 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Tobuliausias gyvūnas, kuris murkia

(1)

2002-09-14, 12:00

Godas PURVUOLIS

Katė savo elgesiu piramidžių statytojams kėlė baimingą pagarbą, todėl toji paprasta pagarba netruko virsti religine. Katė tapo tokia pat šventa, kaip pats Apis, dievas jautis. O jeigu dar pasitaikydavo juoda su baltu trikampiu ant kaktos, kitaip tariant, panaši į Apį, jos laukė dieviškas gyvenimas. Į tokią katė net pažvelgti nedraugiškai nebuvo galima, o ją sužeidus ar užmušus grėsė mirties bausmė.

Kai katė nudvėsdavo, egiptiečiai ją balzamuodavo ir iškilmingai palaidodavo šeimos kape: tos šeimos, pas kurią ji teikėsi gyventi, leisdama dienas ant minkšto pakloto, pašlakstyto kvepalais, šalia dubenėlio su pašildyta grietinėle, o nusiminę šeiminykščiai netekties ir gedulo ženklan nusiskusdavo galvos plaukus. Dažnai kates laidodavo specialiose kapinėse. Archeologai, kasinėdami Žemutiniame Egipte, rado tokias kapines - jose buvo trys šimtai tūkstančių kačių mumijų!
Beje, ir nūdieną kai kuriose šalyse katės - itin gerbiamos. Pavyzdžiui, kai kurių Ispanijos regionų miestuose turistai stebisi: kur dingusios valkataujančios katės. Jų paprasčiausiai nėra. Prie Viduržemio jūros esančiame Valensijos mieste kone visos benamės katės apgyvendintos Botanikos parke. Ten jos prižiūrimos, bet neveisiamos. Ispanai šalia savo namų ar kitose vietose įrengia kačių valgyklas: šeimininkų neturintys gyvūnai gali "nemokamai" jomis naudotis.
Na, o iš Egipto katės atėjo, tiksliau pasakius, atplaukė drauge su jūreiviais į Graikiją ir Romą. Ten jos irgi buvo priimtos su didžiule pagarba. jei katės būtų buvusios ne tokios vislios, ne taip greitai pasklidusios po pasaulį, dėl to praradusios šventumo aureolę ir sukasdieniškėjusios, gal ir po šiai dienai būtų apsuptos šventa pagarba. Tačiau likimas lėmė kitaip.

"Ant laužo jas!"

Tą likimą niūktelėjo popiežius Inocentas III, bažnyčios reikalus tvarkęs 1109-1216 metais. Jis ilgai ir įdėmiai stebėjo kates, galop ėmė nerimauti - labai jau keisti buvo tie gyvūnai. Ypač - katės kailio kibirkščiavimas, kai ją glostai. Trumpai tariant, popiežius prakeikė visą kačių giminę ir pagrasino atskirsiąs nuo bažnyčios kiekvieną žmogelį, kuris drįs namuose laikyti katę.

Per visus viduramžius katė, ypač juoda, buvo laikoma demonišku padaru, kerų, apžavų, blogų ženklų nešiotoja. Jos buvo negailestingai skandinamos, netgi deginamos ant laužo. Kaip tik nuo tų laikų katei perbėgus per kelią praeivis, vežikas, raitelis neramiai persižegnodavo ir grįždavo atgal, kad pradėtų kelionę iš naujo.
Laimei, Renesanso epochoje katei buvo suteikta nemaža laisvės. Nepaisant to, katė dar ilgai buvo piktosios dvasios įsikūnijimas. Be abejo, užmušti ar sudeginti ją buvo laikoma barbarišku elgesiu, tačiau...
Ilgus amžius senųjų tikėjimų autoritetas buvo stipresnis už sveiką protą. Net mąstytojų ir filosofų nuomone, katė - ne visuomet tik gyvūnėlis.
Prancūzų poetas Žanas Lafontenas kates vadino "velnio vaikais", klastingais ir veidmainiškais, tiesiog nelaimę lemiančiais. O genialus anglų fizikas ir mąstytojas Izaokas Niutonas (XVII-XVIII a.) buvo tikras kačių draugas. Anekdotas pasakoja, kad jis namie augino dvi kates: didesnę ir mažesnę, ir išpjovė duryse dvi skyles, didesnę ir mažesnę, kad jo numylėtinės galėtų kada panorėjusios išeiti ir pareiti. Ir tik po to padarė "atradimą" - būtų gana ir vienos skylės, didesnės.
Volteras (XVII-XVII a.), prancūzų rašytojas, kuo rimčiausiai, nuoširdžiausiai tikėdamas savo žodžiais, vadino kates nelaimę lemiančiais padarais ir kiek galėdamas vengė susidurti su jomis akis į akį. O patsai "karo dievas", prancūzų imperatorius Napoleonas Bonapartas taipogi nejaukiai jautėsi kačių draugijoje. Ir šiandien visi prietarai katę apibūdina kaip demonišką padarą.
Škotijoje katės uždaromos, kai namuose yra pašarvojamas velionis, nes jei katė paliestų lavoną, tai pirmas žmogus, kurį ji sutiktų eidama, tučtuojau apaktų.
Čekijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje juoda katė, lygiai kaip ir juodas šuo, gali matyti giltinę, ateinančią pas žmogų. Bet jo neįspėja, nes yra tokia išmintinga, kad žino, jog niekas mirties neišvengs, ir tokia pikta, jog džiaugiasi staigmena, kurią giltinė iškrės ligoniui ir jo šeimai.
Lotynų Amerikoje, lygiai kaip Italijoje ir Pietų Prancūzijoje, buvo manoma, jog po mirties žmogaus siela plevendama virš vaivorykštės tilto laukia nuosprendžio: ar bus pasiųsta pragaran, ar skaistyklon, ar dangun. O katė toje byloje būna kaltintoja, šuo gi - gynėjas.

Prietarai ir burtai

Vienas iš anglų etnografų, pirmykščių prietarų ir religijų žinovų, XX amžiaus pradžioje savo veikale rašė: "Bet kuris pietinis slavas (bulgaras, serbas, kroatas, slovėnas), ketindamas turguje ką apgauti ar pavogti, gali sudeginti aklą katę ir žiupsnelį jos pelenų užberti ant žmogaus, kurį jis nori apgauti. Tuomet vagis nuo prekystalio gali imti viską, ką tik nori: šeimininkas nieko nematys, bus aklas kaip toji sudeginta katė, kurios pelenų ant jo užbėrė. Piktadarys net drąsiai gali paklausti, ar jis jau užmokėjęs už pirkinius, apgautasis prekeivis atsakys: "Taip, žinoma".

Lenkijoje katė - dažnas gimtuvių ir vestuvių prietarų personažas. Vienuose prietaruose ji - burtininkė, galinti padaryti daug blogo tiek kūdikiui, tiek gimdyvei. Todėl ten, kur moteris gimdė arba yra nepakrikštytas kūdikis, katė būdavo neįleidžiama. Ir per vestuves katė galinti daug blogo pridaryti. Pavyzdžiui, nuotakos kaimynai, supykę, kad jų nepakvietė į vestuves, gali einantiems į bažnyčią jauniesiems paleisti po kojomis dvi kates, surištas uodegomis. Tai atneš šeimyninius nesutarimus ir barnius. Jei besitąsydamos katės perbėgs jauniesiems skersai kelią, santaikos šeimoje nebus visą gyvenimą.
Piktavaliai dar gali pertempti katę už uodegos skersai kelią. Tai sukels nepaprastą efektą: visi vestuvių procesijos vežimai toje vietoje apvirs aukštyn ratais.

Katė - švariausia

XIX amžiuje katė užšoko ant nedidelio postamento. Tą garbingą karjerą jai padėjo padaryti Lui Pasteras (gyv. XIX a.), prancūzų chemikas ir mikrobiologas. Jis buvo ir skiepų nuo pasiutligės atradėjas, visam pasauliui pareiškęs, kad katė - švariausias gyvūnėlis iš visų žinduolių, nenešiojantis nei virusų, nei bakterijų. Atsirado mada namuose laikyti kates. dar daugiau - katė tapo meilumo simboliu.
Ne tik išrankios damos, bet ir žmonės, formuojantys visuomenės nuomonę, ėmė didžiuotis, kad laiko katę. Garsių rašytojų - Honorė de Balzako, Viktoro Hugo ar Marko Tveno - murkės drauge su savo šeimininkais įėjo į istoriją. Bent jau į anekdotų istoriją, kaip itin protingi, sąmojingi, mokantys svetimas kalbas, stačiai genialūs padarėliai.
Zoologai vienbalsiai tvirtina, kad katė yra tobuliausias gyvūnas, nes turi 290 kaulų, kurių tiesiog neįmanoma sulaužyti. Taip pat ir dėl to, kad tiri fosforizuojančias akis, matančias visiškoje tamsoje ir net 180 laipsnių kampu. Katės puikiai girdi, širdis muša net 140 kartų per minutę kaip niekieno kito.

Visgi gatvėje, kuomet katė minkštu, negirdimu žingsniu perbėga mums kelią, dažnas sutrinkame, nors retai drįstame tai pasakyti drąsiai.

Žymos: katės

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Pirmadienį Šilalės rajone, įtariama, nuskandinti keturi šunys, policija pradėjo tyrimą.

Po uždaužyto katino nuskandinti keturi šunys nuotrauka, foto

Lietuvių pomėgis medžioti – neabejotinas. Tačiau pasisemti naujų emocijų ir pašaudyti į...

Į Afriką nuvykę lietuviai šaudė žirafas ir gepardus nuotrauka, foto

Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Kuriasi nauja bendruomenė - kovo 10 d. Melnragės paplūdimyje vyko pirmasis draugiškų...

Klaipėdoje kuriasi retriverių bendruomenė nuotrauka, foto

„Neptūno“ vairą perima Tomas Rinkevičius nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ turi naują trenerį. Uostamiesčio ekipą artėjantį sezoną į pergales ves...

Viešojo maitinimo įstaigos dirba skaidriau nuotrauka, foto

Klaipėda, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad iki liepos 1 d. dar galima...

Kuršių mariose ties Kintais vanduo nešvarus nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vanduo kai kuriose maudyklose ir rekreacinėse zonose neatitinka higienos normos, rodo BNS...

Prašo priemiesčiuose taupyti geriamąjį vandenį nuotrauka, foto

Ūkis, Dėl užsitęsusių neįprastai karštų orų Klaipėdos priemiesčiuose ir didesnėse rajono gyvenvietėse vakarais...

Sportas, Paskelbta prieš 21 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...