2020 m. lapkričio 30 d. 23:22 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Nidoje prasideda Tomo Mano festivalis

Nidoje prasideda Tomo Mano festivalis nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Reklama

Liepos 11-18 d. Nidoje vyksta XIX tarptautinis Tomo Mano (Thom Mann) festivalis "Sąžinės proveržis". Tai - antrasis festivalis iš pernai startavusio penkių metų festivalių ciklo "Modernybės palikimas. Šimtas metų po Didžiojo karo".

Kūrėjo atsakomybės ir sąžinės, meno, kurį provokuoja karas, temos festivalyje bus perteiktos, priminus Pirmojo pasaulinio karo patirtis Europoje.

Festivalio renginiai pasklis po visą Nidą - vyks T. Mano memorialiniame bei Neringos istorijos muziejuose, evangelikų liuteronų bažnyčioje, V. ir K. Mizgirių menininkų namuose, kultūros ir turizmo informacijos centre "Agila", savivaldybės aikštėje.

Su pirmuoju pasauliniu karu bus susijęs pranešimas "Mirtis ir kraštovaizdis. Pirmojo pasaulinio karo kapinės Mozūruose", skaitysiamas lenkų kultūrologo Rafalo Žytynieco (Rafal Žytyniec).

Festivalyje bus pristatyta Lėjos Zinger (Lea Singer) knyga "Koncertas kairiajai rankai" (iš vokiečių kalbos vertė Kristina Sprindžiūnaitė). Tai - biografinis romanas apie garsų muzikantą, austrų pianistą Paulą Vitgenšteiną (Paul Wittgenstein), pirmajame pasauliniame kare netekusį dešinės rankos, bet ir toliau grojusiam. Tai daryti ir morališkai nepalūžti jį skatino amžininkai kompozitoriai, dedikavę pluoštą kūrinių skirtų kairei rankai.

"Romane taip pat pateikiamos ir politinio, ir visuomeninio gyvenimo nuotaikos. Justi nuotaikos, kurios šalis atvedė į pirmąjį pasaulinį karą, taip pat - į Antrąjį pasaulinį karą. Romane yra kelios siužetinės linijos. Viena jų - Vitgenšteinų ir Manų šeimų linija. Knygoje - daug muzikos pasaulio asmenybių, o šiemet festivalyje muzikos bus daug", - sakė knygos vertėja K. Sprindžiūnaitė.

Reklama

Festivalyje bus surengti aštuoni muzikos vakarai. Kaip pabrėžė festivalio muzikos programos sudarytoja Vytautė Markeliūnienė, juose bus stengiamasi išlaikyti ryšį su T. Manu ir XX a. pradžia. Visas festivalis bus persmelktas XX a. pradžios atmosferos, kurią puikiai juto ir T. Manas, ir P. Vitgenšteinas.

Jau pirmajame koncerte skambės Didžiojo karo Raudonojo Kryžiaus savanorio Moriso Ravelio (Maurice Ravel) 1914 m. sukurtas Trio smuikui, violončelei ir fortepijonui bei Igorio Stravinskio kūrinys. Savąjį kūrinį M. Ravelis skubėjo užbaigti, siekdamas kuo greičiau stoti armijon. Po kelių vakarų skambės kitas M. Ravelio ciklas "Veidrodžiai". Specialus koncertas bus supintas iš vokalinių prancūzų kompozitorių miniatiūrų, sukurtų XX a. pradžioje. Jas atliks svečiai iš Prancūzijos.

"Kino naktyse" bus pristatyti penki filmai. Du jų - "Austrių princesė" (1919 m.) ir "Nenoriu būti vyru" (1918 m.) - nebylūs vaidybiniai filmai, kuriuos gyvai įgarsins pianistas Giedrius Nakas.

Karo kūrybos tema bus paliesta ir dokumentiniame filme "Amžinosios Mendelsohno vizijos". Šis Izraelio režisieriaus Duki Droro (Duki Dror) filmas skirtas iš Rytų Prūsijos kilusiam žymiam XX a. architektui Erikui Mendelsonui (Erich Mendelsohn), kurio kare sukurti eskizai vėliau materializavosi ir pateko į architektūros istoriją. Filmas, tarptautiniame FILAF festivalyje Prancūzijoje pelnęs pagrindinį apdovanojimą, sukurtas pagal Luisės Mendelson (Louise Mendelsohn) prisiminimus ir daugiau kaip 1,2 tūkst. jos ir Eriko laiškų.

Festivalio metu bus atidarytos trys parodos. Viena jų - "Dailininkai karo metu" - dedikuota į karą pašauktiems Nidos dailininkų kolonijos menininkams ir jų karo apkasuose išreikštiems įspūdžiams. Eksponatus šiai parodai paskolino kolekcininkai Aleksandras Popovas ir Michaelis Leiserovičius (Michael Leiserowitz).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Gruodžio 3 d. 17.30 Klaipėdos etnokultūros centraskviečia į nuotolinį Lietuvių kalbos instituto...

Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos pristatymas nuotrauka, foto

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kiemo dirbtuvėse suplanuotą ir pradėtą įgyvendinti...

KKKC Meno kiemo dirbtuvėse – edukacija, prisitaikiusi prie realybės nuotrauka, foto

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kiemo dirbtuvėse suplanuotą ir pradėtą įgyvendinti...

KKKC Meno kiemo dirbtuvėse – edukacija, prisitaikiusi prie realybės nuotrauka, foto

Darys viską, kad išsiaiškintų COVID-19 kilmę nuotrauka, foto

COVID-19, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį teigė darysianti viską, kas įmanoma, kad atsektų...

Greitoji pagalba. Kada ją kviesti ir kokiu numeriu? nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyr. gydytojas Rimvydas Juodviršis teigia, kad skelbiama...

Nemuno pakrantes nugulė žvejai: naktinei vėgėlių žvejybai įsirengia net krosnimi kūrenamas palapines, kuriose – lovos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Kažkur skaičiau, kad laikas, praleistas žvejojant, neįsiskaito į gyvenimo trukmę“, – prasitaria...

Ar NVSC vis dar kontroliuoja situaciją? nuotrauka, foto

Klaipėda, Pandeminė situacija Klaipėdoje vis dar nieko gero nežada. Pasigirsta pasakymų, kad Nacionalinis...

COVID-19, Paskelbta prieš 40 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...