2021 m. sausio 23 d. 09:45 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

„Saulė sodą sodino...“ apie prieverpstes ir raštų galias

(1)

Reklama

 „Tautodailės tyrinėtojai nuolat kreipia dėmesį į ženklus ir simbolius, iš jų sudarytus raštus, kuriais nuo seniausių laikų būdavo aprašomi arba, kaip sakoma šiandien, puošiami buityje naudojami daiktai ir namų aplinka. Šie ženklai yra pati seniausia ir lakoniškiausia energijos ir informacijos perdavimo forma.“ (Zieduonis Karlinis, „Baltų ženklai“).

Mūsų laikais prieverpstės tapo tautodailės meno kūriniais, o verpimo ratelius galime pamatyti nebent muziejuose. Baigia išnykti ir verpimo ratelio dalys – verpstės, prieverpstės, kurias senovėje puošdavo saulės, žvaigždžių, stilizuotų augalų motyvais, meilės simboliais. Išnyko ir paprotys mylimajai prisipažinti apie savo jausmus, dovanojant savo rankomis drožinėtą prieverpstę...

Albinas Šileika yra Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus pareigūnas, laisvalaikį atiduodantis savo didžiąjam pomėgiui – verpsčių, prieverpsčių, rankšluostinių drožybai. Parodų, kuriose dalyvavo, taip pat apdovanojimų už pavyzdingą darbą policijoje ir kūrybinę veiklą sąrašai yra labai ilgi ir įspūdingi. Albinas Šileika drožinėti pradėjo Vaikų globos namuose ir iki šių metų, kaip rašo savo kūrybinėje biografijoje, yra sukūręs apie 2000 vienetų prieverpsčių bei 100 vienetų rankšluostinių.

 

Jonas Vaiškūnas bene vienintelis Lietuvoje parengė išsamią mokslinę studiją apie verpstėse ir prieverpstėse vaizuojamus simbolius ir ornamentus. Laidoje etnokosmologas pristatys savo tyrinėjimus ir pakomentuos tautodailininko Albino Šileikos prieverpsčių ornamentus.

 

Reklama

1930 m. savo studijoje apie liaudies meną Lietuvos dailės istorikas ir kritikas Paulius Galaunė rašė, kad ornamentas yra „Tautos gilios praeities tikėjimo, tikybos atspindys, tautą apsupančio pasaulio atvaizdavimas, tautos pažiūrų pasisakymas į pasaulį (...). Jeigu šiandien kai kurių mūsų liaudies mene vartojamų ornamentinių elementų mistinė bei simbolinė reikšmė yra visiškai užmiršta ir žmogus juos vartoja galbūt nesąmoningai, tiktai norėdamas padaryti daiktą gražesnį, tai vis dėlto tuo ornamentu yra palaikomi gyvi gilios praeities ir dabarties ryšiai.“

Laida bus neįprasta. Karantinas, todėl pokalbius iš namų filmavome per kompiuterių ekranus. Dar laidos pabaigoje išgirsite ir pamatysite „Sofos“ choro (Couch Choir) atliekamos dainos „Būti arti Tavęs“ (Close to You), kurią prodiusavo  Pub'o choras, fragmentą. Dėkojame dainos aranžuotojai ir dirigentei Astrid Jorgensen, filmų studijos Miegantis kalnas (Sleepy Mountain Films) montuotojui Paris Owen iš Australijos.

Laidos premjera rytoj, gegužės 10 d. (sekmadienį) 9 val., kartojamai – 11 d. (pirmadienį) 9 val., 12 d. (antradienį) ir 16 d. (šeštadienį) 11.15 val. per Balticum TV

Kūrybinė grupė: Nijolė Jačėnienė (režisierė), Jonas Tumasonis-Adominis (operatorius), Eglė Šilaikaitė (montuotoja), Kristijonas Lučinskas (kompozitorius), Laurynas Bolnis (videografikas), Sigutis Jačėnas (tekstų skaitovas).

VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Partneriai: Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informaciniai partneriai: interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jurgita Rancove

2020-05-09   21:53

IP: 185.11.26.161

Tikrai nuostabi,laida apie nuotabu zmoguti

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Nors Lietuvoje turime griežtą karantiną, tačiau nemaža dalis bendrapiliečių į tai reaguoja...

A.Veryga apie koronaviruso suvaldymą: „Visada paprasta atsisukus atgal sakyti, kaip reikėjo ką daryti“ nuotrauka, foto

Šį sekmadienį laidoje „Saulė sodą sodino...“ papasakosime apie tradicinių amatų meistrą Vaidotą...

„Saulė sodą sodino...“ apie Kuršmarių vėtrunges ir senovės lietuvių peilius nuotrauka, foto

Šį pirmadienį aktualijų laidoje „Karštai su tv3.lt” kalbėsime apie rinkiminės kampanijos ypatumus....

A. Valinskas: „Kokie esam, tokius ir renkam“ nuotrauka, foto

Būtų keista, atvažiavus į Klaipėdą, nepamatyti jūros. Ir ją pamatysime... Lietuvos tautodailininkų...

„Saulė sodą sodino...“ pas Žemaitijos tautodailininkus nuotrauka, foto

Kas uždės apynasrį interneto milžinams? nuotrauka, foto

IT, Transnacionalinė interneto milžinė „Google" penktadienį pagrasino pasitraukti iš Australijos rinkos, jei šalyje...

Sausio 23-ioji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Sausio 23-oji, šeštadienis, 4 savaitė.Dangaus kūnai: saulė teka 8.23 val., leidžiasi 16.39...

A juosta ir neįgalieji: kontroliuoti būtų sunku nuotrauka, foto

Automobiliai, Laisvės partijos frakcijai priklausanti parlamentarė Monika Ošmianskienė skeptiškai vertina susisiekimo ministro...

Arvydas Juozaitis: Aleksejus Navalnas - ne samdinys nuotrauka, foto

Nuomonės, Pagaliau — Aleksejus Navalnas. Vyras, kurį ir deginamas galėtum pavadinti apaštalu, nes...

IT, Paskelbta prieš 16 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 19 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 33 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 49 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...