2020 m. rugpjūčio 9 d. 21:12 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Kaip atsisveikinti su mylimu augintiniu?

Kaip atsisveikinti su mylimu augintiniu? nuotrauka, foto

© "Pixabay" nuotr.

Reklama

Žmonių gyvenime augintiniai užima vis svarbesnę vietą. Kylant gyvūnų gerovės iniciatyvoms, visuomenėje vis labiau įsigali supratimas, kad gyvūnai verti kokybiško ir saugaus gyvenimo bei tokio paties atsisveikinimo su jais.

Problema gyvenantiems daugiabučiuose

Tiems žmonėms, kurie turi nuosavos žemės, klausimas, ką daryti su nugaišusio gyvūno kūnu, dažniausiai nekyla – įstatymai leidžia savo žemėje palaidoti savo augintinį. Tačiau tiems, kurie gyvena daugiabučiuose ir neturi nuosavo žemės plotelio, kuriame galėtų įrengti amžinojo poilsio vietą savo augintiniui, atsisveikinimas gali būti kiek sudėtingesnis.

Jeigu svarstote, kad galima nueiti į mišką ar kokią gražią vietą ir ten palaidoti kritusį gyvūną, teks jus nuvilti, mat įstatymai griežtai draudžia laidoti gyvūnus valstybinėje žemėje, jeigu tai nėra gyvūnų laidojimui skirta teritorija. Negalima ir gyvūno kūno išmesti tiesiog į konteinerį, nors toks poelgis daugumai ir taip pasirodytų labai amoralus.

Sprendžia savivaldybė

Kalbinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji patarėja Jurgita Savickaitė „Rinkos aikštei“ sakė, kad būtent savivaldybė turi numatyti vietą, kurioje žmonės galėtų oficialiai palaidoti savo augintinį.

„Laidoti nugaišusius augintinius galima arba nuosavoje žemėje, arba savivaldybės skirtoje teritorijoje, arba reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris pasirūpintų kūno utilizacija.

Gyvūnų kapinių įsteigimas yra savivaldybės kompetencija. Pavyzdžiui, Vilniaus savivaldybė yra paskyrusi vietą, kurioje įrengtos naminių gyvūnėlių kapinės. Ten galima atvežti gyvūną, jį palaidoti, nes tikrai ne kiekvienas šeimininkas norėtų ir jam būtų lengva susitaikyti su faktu, kad mylimas augintinis tiesiog utilizuojamas.

Savivaldybė turi įvertinti gyventojų poreikį, matyt, Vilniuje buvo didelis poreikis ir jie įrengė tas kapines“, – komentavo specialistė.

Kaina ne visiems įkandama

Kalbintas Kėdainiuose veikiančios Narbuto veterinarijos klinikos vadovas Vytas Narbutas teigė, kad gyventojai šiuo atveju dažnai linkę pataupyti, mat orus atsisveikinimas su augintiniu iš kišenės pareikalautų gana solidžios pinigų sumos.

„Gali būti atliekamas augintinio kremavimas, žinoma, tai atitinkamai kainuoja. Išvežimas, utilizavimas – viskas kainuoja. Turime šaldiklį, kuriame laikomi gyvūnų kūnai, kuriuos vėliau surenka Rietavo sanitarinė tarnyba ir utilizuoja.

Yra ir privati įmonė, kuri per savaitę kartą važiuoja pro mus. Tačiau jie kremuoja atskirai kiekvieną gyvūną, pelenai sudedami į specialų indą, kremavimo kapsulę, ir atiduodami žmogui. Gali žmogus pats palaidoti tą indą arba jį namuose laikyti. Tokio atsisveikinimo su gyvūnu kaina prasideda nuo 75 eurų ir gali siekti daugiau nei porą šimtų eurų.

Jeigu pasirenkama įprasta utilizacija, kaina priklauso nuo svorio – 3 eurai už kilogramą.

Ir vis dėlto visi nori už dyką, visi taupo, skaičiuoja pinigus“, – kalbėjo V. Narbutas.

Reklama

Veterinaras sakėsi dažniausiai bandantis kalbinti žmogų, kad augintinio palaidojimo klausimais jis visgi pasirūpintų pats.

„Mes neturime tokio didelio šaldytuvo, kad galėtume priimti visus gyvūnus. Mažus gyvūnus, žinoma, priimame, bet būtų vienas didelis šuo – ir viskas, laikymo patalpa užsipildytų. Stengiuosi, kad šeimininkas pats ieškotų būdų palaidoti gyvūną“, – teigė V. Narbutas.

Pašnekovas pastebėjo, kad besikreipiančių dėl augintinių utilizavimo padaugėja žiemą.

„Per mėnesį ar per kelis mėnesius kreipiasi keli žmonės su tokiu klausimu. Dažnai, kai pasakome kainą, žmonės priima sprendimą patys laidoti gyvūną savame sklype. Aišku, žiemą būna problemų, nes žemė įšalusi, sunku kasti, tad žiemos metu sulaukiame daugiau kreipimųsi“, – teigė pašnekovas.

Dažniausiai kūnus palieka

Kėdainių veterinarijos UAB „Viverus“ gydytoja veterinarė Gabrielė sakė, jog ir jų bendrovė teikia gyvūnų utilizacijos paslaugą. Tiesa, ji priminė, kad ir Kaune bei Vilniuje galima palaidoti gyvūną specialiose kapinėse, o tiems, kurie negali keliauti į kitus miestus, tarpininkaujant padėti gali veterinarijos klinika.

„Pas mus galima atgabenti mirusį augintinį ir mes galime pasirūpinti jo utilizavimu. Nėra skirtumo, kokio dydžio gyvūnas paliekamas, bet reikia susimokėti už gyvūno svorį, nes pagal tai skaičiuojama utilizacijos kaina.

Reklama

Jeigu žmogus nori kremuoti augintinį, gali palikti kūną bet kurioje veterinarijos klinikoje, nes jos bendradarbiauja su augintinių krematoriumu, esančiu Tauragėje. Žmogui nereikia pačiam ten važiuoti, viskas sutvarkoma per veterinarijos kliniką, žinoma, kaina čia jau kitas klausimas.

Tiesa, jei į kliniką atvežtam gyvūnui negali būti taikomas gydymas ir pasirenkama jį užmigdyti, dažniausiai šeimininkai kūną ir palieka klinikoje. Tie, kurie turi savo sklypą, kūnus pasiima. Daugiabučių gyventojams orus atsisveikinimas su augintiniu tikrai apsunkintas, na o, mano žiniomis, kol kas niekas nėra prašęs atskiro kremavimo paslaugos“, – kalbėjo gydytoja veterinarė Gabrielė.

Gali skambinti „Nuarui“

Savivaldybės mastu šis klausimas kol kas nebuvo iškeltas. Kėdainių miesto seniūnas Algirdas Krivičius teigė, kad kol kas niekas nėra iškėlęs tokios problemos aukštesniu mastu, tačiau, seniūno manymu, tai greitai gali tapti aktualia problema.

„Toks klausimas pirmą kartą iškeliamas, anksčiau niekas nėra kreipęsi į mus, niekas net nediskutavo tokiu klausimu. Dabar, kadangi atsiranda gyvūnų gerovės klausimų vis daugiau, manau, galima klausimą iškelti.

Bet kuriuo atveju savivaldybė yra sudariusi sutartį su „Nuaru“, asmuo gali tiesiog jiems paskambinti, jie turi gyvūną paimti, nes jie ir žuvusius gyvūnus surenka pagal sutartį. Vėliau jie mums atsiunčia pranešimą, iš kur surinko gyvūnus“, – komentavo miesto seniūnas.

Žymos: augintiniai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Aurelija Plokštytė - būsima studentė iš Kretingos - savo gyvenimą sieja su...

"Visi esame lygūs - tiek gyvūnas, tiek žmogus" nuotrauka, foto

Juodkrantėje pradėjus kormoranus baidyti ir reguliuoti jų populiaciją, šie paukščiai užima...

Išaugusią kormoranų populiaciją stebės mokslininkai nuotrauka, foto

Išsiruošę į vasaros keliones automobiliu, į jas neretai leidžiamės drauge su...

Saugos diržu privalu segti ir augintinius nuotrauka, foto

Karantino metu daugybė keturkojų rado nuolatinius šilumos kupinus namus. Sėkmė neaplenkė ir...

Karantinas padėjo keturkojams rasti namus nuotrauka, foto

Apklausos rezultatai: Baltarusijos prezidento rinkimus triuškinamai laimi A. Lukašenka nuotrauka, foto

Pasaulis, Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka laimi sekmadienį vykusius valstybės vadovo rinkimus, surinkęs...

Sergejus Maslobojevas apie vaikystės svajones, mokyklos laikus ir šposus nuotrauka, foto

SE, "Vaikystėje su didžiuliu susidomėjimu stebėdavau filmus apie Arnoldą Švarcenegerį ir svajodavau būti...

Koronavirusu užsikrėtęs teatro direktorius Jonas Sakalauskas: apie lankytas vietas ir jaučiamą apmaudą nuotrauka, foto

COVID-19, Penktadienio rytą Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) direktorių Joną...

Kariuomenė skuba į pagalbą šalinti pastebėtą teršalų dėmę Baltijos jūroje nuotrauka, foto

Jūra, Sekmadienį ryte gautas pranešimas iš Bendrosios pagalbos centro apie vizualiai pastebėtą teršalų...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...