2020 m. liepos 9 d. 07:52 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

Laidoje „Saulė sodą sodino...“ – tapytoja Eurika Urbonavičiūtė apie grožį

(1)

Laidoje „Saulė sodą sodino...“ – tapytoja Eurika Urbonavičiūtė apie grožį nuotrauka, foto

© Nuotraukose – laidos „Saulė sodą sodino...“ stop kadrai.

Reklama

Renesanso epochos žmonės po Europą ir visą pasaulį išplatino grožio formules – tai ir „aukso pjūvio“ kompozicijos dėsnis, ir Fibonačio seka, ir kitos. Trumpiau sakant, egzistuoja grožio dėsniai, kuriuos suformulavo įvairių epochų filosofai ir kurie žinomi nuo seniausių laikų.

„Grožį mene graikų filosofas Sokratas aiškina kaip tikrovės pamėgdžiojimą, tačiau ne kaip tiesioginį tikrovės imitavimą ar paprastą daiktų kopijavimą, o kaip kūrybingą tikrovės atspindėjimą. Sokrato mokinys Aristoklis, plačiau žinomas Platono vardu, grožio sąvoką aiškino įtraukdamas ne tik estetines, tačiau ir moralines bei pažintines vertybes. Platoniškoji grožio samprata organiškai jungia gėrį ir išmintį.“

„Greta Platono, reikšmingiausiu antikinės estetikos atstovu tampa jo mokinys Aristotelis. Tęsdamas pitagoriškos estetikos tradicijas, Aristotelis įsitikinęs, kad „klysta tie, kurie teigia, kad matematikos mokslai nieko nebyloja apie gėrį ir grožį“.  Jis nuolatos pabrėžia estetinę simetrijos, proporcijų, tvarkos, saiko vertę.“

„Italijoje ir kitose Vakarų Europos  šalyse, Kinijoje, Indijoje, Irane, arabų pasaulyje naujų humanistinių idealų įtakoje estetinė mintis palaipsniui išsivaduoja iš religinės pasaulėžiūros, viduramžiais vyravusių grožio idealų. Vakarų Europos renesanso kultūros, estetikos ir meno sklaidos židiniu tapo senas antikinės kultūros tradicijas turinti Italija. Renesanse grožis siejamas su harmonija, proporcijomis, griežtai struktūruotais matematiniais santykiais.“ (citatos iš Antano Andrijausko knygos „Vakarų estetika ir meno filosofija“).

Laidoje „Saulė sodą sodino...“ lankysimės šviesioje tautodailininkės Eurikos Urbonavičiūtės dirbtuvėje. Dėmesį patraukia ne vien tapytojos paveikslų pavadinimai: „Aukso pjūvis“, „Pasaulio sargas“, „Harmonija“, „Pagonė“, „Žemė“ ir kiti. Ties kiekvienu paveikslu dar galima perskaityti dailininkės mintį, pavyzdžiui: „SAKMĖ. Mes tokie skirtingi po vieną, ir tokie vienodi, kai mūsų daug. Ar civilizacijos išties yra tokios skirtingos?“ arba „ĮSPŪDIS. Kiek sekundžių, minučių, valandų, dienų ir mėnesių reikia norint pakeisti pirmą įspūdį? Pirmas įspūdis – tai ilgiausiai trunkantis momentas ir jausmas kitam žmogui.“

 

Šnekučiuosimės ir apie tapytojos kūrybą, ir apie slėpiningąjį skaičių Fi, vadinamą „aukso pjūviu“ arba „dieviškąja proporcija“, kuris įžvelgiamas ne tik meno kūriniuose, bet ir įvairiais pavidalais reiškiasi visoje kūrinijoje, ir apie lietuviškojo kraštovaizdžio formavimo principus, ir, apskritai, apie grožį.

„Esu grožio šalininkė. Patinka gražūs žmonės, gražūs augalai, gražūs veidai, gražus kraštovaizdis, aplinka. Grožį suvokiame skirtingai, savosios sampratos niekam neperšu, tik ją atskleidžiu“, – sako kraštovaizdžio architektė, tapytoja, Lietuvos tautodailininkų sąjungos ir Prancūzijos meno asociacijos „Mondial Art Academia“ narė Eurika Urbonavičiūtė.

 

Laida bus rodoma šį sekmadienį, gegužės 31 d., 9 val., o kartojama birželio 1 d. (pirmadienį) 9 val., 2 d. (antradienį) 11.15 val., 5 d. (penktadienį) 13.40 val. ir 6 d. (šeštadienį) 11.15 val. per Balticum TV.

 

Reklama

Kūrybinė grupė: Nijolė Jačėnienė (režisierė), Jonas Tumasonis-Adominis (operatorius), Eglė Šilaikaitė (montuotoja), Kristijonas Lučinskas (kompozitorius), Laurynas Bolnis (videografikas), Sigutis Jačėnas (tekstų skaitovas). VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Partneriai: Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informaciniai partneriai – interneto portalas Alkas.lt  ir dienraštis „Vakarų ekspresas“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) uždraudė Lietuvoje transliuoti Rusijos televizijos...

Uždrausta Lietuvoje retransliuoti RT programas nuotrauka, foto

Į "Balticum TV" ekranus sugrįžta žiūrovams gerai žinoma pokalbių laida "Kasdieniai rūpesčiai"....

Į "Balticum TV" eterį sugrįžta diskusijų laida "Kasdieniai rūpesčiai" nuotrauka, foto

Kaip praneša „Eurovizijos“ dainų konkursą rengianti Europos transliuotojų sąjunga, 2021 metų...

„Eurovizijos“ rengėjai nusprendė: „On Fire“ kitąmet neskambės nuotrauka, foto

Kauno „Žalgirio“ arenoje aidėjo kurtinančios ovacijos ir džiaugsmo šūksniai – susumavus komisijos...

Lietuva pasirinko – į „Euroviziją“ vyksta „The Roop“ nuotrauka, foto

Palangoje ketinama statyti geoterminio vandens baseinų kompleksą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Prie Palangos oro uosto – buvusioje karinėje bazėje – norima pastatyti...

Atsisakę taršaus automobilio perka dviračius ir paspirtukus nuotrauka, foto

Lietuva, Per pusantro mėnesio, kai paskelbtas kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms už taršios transporto...

Tautodailės užsiėmimai Teatro aikštėje nuotrauka, foto

Renginiai, Nuo šiandien, kiekvieną ketvirtadienį, nuo 13 iki 17 val. Teatro aikštėje vyks...

Karantinas atskleidė bibliotekų svarbą nuotrauka, foto

Švietimas, Nuo balandžio pabaigos pradėjus atverti Klaipėdos miesto ir aplinkinių gyvenviečių bibliotekų duris,...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 24 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 27 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 30 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 37 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...