2021 m. sausio 18 d. 13:35 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Teatras

Teatras

Žiūrovo kampas apie festivalį "Šermukšnis"

(2)

2017-07-15, 14:01

Sondra SIMANAITIENĖ

Žiūrovo kampas apie festivalį "Šermukšnis" nuotrauka, foto

Reklama

Gatvės teatras - cirkas, sapnas, ugnis, išvarymas iš tikrovės...

Kas atsitinka, kai į miestą atvyksta keliaujantis teatras? Viduramžiais keliaujančios trupės vaidindavo nuotykius iš turtingų ir vargšų gyvenimo, atveždavo vežimus paskalų iš tolimųjų miestų, po gatves pasklisdavo fakelų smogas ir aistringos muzikos ritmai.

Keistų žmonių antplūdį pastebėjau penktadienio rytą Bažnyčių gatvėje. Jie skyrėsi nuo įprastinių kruizinių laivų keleivių, išlipusių pramankštinti kojas. Kasytes susirišę vyrai, juokingais veidais seniai, grakščios merginos ir raumeningi atletai. Jų veidai nugairinti saulės ir vėjo, akyse nuostaba: o, vietiniai, kokie jūs, kas jūs?

Laiku supratau, kad šiandien Anikės aikštėje prasideda tarptautinis gatvės teatro festivalis "Šermukšnis". Vėliau pirmadienį sutikau ne vieną, kuris perskaitęs praėjusio savaitgalio naujienas gailėjosi praleidęs įspūdingus festivalio reginius.

Gatvės teatras turi vieną svarbų išskirtinį bruožą - jį gerai supranta vaikai, o suaugusius jis grąžina į vaikystę. Didelės kaukės, lėlės, šviesa, dažniausiai gyva muzika, energinga ritmika, paprasta mintis, kuri visada gali būti suprasta kaip išmintinga.

Ir apie ką gi pasakojo keliaujantys teatrai, kurių Klaipėdos "Šermukšnyje" buvo net iš 12 pasaulio šalių?

Reklama

Europos ribos brėžiamos ir vėl trinamos, pasaulis laukia drakono, protėvių ugnis vis dar dega, juodoji saulė išteka už juodojo mėnulio, hipnozė, ugnis, išvarymas iš tikrovės, vėliavos, Mėnulio vaiduokliai ir prancūzų avatarai, raudono smėlio audros, įskulptūrinti kūnai, Faustas.

Vokiečių trupės "Antagon TheaterAKTion" spektaklis "F.A.U.S.T. III" prasideda kaip G20 Hamburge - multimedijos ekrane kova gatvėse ir portfelis, nešamas kostiumuoto vyro. Kokia yra laimės kaina? Kokia yra sandėrio su velniu kaina? Atsakymas žinomas nuo seno, aprašytas lietuvių sakmėse - sandėrio kaina yra žmogaus siela. Ji yra visų laikų brangiausia valiuta, dar kartą primena spektaklis, kurio įrašus "Youtube" galima rasti nuo 2013 m. Spektaklis baigiasi mistinio choro giedojimu. "F.A.U.S.T. III" versijoje Klaipėdoje buvo giedama lenkiškai, 2013 m. metų versijoje - rusiškai "эй ухнем еще раз", o J. V. Gėtės originale choro apibendrinimas skamba taip: "Amžinas moteriškumas aukština mus." Spektaklio pabaiga nustebino slavofiliška intencija - Gėtės amžinojo moteriškumo išaukštinimas buvo pakeistas slavišku ūkavimu, primenančiu Volgos burliokus. Spektaklis uždavė klausimų, o vaikus užhipnotizavo veiksmo dinamika ir personažų įvairovė - trikojė balerina, nėščias barzdočius, šviesos angelai...

Rusų spektaklis "Mėnulio vaiduokliai" išsiskyrė tuo, kad ypač išryškino vieną gatvės teatro bruožą - įtraukti žiūrovus į veiksmą. Daugybė žmonių buvo suguldyti ant debesėlių, užmigdyti, prikelti ir pamokyti, kaip reikia apsikabinti. Minimalus turinys su maksimaliu emociniu įtaigumu.

Vieni valdė milžiniško cirko gyvūnus-marionetes, skleisdami smurto prieš gyvūnus cirke idėją, kiti lindo iš medinės dėžės ir mimikomis pasakojo komiškas situacijas iš Veneros ir Marso kasdienybės, treti vaizdavo mitinius laikus - amžiną žmogaus kovą su savimi ir gamta ir t. t.

Gatvės teatras pasaulį redukuoja iki pirmavaizdžio, kuris įvairiais pavidalais atsikartoja per amžius. Jis provokuoja žiūrovą mąstyti ir atpažinti šių laikų drakonus, kurie paima bastionus be pasipriešinimo. Šiuolaikinis teatras nepasakoja, kas naujo Kitame mieste, nes pasaulis jau yra vienas didelis miestas.

Klaipėda festivalio "Šermukšnis" dėka buvo tapusi vienu dideliu pasaulio miestu, kuriame gyvena vaikai ir aktoriai.

Reklama

Gyvenimas kaip rūbas - ryte apsirengei ir išėjai į gatvę, vakare nusirengi ir susapnavai tą pačią gatvę, tik be grimo.

ĮSPŪDIS. Klaipėda festivalio "Šermukšnis" dėka buvo tapusi vienu dideliu pasaulio miestu, kuriame gyvena vaikai ir aktoriai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Rasa

2017-07-16   01:23

IP: 84.15.178.239

Buvo žiauriai geras festivalis!!! Vaikai ir mes aziurekom viska.Tik kad devynioliktas ?!! Kur jis slėpėsi kokiuose užkampiuose ?? Pirmą kartą apie jį sužinojau siais metais ir jau laukiame sekancio

Žmonių bukinimas

2017-07-15   17:03

IP: 83.178.88.253

Ta visa kultūra,žmogų nukelia į iliuijų pasasulį.energija išeikvojama stebint ,reaguojant ir vertinant niekus,o pasodintus ant 'MENO" DIDŽIUOMENĘ PRIVERČIA BRANGIAI SUSIMOKĖTI. Todėl menas tampa dykaduonių ,veltėdžių ,iš nuobodulio ir Gyvenimo malonumų persisotinusių prieglauda. Ten tampama,ELITU' meno,madų ekspertais(ėmis)."Aukštuomenės"-tuštukų susibėgimo vieta. Juk jiems, mirštantiems iš nuobodulio' menas- vienintelė priemonė prasiblaškyti. Dorai, Kūribingai, ir Mąstančiai Asmenybei tokios kultūros svetimos. Kiekvienas vaidiname savaip ir savas roles,tad -,..ko gero reikia ir to. Kiekvieno reiklas rinktis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Teatras

Klaipėdos senamiestyje atsiras dar viena traukos vieta pavadinimu Pasakos namai.  Tai mechanizuoto...

Mechanizuotas lauko teatras Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras paruošė įspūdingą kalėdinę dovaną žiūrovams - gruodžio...

Kalėdinė teatro dovana - šokio spektaklio "Faustas" premjera nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kviečia kartu laukti šokio spektaklio „Faustas" televizinės premjeros....

„Fausto" belaukiant: drama virtusi operomis nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 2021-uosius pradės koncertu „Renkuosi Klaipėdą". Talentingiausi...

Jaunieji talentai aktyviai „Rinkosi Klaipėdą" nuotrauka, foto

Lietuva−5-oje vietoje ES pagal skiepijimo tempus nuotrauka, foto

COVID-19, Lietuva išlieka 5-oje vietoje tarp Europos Sąjungos (ES) šalių pagal šalies gyventojų...

Paaiškėjo LRF taurės pusfinalių poros nuotrauka, foto

Sportas, Pirmadienį Garliavoje buvo ištraukti 2021 metų Lietuvos rankinio federacijos (LRF) taurės finalo...

Savaitgalį dėl karantino pažeidimų bausti 463 žmonės nuotrauka, foto

Lietuva, Savaitgalį užtikrinant judėjimo tarp savivaldybių kontrolę patikros postuose iš viso apgręžta...

Netrukus pasiskiepyti galima bus ir vaistinėse: prasideda vaistininkų ruošimas nuotrauka, foto

Sveikata, Netrukus šalies vaistinėse bus galima ne tik įsigyti vaistų, bet ir pasiskiepyti....

COVID-19, Paskelbta prieš 24 min.

Sportas, Paskelbta prieš 37 min.

Sveikata, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...