2020 m. spalio 24 d. 14:47 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Nidoje prasideda Tomo Mano festivalis

Nidoje prasideda Tomo Mano festivalis nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Reklama

Liepos 11-18 d. Nidoje vyksta XIX tarptautinis Tomo Mano (Thom Mann) festivalis "Sąžinės proveržis". Tai - antrasis festivalis iš pernai startavusio penkių metų festivalių ciklo "Modernybės palikimas. Šimtas metų po Didžiojo karo".

Kūrėjo atsakomybės ir sąžinės, meno, kurį provokuoja karas, temos festivalyje bus perteiktos, priminus Pirmojo pasaulinio karo patirtis Europoje.

Festivalio renginiai pasklis po visą Nidą - vyks T. Mano memorialiniame bei Neringos istorijos muziejuose, evangelikų liuteronų bažnyčioje, V. ir K. Mizgirių menininkų namuose, kultūros ir turizmo informacijos centre "Agila", savivaldybės aikštėje.

Su pirmuoju pasauliniu karu bus susijęs pranešimas "Mirtis ir kraštovaizdis. Pirmojo pasaulinio karo kapinės Mozūruose", skaitysiamas lenkų kultūrologo Rafalo Žytynieco (Rafal Žytyniec).

Festivalyje bus pristatyta Lėjos Zinger (Lea Singer) knyga "Koncertas kairiajai rankai" (iš vokiečių kalbos vertė Kristina Sprindžiūnaitė). Tai - biografinis romanas apie garsų muzikantą, austrų pianistą Paulą Vitgenšteiną (Paul Wittgenstein), pirmajame pasauliniame kare netekusį dešinės rankos, bet ir toliau grojusiam. Tai daryti ir morališkai nepalūžti jį skatino amžininkai kompozitoriai, dedikavę pluoštą kūrinių skirtų kairei rankai.

"Romane taip pat pateikiamos ir politinio, ir visuomeninio gyvenimo nuotaikos. Justi nuotaikos, kurios šalis atvedė į pirmąjį pasaulinį karą, taip pat - į Antrąjį pasaulinį karą. Romane yra kelios siužetinės linijos. Viena jų - Vitgenšteinų ir Manų šeimų linija. Knygoje - daug muzikos pasaulio asmenybių, o šiemet festivalyje muzikos bus daug", - sakė knygos vertėja K. Sprindžiūnaitė.

Reklama

Festivalyje bus surengti aštuoni muzikos vakarai. Kaip pabrėžė festivalio muzikos programos sudarytoja Vytautė Markeliūnienė, juose bus stengiamasi išlaikyti ryšį su T. Manu ir XX a. pradžia. Visas festivalis bus persmelktas XX a. pradžios atmosferos, kurią puikiai juto ir T. Manas, ir P. Vitgenšteinas.

Jau pirmajame koncerte skambės Didžiojo karo Raudonojo Kryžiaus savanorio Moriso Ravelio (Maurice Ravel) 1914 m. sukurtas Trio smuikui, violončelei ir fortepijonui bei Igorio Stravinskio kūrinys. Savąjį kūrinį M. Ravelis skubėjo užbaigti, siekdamas kuo greičiau stoti armijon. Po kelių vakarų skambės kitas M. Ravelio ciklas "Veidrodžiai". Specialus koncertas bus supintas iš vokalinių prancūzų kompozitorių miniatiūrų, sukurtų XX a. pradžioje. Jas atliks svečiai iš Prancūzijos.

"Kino naktyse" bus pristatyti penki filmai. Du jų - "Austrių princesė" (1919 m.) ir "Nenoriu būti vyru" (1918 m.) - nebylūs vaidybiniai filmai, kuriuos gyvai įgarsins pianistas Giedrius Nakas.

Karo kūrybos tema bus paliesta ir dokumentiniame filme "Amžinosios Mendelsohno vizijos". Šis Izraelio režisieriaus Duki Droro (Duki Dror) filmas skirtas iš Rytų Prūsijos kilusiam žymiam XX a. architektui Erikui Mendelsonui (Erich Mendelsohn), kurio kare sukurti eskizai vėliau materializavosi ir pateko į architektūros istoriją. Filmas, tarptautiniame FILAF festivalyje Prancūzijoje pelnęs pagrindinį apdovanojimą, sukurtas pagal Luisės Mendelson (Louise Mendelsohn) prisiminimus ir daugiau kaip 1,2 tūkst. jos ir Eriko laiškų.

Festivalio metu bus atidarytos trys parodos. Viena jų - "Dailininkai karo metu" - dedikuota į karą pašauktiems Nidos dailininkų kolonijos menininkams ir jų karo apkasuose išreikštiems įspūdžiams. Eksponatus šiai parodai paskolino kolekcininkai Aleksandras Popovas ir Michaelis Leiserovičius (Michael Leiserowitz).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

10.30 val. "Family Lab Academy" (Kuosų g. 144) kviečia močiutes ir senelius...

Ką savaitgalį veikti Klaipėdoje ir aplink? nuotrauka, foto

Choreografinių miniatiūrų koncertas „Dėmesio! Baletas“ atskleidė talentus, dirbančius Klaipėdos valstybinio ...

O. Konošenko apie „Dėmesio! Baletas“: tai buvo taip stipru ir drąsu! nuotrauka, foto

"Kai išvydau, kiek daug savižudybių nutinka tokioje mažoje šalyje, nusprendžiau imtis veiksmų",...

Kalbos barjeras - ne kliūtis organizuoti renginius nuotrauka, foto

Spalio 22 d., ketvirtadienį, 16.45 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios...

Pasaulis interjero dizainerės akimis nuotrauka, foto

Internetinių sukčių išmonė tobulėja nuotrauka, foto

Kriminalai, Išeities iš nusibodusio ir vienišo gyvenimo kiekvienas ieško savaip. Kai vieni...

Tiesa paaiškėjo po 76 metų: kodėl I. Bagramianas prieš 76 metus nesugebėjo užimti Klaipėdos (Mėmelio)? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, 1944 m. spalio 23 dieną, lygiai prieš 76 metus, dvi sovietų ...

„Auska“ išbraukta iš privatizuojamų objektų sąrašo nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Buvusi sovietmečio nomenklatūros vila „Auska“ Palangoje lieka valstybės nuosavybėje.

Meilė virtuvei gimė sulaukus trijų atžalų nuotrauka, foto

Vakarai, Artimiau pažįstantys Vidmantą Girdvainį neleis sumeluoti, kad nieko nėra maloniau, kaip sulaukti...

Kriminalai, Paskelbta prieš 26 min.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 55 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...