2019 m. birželio 27 d. 05:17 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Gal Juozapą pempės sveikins?

2018-03-19, 10:07

Selemonas PALTANAVIČIUS

Gal Juozapą pempės sveikins? nuotrauka, foto

Prarandant klausą gamtos reiškiniams ir jų vyksmui, mes liekame tik rezultato vartotojai.

© EPA-ELTA nuotr.

Taip jau išėjo, kad šiemet Vieversio dieną nebuvo vieversių, Kovų dieną - parlėkusių kovų, o dabar, prieš pat šventą Juozapą, gręžiojamės į visas puses ir laukiame: gal nors jis bus pamalonintas parskridusių pempių pulko?

  1  
Prarandant klausą gamtos reiškiniams ir jų vyksmui, mes liekame tik rezultato vartotojai. (EPA-Eltos nuotr.)

 

Tam turime svarių priežasčių: visų pirma, metas ne toks ir ankstyvas, be to - pempės nėra labai lepūs ir pavasarinio šaltuko besibaidantys paukščiai.

Šių metų žiema nutarė atsisveikinti tinkamai - žiemiškai. Kadangi ji gali rinktis, kiek pas mus užtrukti, net pačioje kovo pradžioje gyveno „kaip namuose“. Mums beliko laukti...

Didžiojo pavasario laukimas - žmonių pasaulio rūpestis, kuris labai dažnai nėra nuoširdus, pratrūkstantis ne atodūsiais ar švelnumu, tuo labiau neįprasminamas nei darbais, nei konkrečiais veiksmais. Vinguriavimas tarp šalčio ir šilumos, sniego ir lietaus, saulės ir niūkaus dangaus yra „techninio pobūdžio“, nedvasingas, todėl ir nieko nepaaiškinantis bei nesprendžiantis. Prarandant klausą gamtos reiškiniams ir jų vyksmui, mes liekame tik mums nežinomu keliu atsiradusio rezultato vartotojai. Gamtą arba jauti ir supranti, arba - ne. Jeigu „ne“, tu neturėtum aptarinėti, komentuoti jos reiškinių ir procesų, nes nežinai jos „žaidimo“ taisyklių, nesupranti visos eigos. Ką daryti tokiu atveju? Nieko! Daugeliui juk pakanka televizoriaus ekrane pamatyti skaičius, orų prognozes, nes „labai svarbu“ žinoti, kaip reikės rengtis, kaip vairuoti mašiną. Taigi, geriau žiūrėti į šiuos skaičius, planuoti aprangą ir automobilio pasirinkimą, bet nesvarstyti gamtos reiškinių.

Dar liūdniau atrodo, kai Gamta, daugeliui visai nesuprantama didybė, pradedama kaltinti, nes pakilo vandens lygis, nes apsemti laukai, nes iššalo iš Prancūzijos atvežti žieminiai javai (lyg jiems čia reikėtų augti...), nes... Beje, kai kas net prašo už tai kompensacijų, nes Gamta jiems neleido įgyvendinti savo bergždžių svajonių ir lūkesčių.

Pavasaris tikrai neturi jokių reikalų su vartotojiška žmonių bendruomenės dalimi. Beje - kaip ir su kita, suprantančia Gamtą. Gamta mums dovanoja prie lygiadienio artėjančią šviesą, o ji yra visų gimimo procesų skelbėja. Taigi, kad ir kokie orai dabar būtų, jau tikrai reikia žvalgytis ir vieversių, ir pempių. Pempės - viena iš tilvikų rūšių, taigi, lyg ir neturėtų grįžti pro sniegus. Tačiau mes įpratę jas regėti tada, kai sniego nebūna tik prie kelių ir laukų aukštumėlėse. Yra dar vienas tilvikas, kurį pažįsta tik gamtininkai, ir kuris parlekia labai anksti - tai brastinis tilvikas. Na, o vieversiai giedrą vidurdienį turėtų jau čirenti. Kaip ir varnėnai turėtų žvalgytis prie inkilų, galbūt - giedoti. Nenuostabu girioje išgirsti švilpaujantį juodąjį strazdą: skardi, toli girdima šio gražaus paukščio giesmė giriai grąžina tikrojo pavasario gyvybę.

Palaukite, bet tos gyvybės jau daug - kai švysteli saulelė, užuovėjoje skruzdėlyno paviršiuje jau „verda“ skruzdėlių masė, nes dabar joms labai svarbu sušilti pačioms ir dar šilumos trupinius nunešti savo namų gilumoje glūdinčioms skuzdėms, ypač kiaušinėlius be perstojo dedančiai motinai. Ant sniego ropinėja uodeliai, straksi mažutės kolembolos, skuba vorai ar drugių meškučių vikšrai. Sniege ruduoja pamestas tauriojo elnio ragas - šie žvėrys tampa bauži; praeis mėnuo ar pusantro, ir pradės augti nauji, jau šių metų ragai. Gamta niekada laiko neleidžia veltui. O, kad mes ją visi suprastume...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: paukščiai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Pirmadienį Šilalės rajone, įtariama, nuskandinti keturi šunys, policija pradėjo tyrimą.

Po uždaužyto katino nuskandinti keturi šunys nuotrauka, foto

Lietuvių pomėgis medžioti – neabejotinas. Tačiau pasisemti naujų emocijų ir pašaudyti į...

Į Afriką nuvykę lietuviai šaudė žirafas ir gepardus nuotrauka, foto

Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Kuriasi nauja bendruomenė - kovo 10 d. Melnragės paplūdimyje vyko pirmasis draugiškų...

Klaipėdoje kuriasi retriverių bendruomenė nuotrauka, foto

Rūkytos žuvies mėgėjai Palangoje turi kuo džiaugtis nuotrauka, foto

Vasara, Lietuviams poilsis prie jūros neatsiejamas nuo vieno produkto - rūkytos žuvies. Tiesa,...

Karščiausią dieną nustebino pliaže pamatytas reginys nuotrauka, foto

Vasara, Sinoptikai prognozuoja, kad trečiadienis net ir pajūryje gali būti ypatingas – tikėtini...

Klaipėdos irkluotojų pergalės Šiauliuose nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vyko atviras Lietuvos jaunučių čempionatas, Lietuvos irklavimo federacijos II taurės etapas...

Palangos paplūdimyje - kovos už gyvybę nuotrauka, foto

Kriminalai, Palangoje - kraupi poilsiautojo mirtis. Sekmadienį vandenyje vyrą pastebėjo ir ištraukė paplūdimyje...

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 10 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...