2020 m. balandžio 6 d. 17:21 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Šokio ir muzikos spektaklis „Oneiro“ - apie tarpinės būsenos magiją

Reklama

Nyderlanduose gyvenantis japonų kilmės šokėjas ir choreografas Kenzo Kusuda lankosi Klaipėdoje, kur kartu su VšĮ „Violončelių muzika“ vadovu Mindaugu Bačkumi ir Šeiko šokio teatro meno vadove Agnija Šeiko kuria šokio ir muzikos spektaklį „Oneiro“. Spektaklį Klaipėdos publika gali išvysti gruodžio 7-ąją 19 val. Klaipėdos kultūros fabrike.

Spektaklio ašiskompozitoriaus Davido Lango kūrinys „World to come“ (liet. Ateisiantis pasaulis), kurį jis sukūrė po rugsėjo 11-osios tragedijos, kuomet pasaulis stovėjo šiapus didžiulės nežinomybės. „Oneiro“ kūrėjus įkvėpė gili, matematiška muzika bei kūrinio pavadinimas, nurodantis limbo būseną, – tarpinę stadiją tarp pabaigos ir to, kas laukia už jos. Pagal žymųjį kūrinį M. Bačkaus atliekamą muziką savitai šokiu atliepia K.Kusuda – scenoje kuriamas nepertraukiamas, jautrus, įtikinantis santykis, dialogas.     

Kūrėjai kviečia žiūrovą aktyviai išgyventi akimirką, ją išryškinti ir joje įsibūti. Į sapno erdvę nukreipiantis šokio spektaklio pavadinimas, taip pat pasiduoda įvairioms interpretacijoms. Japonų kalboje šio žodžio dėmenys „ne-iro“gali būti perskaitomi kaip garso tekstūra ar spalva.  Sapno (iš graikų k. oneiro – sapnai, sapnų dievai) teritorija yra sunkiai apibrėžiama tarpinė erdvė, kurioje realaus pasaulio krantas atsimuša į neapibrėžtą ir vienos sąmonės ribas nuplaunantį kosmoso vandenyną. Tai ribinės būsenos potyris, kurį kiekvienas žmogus išgyvena užmerkęs akis, bet pabudęs nubraukia į šalį. „Oneiro“ kviečia pabūti šioje teritorijoje atvertomis akimis ir visomis juslėmis.

Spektaklio kūrėjai kalba apie būtinybę giliai stebėti aplinką, tad kyla klausimas ar toks kontempliatyvus įsižiūrėjimas nėra grynai japoniškas, ateinantis iš šintoizmo tradicijos. „Nesu šintoizmo žinovas, bet yra su juo susijusių ir mane įkvepiančių dalykų. Vienoje svarbioje šinto šventykloje yra niekam neprieinama vieta, bet jei gautum leidimą ją aplankyti ir pačioje slapčiausioje vietoje atvertum dureles – už jų rastum veidrodį. Japonų kalba „kagami“ yra veidrodis, „ga“ – ego, „kami“ – dievas. Jei išimi save – sutinki dievą, jei tavo ego per stiprus – dievo nesutiksi. Patraukęs save tampi permatomas. Japonams kalba yra labai svarbi, turime ypatingą jautrumą jai. Tad tai nėra tik žaidimas žodžiais“, – komentuoja choreografas ir šokėjas K. Kusuda. Anot jo, gebėjimas tapti skaidriu ir permatomu yra vienas esminių jo siekių ir asmeninės šokio technikos pamatas.

Individualizmu grįstame pasaulyje K. Kusudos siūloma prieiga atrodo neįprasta, bet jis tikina, kad visuma svarbiau nei identitetas. „Kai žmonės jaučia vieni kitus – jaučiuosi lyg kartu praktikuotume kvantinę fiziką“, – kalbėjo apie ypatingą ryšį tarp šokėjo ir auditorijos, – „tuomet tai nebėra tik šokis – tai buvimas erdvėje, jos kvestionavimas ir pripažinimas. Tai mokymasis neskubėti vieniems kitų įvardinti, o pažinti unikaliai, pamatyti gyvybę ir grožį visame kame be išankstinių nusistatymų. Pabelsti ir išgirsti atsiliepiant“.

Žymos: šeiko šo

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Kovo 8-oji, Moters diena Klaipėdietėms buvo ypatinga, išskirtinė ir pilna emocijų.

"Atskleisk savitą grožį" renginio akimirkos nuotrauka, foto

Mieli DOMINO teatro žiūrovai, 

Domino teatras perkelia renginius nuotrauka, foto

Palanga spalvingai ir su meile švenčia kovo 11 d., Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo...

Pulsuojanti spalvų instaliacija Palangoje „Išsirink, ką myli“ nuotrauka, foto

Klaipėdos moterų ROTARY klubas "Aditė" Tarptautinės moters dienos proga kovo 7 d....

Moters dienos proga - diskusija apie lytiškumą nuotrauka, foto

Koronavirusas Lietuvoje: svarbiausios paros naujienos nuotrauka, foto

COVID-19, Balandžio 6 d. BNS pateikia svarbiausių pastarosios paros naujienų apie koronaviruso situaciją...

Vieninteliu reisu skraidinami DFDS darbuotojai nuotrauka, foto

Klaipėda, Palangos oro uoste pirmadienį kilo ir leisis vienintelis Lietuvoje keleivinis orlaivis...

„Karantino sąlygas reikėtų švelninti pamažu“ nuotrauka, foto

COVID-19, Koronaviruso situacija Lietuvoje stabilizuojasi, tačiau karantino režimo sąlygas verslui reikėtų švelninti...

Nuo gripo mirė 10 žmonių, bet yra ir gerų žinių nuotrauka, foto

Sveikata, Nors Lietuvoje paskelbtas karantinas dėl plintančio COVID-19 viruso, dėl vieno dalyko galime...

COVID-19, Paskelbta prieš 36 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 37 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...