2021 m. sausio 19 d. 15:09 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Teatras

Teatras

85-ąjį sezoną Klaipėdos dramos teatras pradėjo nuotykiu

2020-09-11, 22:27

Klaipėdos dramos teatro inf.

85-ąjį sezoną Klaipėdos dramos teatras pradėjo nuotykiu nuotrauka, foto

© Klaipėdos dramos teatro nuotr.

Reklama

„Šiemet visi išmokome jausmus perteikti akimis“, – pasitikdami kaukėtus sezono atidarymo šventės svečius sveikinosi Klaipėdos dramos teatro atstovai. 85-asis sezonas buvo pasitiktas neįprastai, be oficialių kalbų, bet su nuotykiu, į kurį leistis kvietė aktoriaus Liudo Vyšniausko įkūnijamas konferansjė. Atėjusieji žiūrėjo spektaklio repeticiją, klausėsi teatro aktorių suburto „Kreivos muzikos orkestro“ atliekamų dainų.

Sezono pradžią teatre žymi pilnas repertuaras. Bet kokiu kitu metu užpildytas repertuaras yra savaime suprantamas dalykas, tačiau šiais metais tai – drąsus žingsnis. „Pats svarbiausias dalykas mums – nesustoti kurti, – pasirinkimą pilnai tęsti spektaklių rodymą komentavo teatro vadovas Tomas Juočys. – Eimuntas Nekrošius sakė, kad teatre negali nevykti kūrybinis procesas, jis turi nuolat rusenti, nes užgesusį laužą uždegti iš naujo sunkiau, negu palaikyti esančią ugnį.“ Iš šalies pragmatiškai atrodantis sprendimas pristabdyti teatro veiklą, kol situacija pasaulyje grįš į įprasto normalumo vėžes, T. Juočio nuomone, tokiu atveju nėra įmanomas, „turime atsilaikyti, atmesti racionalius sprendimus, kad neapsimoka, jei yra mažiau žiūrovų ar finansavimo. Reikia dirbti iracionaliai, kurti nepaisant visko“.

Pirmos premjeros – latvių

Iki Naujųjų metų teatre numatomos dvi premjeros. Žymi latvių režisierė Laura Groza debiutuos Lietuvoje pagal Maksimo Gorkio pjesę statomu spektakliu „Saulės vaikai“. Gruodį bus galima pamatyti kitos latvių teatro įžymybės – Elmaro Senkovo, režisuojamą spektaklį „Varovai“.

„L. Groza yra labai įdomi, konceptuali, darbšti. Su ja jau seniai buvome aptarę, kad statys spektaklį pagal M. Gorkio pjesę, bet karantinas suvėlė planus. Įdomu, kad dabar „Saulės vaikai“ tapo dar aktualesni – visi pjesės veikėjai žino, kad ateina maras“, – spektaklį įgavus netikėtą reikšmę minėjo T. Juočys. Jei pirmoji sezono premjera pagal rusų klasiką, antroji išaugs iš modernaus kūrinio. Pasak teatro vadovo, būsimą spektaklį režisuojantis E. Senkovas išsiskiria savo drąsa, „jis neturi baimės būti nesuprastas ar turėti savo poziciją. Spektakliu „Varovai“ jis pasirinko nagrinėti įdomią, retai paliečiamą temą apie tai, kad visuomenė ieško žmonių, kuriuos galėtų pasmerkti, nekęsti“. T. Juočio nuomone, „Varovai“ yra svarbūs vis labiau fragmentuotame šiuolaikiniame pasaulyje, „šis spektaklis bus į mus atsuktas veidrodis – kai visi taip susiskaldę, nuo ultrakairiųjų iki ultradešiniųjų, aplink juntama tiek priešiškumo, masinė neapykanta. Jos taikinyje atsidūręs žmogus gali būti nekaltas, bet jo gyvenimą sugriauti lengva“. „Varovai“ Klaipėdoje statomi pagal Davido Farro pjesę, rašytą remiantis žymiu Thomas Vinterbergo ir Tobias Lindholmo filmu. Spektaklio dramaturgė – Rasa Bugavičiūtė-Pecė.

Rudenį laukia ir festivalio „TheATRIUM“ programa, „nors vasaros pradžioje „TheATRIUM“ festivalis neįvyko, jo komanda visą šį laiką intensyviai dirbo ir rudenį visiems mylintiems teatrą žmonėms pasiūlys eilę svarbių ir įdomių įvykių“,  – žadėjo teatro vadovas.

Reklama

Kurs legendos ir pradedantieji

Be svečių iš Latvijos, teatre taip pat viešės Agata Duda-Gracz – viena paslaptingiausių šiuolaikinių Lenkijos režisierių. „Ji kurs spektaklį apie šventųjų gyvenimą – negaliu jo niekaip žanro prasme apibrėžti. Tai vienas iš šios režisierės bruožų – ji nepasiduoda įvardijimui, yra unikalus reiškinys“, – pasakojo T. Juočys. Itin savo privatumą sauganti A. Duda-Gracz ne tik režisuoja, bet ir pati rašo tekstus savo spektakliams, kuria jiems scenografiją bei kostiumus, į kūrybinį procesą aktyviai įtraukia ir aktorius.

Anot teatro vadovo, apžvelgiant numatytus darbus, galima pastebėti didelį tarptautiškumą. „Taip nutiko natūraliai – daug keliavome, lankėmės užsienio teatruose, žiūrėjome, kaip jie dirba. Pamatai įdomių režisierių, susižavi, pamanai, kad būtų gerai, jog jie galėtų ką nors sukurti Klaipėdoje.“ Kita kryptis, kuria T. Juočys džiaugiasi ir nori tęsti ateityje – erdvės suteikimas jauniems režisieriams. „Mūsų teatre savo diplominius darbus statys du studentai iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Oskaro Koršunovo kurso, taip pat čia debiutuos režisierius Jokūbas Brazys. Jaunus režisierius atrasti galime tik taip – sudarydami galimybę jiems kurti“, – tikino vadovas.

Vėlyviausiuose sezono planuose – Pauliaus Tamolės spektaklis vaikams „Sniego karalienė“ ir darbas su vienu geidžiamiausių ir maištingiausių Europos režisierių Jan Klata iš Lenkijos.

Skaitykla padės atsiverti visuomenei

Kaip vieną didžiausių teatro naujojo sezono naujienų galima paminėti pirmojo aukšto fojė transformaciją į viešąją erdvę. Nuo rugsėjo 11 d. pradeda veikti kartu su Klaipėdos apskrities viešąja I. Simonaitytės biblioteka įkurta teatro skaitykla. Joje – nemaža leidinių kolekcija apie scenos menus, kurią parūpino biblioteka ir iš savo asmeninių rinkinių papildė teatro žmonės. „Užtikrinome patogų interjerą, kavos ir arbatos tiekimą, elektros įvadus ir internetą, norime, kad atėjusieji patogiai praleistų laiką“, – pasakojo kultūrinės veiklos ir žiūrovų aptarnavimo padalinio vadovė Monika Saltonė. Nuo antradienio iki penktadienio skaitykla veiks 12–19 val., o savaitgaliais – 10–17 val. „Skaityklos idėją kaip būdą teatrui būti atviresniam parsivežė teatro vadovas, mes tik ėmėmės jos įgyvendinimo. Tikimės, kad ši erdvė trauks ateiti, prisėsti, pasigrožėti puikiu Teatro aikštės vaizdu, paskaityti pjeses ar tekstus apie autorius, aktorius, režisierius“, – vylėsi M. Saltonė. Iki šiol į teatrą būdavo galima pakliūti tik atėjus į jame vykstančius spektaklius ar kitus renginius.

Reklama

Teatro laida ir Vaikų teatro studija

Dar viena 85-ojo sezono naujovė – teatro laidų „Daugiau nei teatras“ ciklas. Tai – dalis pastangų atverti teatrą visuomenei. „Dažnai mūsų žiūrovai net neįsivaizduoja, kokio dydžio mechanizmas tai yra ir kiek daug žmonių dirba prie vieno spektaklio pastatymo, – apie laidos ištakas pasakojo M. Saltonė. – Tai patyriau ir pati, kai išvažiavau į pirmas gastroles ir pamačiau, kiek pastangų dedama vien dėl apšvietimo, kiek daug darbo reikia reguliuojant įspūdingą techniką, kad būtų išgauti reikiami šviesų atspalviai, kritimas ir t. t. Norime, kad visi pamatytų ir suvoktų, kiek darbo pas mus verda ir kokie įdomūs yra teatro žmonės.“

Vasarą teatro koridoriuose pradėjo tapsėti ir vaikų žingsniai, tuomet vyko vasaros užsiėmimų savaitės, o nuo sezono pradžios startuoja Vaikų teatro studija. Ji rengiama pirmą kartą. „Tai – puikios teatro pedagogės ir šios studijos kuratorės Kamilės Andriuškaitės idėja. Džiaugiamės šios studijos atsiradimu – tai būdas nuo mažens ugdyti meilę teatrui. Vaikai mokysis ne tik aktorystės, bet ir kūrybiškumo skatinimo, kūną išlaisvinančio judėjimo ir kvėpavimo technikų“, – vardijo M. Saltonė. Vaikų teatro studija veiks pirmadieniais ir trečiadieniais po pietų visus mokslo metus.

Socialinės atskirties mažinimas

Teatro spektakliuose laukiami visi – taip pat ir žmonės su įvairiomis negaliomis. M. Saltonės teigimu, nuolat stengiamasi kuo geriau suprasti įvairių lankytojų grupių poreikius ir sukurti jiems kuo patogesnes sąlygas. „Socialinės atsakomybės tema mums svarbi – pernai pradėjome bendradarbiauti su įvairiomis neįgaliuosius atstovaujančiomis organizacijomis. Turėjome spektaklį iš Lenkijos „Vienas gestas“, kuriame buvo kalbama apie žmones su klausos negalia, po jo diskutavome, ką galime padaryti iš savo pusės, kad paskatintume dažnesnį lankymąsi teatre“, – vardijo pašnekovė. Po to pradėta iniciatyva rengti titruojamus spektaklius, šiais metais su titrais planuojama rodyti latvių režisierės Maros Kimelės „Antigonę“ pagal Jeano Anouilh pjesę. Titruojama bus ir naujoji teatro laida.

„Taip pat planuojame spektaklį akliesiems ir silpnaregiams – jie gali ateiti anksčiau, paliesti dekoracijas, aktorius, susipažinti su aplinka ir taip įsijausti. Nuo šio sezono visada turėsime užšaldytas vietas žmonėms su judesio negalia. Gal šiandien tik nedidelė dalis jų turi įprotį lankytis teatre, bet tikimės, kad paliktos vietos užtikrins saugumą ir norą pas mus ateiti. Palaipsniui darome vis daugiau ir norime daryti dar daugiau“, – vardijo M. Saltonė.

Reklama

Laisvas bilietų grąžinimas

Prisitaikant prie esamos situacijos Lietuvoje ir pasaulyje, visa teatro veikla planuojama laikantis griežtų saugumo reikalavimų, patalpos kruopščiai dezinfekuojamos, jose veikia šiuolaikinė oro apykaitos sistema. „Siūlome savo žiūrovams jaustis ramiai ir drąsiai, pagal visas rekomendacijas kuriame saugią aplinką. Iš kitos pusės, suprantame, kad žmonės bijo planuoti, nežino, ar galės ateiti į spektaklį spalio, lapkričio mėnesį, galbūt situacija keisis. Kviečiame pirkti bilietus į spektaklius ir pažadame laisvai grąžinti už juos pinigus, jei nebus įmanoma ateiti. Esame neįprastoje situacijoje, kurią turime kartu išgyventi“, – teatro mylėtojus komfortiškai nuteikti turinčią naujovę žadėjo T. Juočys.

Nuotraukų galerija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Teatras

Klaipėdos senamiestyje atsiras dar viena traukos vieta pavadinimu Pasakos namai.  Tai mechanizuoto...

Mechanizuotas lauko teatras Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras paruošė įspūdingą kalėdinę dovaną žiūrovams - gruodžio...

Kalėdinė teatro dovana - šokio spektaklio "Faustas" premjera nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kviečia kartu laukti šokio spektaklio „Faustas" televizinės premjeros....

„Fausto" belaukiant: drama virtusi operomis nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 2021-uosius pradės koncertu „Renkuosi Klaipėdą". Talentingiausi...

Jaunieji talentai aktyviai „Rinkosi Klaipėdą" nuotrauka, foto

Klaipėdiečio laimikis - net 15 kg lašiša nuotrauka, foto

Žmonės, "Tai tarsi gyvenimo žuvis. Kai ją traukiau su meškere kūnas tiesiog virė...

Kaip moksleiviai įsivaizduoja Lietuvą, kaip jūrinę valstybę nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos jūrų kadetų mokykla organizavo Klaipėdos miesto bendrojo ugdymo mokyklų 5-8 klasių...

Klaipėda - Europos jaunimo sostinė 2021 nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėda pradeda išskirtinius Europos jaunimo sostinės 2021 metus. Šį titulą, kurio laukta...

Kultūros taryba nebeskirstys subsidijų kultūros įstaigoms nuotrauka, foto

Euras, Lietuvos kultūros taryba ateityje nebeskirstys subsidijų kultūros įstaigoms už nuostolius, patirtus...

Žmonės, Paskelbta prieš 10 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...