2019 m. birželio 20 d. 09:58 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  TV ir radijas

TV ir radijas

„Baltų šventadieniai“. Mitinis laikas

Sekmadieniais 9 val. per Balticum TV rodomoje laidoje „Baltų  šventadieniai“ šį  kartą (gegužės 19 d.) susitiksime su filosofu dr. Žilvinu Svigariu ir folkloro ansambliu „Varangė“. 

Pirmoje laidos dalyje su V. Vyčino darbo „Mūsų kultūros agonija“ vertėju, filosofu dr. Žilvinu Svigariu ieškosime atsakymų į klausimus, kuo yra išskirtinis švenčių laikas, kas yra mitinis žmogus, laisvė, mitinė pasaulėjauta. Štai V. Vyčinas, tarsi žinodamas, kad kils klausimas apie švenčių reikšmę, teigė: „Svarbiausiais žmogaus kultūrinio gyvenimo įvykiais didingai atsiveria dangaus ir žemės galios. Tokio pobūdžio įvykiai pirmiausia yra šventės, per kurias žmogus susiduria su savo dievais.“ 

Filosofas Žilvinas Svigaris

Profesorius dr. Vincas Vyčinas yra vienas iš mažiausiai Lietuvoje žinomų lietuvių filosofų. Gimęs ir miręs Pitsburge (1918–1996, JAV), kurį laiką gyvenęs Lietuvoje, savo autobiografijoje „Mano gyvenimo ir minties raida“ aprašė, kas jį stūmė ieškoti savosios tiesos kelio: „Nors tuo laikotarpiu (1945–1949) pats Heideggeris ir nedėstė, jo žymiausias mokinys profesorius Eugenijus Finkas įvedė mane į Heidegerio minties labirintus. Skaitydamas Heidegerio ir Finko raštus, giliai įsijaučiau į Būties (galutinos) Realybės gelmes, kurios buvo daug arčiau „atsilikusios“ sodietiškos, negu pažangios technikos būties.“ („Naujasis židinys“‚ 1991 m., Nr. 11-12, p. 23).

Filosofas Vincas Vyčinas, 1970 m.

Toliau ten pat filosofas pamini, kad „1960–1973 m. man buvo produktingas gyvenimo laikotarpis. Parašiau Earth and Gods (1962), Greatness and Philosophy (1966), Search for Gods (1972) ir Our Cultural Agony (1973). (...) Gilinausi į mitinės realybės sampratas – graikų, indoeuropiečių aplamai, Egipto, Artimųjų rytų. (...) Ėmiau domėtis archeologija, ypač Senosios Europos mitinės kultūros radiniais. Šia prasme man gilų įspūdį paliko Gertrude Rachel Levy, o labiausiai Marijos Gimbutienės raštai.“ (ten pat, p.28). Lietuvių kalba yra išleisti V. Vyčino trys raštų tomai (leidyklos „Mintis“ serija „Iš Lietuvos filosofijos palikimo“, sudarė Arūnas Sverdiolas), knygos „Didžiosios Deivės epocha“ (1994), „Senovės Europos deivės“ (1999) ir straipsniai žurnale „Aidai“.

Folkloro ansamblis „Varangė“

Antroje laidos dalyje dalyvausime folkloro ansamblio „Varangė“ repeticijoje, kuri vyko  Astos ir Eugenijaus Driskių namuose. Su ansamblio nariais Lina Biekštaite, Gintaru Zavadskiu, ansamblio vadove Varsa Liutkute-Zakariene šnekučiuosimės apie ansamblio kasdienybę ir šventes. Dėkojame ir Vygintui Jankauskui, atvėrusiam ansamblio vaizdo archyvą, ir ansambliečiams, priėmusiems mus į savo Ratą. Laida bus kartojama 20 d. (pirmadienį) 9 val., 21 d. (antradienį) 11.30 val., 23 d. (ketvirtadienį) 16.30 val. ir 24 d. (penktadienį) 13.30 val.  per Balticum TV.

„Baltų  šventadienius“ parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. Laidų ciklą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.  

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

TV ir radijas

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė kaip nepagrįstą Rusijos televizijos programų transliuotojų bei...

„RTR Planeta“ retransliacija sustabdyta pagrįstai nuotrauka, foto

Laisvės turime tiek, kiek jos nusipelnėme ir sugebėjome pasiimti, portalui LRT.lt sako...

Sausio 13-oji LRT: stumdė, spardė, puolė buožėmis nuotrauka, foto

Ketvirtadienio vakarą LNK televizijos laidoje „Valanda su Rūta“ žinomi Lietuvos žmonės dalijosi...

Ramūnas Vyšniauskas: kavos puodelio savikaina – tik 7 centai nuotrauka, foto

Trečiadienį paaiškėjo, kas taps 2019 metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjais. Atrankų...

Paaiškėjo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos vedėjų duetas nuotrauka, foto

Vagys nusitaikė į „VW Touareg“ žibintus nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiesčio vagys nusitaikė į automobilių „VW Touareg“ priekinius žibintus, informuoja policija.

Ilgasis savaitgalis: traumos, erkės, apsinuodijimai nuotrauka, foto

Sveikata, Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų...

Įteikti diplomai 140 absolventų nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar sausakimšame Klaipėdos dramos teatre vyko iškilminga Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos diplomų...

Kviečia drauge sutikti trumpiausią naktį nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šventinį Joninių savaitgalį Klaipėdos rajone švęsti prie liepsnojančių laužų bei ieškoti paparčio...

Kriminalai, Paskelbta prieš 21 min.

Sveikata, Paskelbta prieš 29 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 58 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 59 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...