2019 m. liepos 18 d. 09:36 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Praplyšusi pavasario marška

2018-04-10, 08:50

Selemonas PALTANAVIČIUS, gamtininkas, Respublika.lt

Praplyšusi pavasario marška nuotrauka, foto

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Reklama

Lietuvoje jau blyksėjo žaibai ir dundėjo perkūnija - dažnai sakoma, kad taip „atrakinama“ žemė. Taip, pavasario perkūnija dažniausiai dunda tada, kai jau sprogsta medžių lapai, kai sėjama, sodinama ir švenčiamos tikros šiltėjančio pavasario šventės.

Dabar įšalusi žemė dunda kaip tas dundulis, Rytų Lietuvoje miškuose dar baltuoja sniego lopai ir ledas. Net ežerų ledas tebėra baltas. Žinia, ateis vidudienis, saulė taip pašildys, pakaitins, kad ledas putos, sniegas tyliai tirps ir gersis į žemę.

Norime to ar ne, bet vis arčiau kalendorinio pavasario vidurys. Žinome, kad jis dabar bus labai „koncentruotas“, turtingas, sakyčiau - kupinas įvykių. Kol mes svajojome apie pavasarį, gamtoje daug kas dirbo savo pavasariškus darbus ir dabar bet kurią akimirką parodys, ką jau nuveikę. Taigi - ką jie nuveikė?

Nors šiek tiek vėluodamos, į neršto vietas patraukė pievinės varlės. Jos visada neršia pirmosios - mums net sunku suprasti, kaip ištvermingai paprasti šaltakraujai varliagyviai kumsi, pliuška vandenyje, kai jo temperatūra vos 6-8 laipsniai, o kūdros vidury dar plūduriuoja ledas. Taigi, nerštą pradeda pievinės varlės, paskui jas keliaus smailiasnukės varlės, pilkosios rupūžės. Jau atgijo angys, gyvavedžiai driežai. Pašvietus saulelei plazda keleto rūšių dieniniai drugiai - jiems paprasčiau, dieną temperatūra pakyla aukščiau 10 laipsnių. Gi naktys vėsios, daugelio naktinių drugių žiemojo vikšrai ar lėliukės, taigi - suaugėliai iš jų risis daug vėliau, tik balandžio gale, gegužę ar net birželį.

Šie gyvūnai - varliagyviai, ropliai, vabzdžiai yra labai jautrūs bet kokiems orų svyravimams. Štai ką tik pasirodė kamanės motinos, kurios peržiemojo urveliuose ar medžių plyšiuose. Plieskiant saulutei jos skraido, renka nektarą ir ieško vietos lizdui. Tačiau pakaks vėsos gūsio, lietaus ar šlapdribos, kamanės pasislėps, nurims ir lauks keletą dienų, kol vėl pašauks šiluma. Bičių nameliuose tas pats. Tiesa, joms paprasčiau - jų visa šeima, jos darbuojasi kartu. Tačiau dar negreitai bitutės sau ir lervutėms turės šviežio maisto - žiedų labai mažai, iki jų skristi orai nėra palankūs. Todėl tenka kliautis žmonėmis ir jų siūlomu sirupu, medaus pakaitalu.

Kol mes laukėme paukščių, daugelis jų ėmė sukti lizdus. Štai ir varna jį jau turi, krankliai, jūriniai ereliai peri. Sujudo kormoranų ir plikųjų garnių kolonijos. Varnėnai prie savo inkilų švilpauja, nardo vidun, pro landą meta lauk pernykščio lizdo šiaudus. Gandrai negali niekur skubėti - tik retam lizde yra jau abu poros nariai. Kol jie susirinks, kol vienas kitą pasveikins, praeis keletas dienų, o tada jau nebus laiko galvoti ir derinti savo nuotaikų - teks dėti kiaušinius ir perėti. Gandrai peri mėnesį, gegužės gale turi ristis jaunikliai. Galbūt - net ne gale, o šiek tiek anksčiau. Taigi, už paukščius viską sugalvojo ir sudėliojo gamta. Jiems tereikia būti uoliais vykdytojais ir  nesnausti.

Na, o kaip elgtis mums? Gali būti, kad mes ir vėl daug ką jau pražiūrėjome, nepamatėme. Taigi... Nepraleiskite veltui nė vienos pavasario akimirkos - turite valandėlę po darbų, važiuokite į gamtą, klausykitės strazdų, kvėpuokite žemės aromatu. Būtinai pasiimkite vaikus. Tačiau prieš tai atlikite namų darbus: o jeigu vaikai paklaus - kas čia skraido, kas čia gieda? Jums tikrai bus nesmagu atsakyti: nežinau...

Reklama

Žymos: pavasaris

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po...

Šeimos pramoga Klaipėdoje apkarto: išėjo pašiurpę nuotrauka, foto

Per interneto svetainę nelegaliai bandyta parduoti dvi namines pelėdas, pirmadienį pranešė Aplinkos...

Internete nelegaliai bandyta parduoti dvi pelėdas nuotrauka, foto

Keturis neseniai pasaulį išvydusius šuniukus nuskandinęs Šilalės gyventojas kaltę išpirks viešaisiais darbais....

Už gyvūnų mirtį teks atidirbti visuomenei nuotrauka, foto

Kuršių nerijoje dygstančias beržų atžalas ir krūmynus visą vasarą genės iš vieno...

Kuršių nerijoje atžalas ir krūmynus geni ožkos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Apiplėšė nepilnametį

Masiulis apie neva suklastotus dokumentus Vaitkaus istorijoje nuotrauka, foto

Ūkis, Susisiekimo ministras Rokas Masiulis, komentuodamas lrytas.lt pasirodžiusią informaciją, esą uosto valdybos susirinkimo...

Ketvirtadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Palangos maudyklose vanduo atitinka higienos normas nuotrauka, foto

Vasara, Palangos maudyklose vanduo atitinka higienos normas, skelbia kurorto savivaldybė.

Kriminalai, Paskelbta prieš 37 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Vasara, Paskelbta prieš 1 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...