2021 m. sausio 18 d. 13:38 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Pajūryje vyksiantis LXIII Vilniaus aukcionas konkuruos tik su saule ir pliažu

2020-07-21, 12:29

Vilniaus aukciono inf.

Pajūryje vyksiantis LXIII Vilniaus aukcionas konkuruos tik su saule ir pliažu nuotrauka, foto

© Lilijos Valatkienės nuotr.

Reklama

Pasaulį ištikus koronaviruso pandemijai, meno kūrinių aukcionų veikla stabtelėjo: vieni jų iš dalies persikėlė į virtualią erdvę, kiti nusprendė laukti geresnių laikų, nes aukcionas – „gyvo“ renginio žanras. Tad dar pavasarį buvo galvojama, kad šią vasarą pajūrio aukcionų tradicija pertrūks ir LXIII Vilniaus aukcionas ten nevyks.

Ir vis dėlto jis vyks! „Nes geriausias priešnuodis visoms baimėms – toliau dirbti ir daryti tai, ką mokame geriausiai“, – tvirtai sako Vilniaus aukciono namų vadovė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.

Apie tai ir kalbėjomės: kaip koronaviruso pandemija pakeitė meno rinką, kuo skiriasi sostinės ir pajūrio meno mados bei kuo bus ypatingas 2020 m. rugpjūčio 1 d. Antano Mončio namuose-muziejuje įvyksiantis LXIII Vilniaus aukcionas.

- LXIII Vilniaus aukcionas pajūryje turėjo neįvykti, bet netikėtai situacija ėmė ir pasikeitė. Tačiau pasaulis su koronavirusu ir toliau gyvena tarsi su tiksinčia bomba. Ar pakankamai įvertinote visas rizikas?

- Neslėpsiu: ši pandemija ir karantinas mus, kaip ir visus, truputį išgąsdino. Bet netrukus atsitokėjome, prisitaikėme prie pasikeitusių aplinkybių ir nusprendėme maksimaliai grįžti į įprastą darbo ir renginių režimą.

O kai visi darbo procesai yra sustyguoti, tai ir ypatingų rizikų nesimato.

Reklama

Pranas Lapė - Saulėlydis. Mergaitės portretas (1967–1970)

- Bet pasaulį ištikusi pandemija vis dėlto pakeitė meno rinką?

- Karantino metu meno rinka šiek tiek sureagavo – mažėjo pardavimų apimtys. Tačiau išmokome gyventi su tuo virusu ir situacija aprimo: daugėja optimizmo, auga ir meno kūrinių rinkos rodikliai.

Apskritai, pokyčiai palietė visą sociumą – pastarojo sostinėje surengto aukciono atmosfera buvo tiesiog įelektrinta. Ir tai natūralu: juk žmonės ilgis kultūros renginių, intelektualinių ir estetinių patirčių, gyvo bendravimo.

- Pajūryje rengiami Vilniaus aukcionai jau turi savas tradicijas ir, žinoma, skiriasi nuo tų, kurie vyksta sostinėje. Be kurių žanrų, temų ir autorių jie jau nebeįsivaizduojami?

Reklama

- Šių aukcionų rinkinys visada formuojamas atsižvelgiant į tai, kad važiuojame į Vakarų Lietuvą, į Žemaitiją. Dėl šios priežasties čia daugiau šio regiono menininkų kūrinių, marinistų ir, žinoma, marinistinių peizažų.

Reikia pripažinti, kad lietuviai vis dėlto nėra jūrinė tauta – mūsų mentalitetui artimesni tradiciniai žemės peizažai. Tad ir marinistų Lietuvos dailės padangėje nėra itin daug. Bet joks aukcionas pajūryje neapsieina be pačios stipriausios mūsų marinistų trijulės – Jono Vaičio (1903–1963), Sergejaus Gračiovo (1922–1993), Jono Buračo (1989–1977).

- Kuriuos tris LXIII Vilniaus aukciono kūrinius išskirtumėte kaip tuos, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį?

- Tai – švedų kilmės Vilniuje gyvenusio dailininko Jalmaro Hansono (1864–po1932) didelė drobė, kurioje pavaizduotas 1921 m. Krymo pajūris. Šio dailininko kūrybą tyrinėjusi menotyrininkė Laima Laučkaitė teigia, kad jis buvo Centrinės barono Štiglico techninio piešimo mokyklos auklėtinis ir 1900–1915 m. jis dėstė net keliose sostinės gimnazijose. Jo iniciatyva 1907 m. Montwiłłos piešimo klasėse surengta jo paties ir mokytojų I. Rybakovo, J. Bałzukiewicziaus darbų paroda, kurioje beveik visi J. Hansono darbai vaizdavo Krymo ir Kaukazo peizažus, nors būta ir kelių Vilnelės motyvų. Pasakojama, kad savo laikmečiu Vilniuje jis buvo perkamiausias tapytojas ir tai įrodo faktai: 1912 m. surengtoje Vilniaus dailės draugijos parodoje nupirkta jo darbų net už 769 rublius – tuo metu didžiulę sumą.

Taip pat išskirčiau LXIII Vilniaus aukciono katalogo viršelį puošiantį ekspresionistinį dailininko Prano Lapės (1921–2010) ryškų, gestišką, labai įtaigų ir efektingą kūrinį „Saulėlydis. Mergaitės portretas“ (1967–1970).

Ir, žinoma, kolekcininkams įdomią Prano Gailiaus (1928–2015) vadinamąją „dailininko knygą“, kurios rinkinyje – 20 grafikos estampų pagal Oskaro Milašiaus poemą „Jūra“. 1970 m. sukurtas nedidelio tiražo grafikos ciklas buvo kurtas Bretanėje, žvelgiant į banguotąjį Atlantą. Jame atsispindi P. Gailiaus kūrybos bruožai.

Reklama

- Kaip gimė rubrikos „Nidos kolonija“ idėja ir kaip į ją atkeliavo gana reti, išskirtiniai kūriniai?

- Nidos kolonijos menininkus stengiamės pristatyti kiekviename pajūrio aukcione, tik ne atskiroje rubrikoje. Dauguma jos autorių buvo baigę Karaliaučiaus meno akademiją ir menine prasme auklėti visai kitaip nei Kauno meno mokykloje. Nidos kolonijos menininkai, panašiai kaip ir litvakai, yra viena stipriausių grandžių, kuri integruoja Lietuvos dailę į tarptautinį meninį kontekstą.

Detaliai suplanuoti kiekvieno aukciono rinkinio neįmanoma, tačiau formuojant šią kolekciją, taip jau atsitiko, kad mus pasiekė keturi reti ir ypatingi Nidos kolonijos menininkų darbai. Taip ir gimė ta rubrika.

- Žiūrint iš šalies, atrodo, kad LXIII Vilniaus aukcionas į pajūrį „išveža“ ir dalį kitų didžiųjų miestų auros. Tai – ir tie dalininkai, kurių darbai pastaruoju metu puikavosi parodose sostinėje, ir, žinoma, Petras Kalpokas, kurio kūrinių paroda vyksta Kaune ir kuris yra tapęs bene pačiu geidžiamiausiu autoriumi Vilniuje. Ar tai – sutapimas, ar pajūryje pristatant šiuos kūrinius, tikrinsite meno tendencijas?

- Lietuvos dailė nėra tokios plačios apimties, kad būtų galima rengti teminius aukcionus ar pristatyti autorius pagal regionus. Yra pagrindiniai labiausiai pageidaujami ir ieškomi autoriai visos Lietuvos mastu – jie populiarūs tarp daugelio kolekcininkų. Nesilaikome nuomonės, kad pajūrio meno mylėtojai turi rinkti tik Žemaitijos, Mažosios Lietuvos ir Nidos kolonijos autorius bei marinos žanrą, todėl atvežame į pajūrį ir visas aktualijas, taip pat populiarius, ieškomus autorius.

- Ko tikitės iš pajūrio ir čia vyksiančio aukciono?

Reklama

- Žmonės Palangoje ateina į aukciono ekspoziciją ir patį aukcioną labiau atsipalaidavę, pailsėję, linksmesni. Ir koronaviruso pandemija mums čia ne konkurentė – pajūryje turime tik du konkurentus: saulę ir pliažą. Bet tikimės juos įveikti.

- Ačiū už pokalbį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

„Per Klaipėdą veriasi pasaulis. Per Klaipėdą jis atrandamas“, – savo gimtojo miesto...

„Klaipėda ir pasaulis”: Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos progai paminėti nuotrauka, foto

Gruodžio 9 d. (trečiadienį) 18.00 val.Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras kviečia į...

Kviečia į nuotolinius meistriškumo mokymus pynėjams nuotrauka, foto

Gruodžio 3 d. 17.30 Klaipėdos etnokultūros centraskviečia į nuotolinį Lietuvių kalbos instituto...

Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos pristatymas nuotrauka, foto

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kiemo dirbtuvėse suplanuotą ir pradėtą įgyvendinti...

KKKC Meno kiemo dirbtuvėse – edukacija, prisitaikiusi prie realybės nuotrauka, foto

Lietuva−5-oje vietoje ES pagal skiepijimo tempus nuotrauka, foto

COVID-19, Lietuva išlieka 5-oje vietoje tarp Europos Sąjungos (ES) šalių pagal šalies gyventojų...

Paaiškėjo LRF taurės pusfinalių poros nuotrauka, foto

Sportas, Pirmadienį Garliavoje buvo ištraukti 2021 metų Lietuvos rankinio federacijos (LRF) taurės finalo...

Savaitgalį dėl karantino pažeidimų bausti 463 žmonės nuotrauka, foto

Lietuva, Savaitgalį užtikrinant judėjimo tarp savivaldybių kontrolę patikros postuose iš viso apgręžta...

Netrukus pasiskiepyti galima bus ir vaistinėse: prasideda vaistininkų ruošimas nuotrauka, foto

Sveikata, Netrukus šalies vaistinėse bus galima ne tik įsigyti vaistų, bet ir pasiskiepyti....

COVID-19, Paskelbta prieš 27 min.

Sportas, Paskelbta prieš 39 min.

Sveikata, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...