2020 m. birželio 5 d. 18:01 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Renginiai

Renginiai

Moters dienos proga - diskusija apie lytiškumą

(2)

Moters dienos proga - diskusija apie lytiškumą nuotrauka, foto

VIEŠNIA. Išskirtinė forumo viešnia - tarptautiniu mastu pripažinta ir viena populiariausių šiuolaikinių Lietuvos mokslininkių, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslo darbuotoja, biochemijos mokslų daktarė Urtė Neniškytė.

© Klaipėdos ROTARY klubo "Aditė" nuotr.

Reklama

Klaipėdos moterų ROTARY klubas "Aditė" Tarptautinės moters dienos proga kovo 7 d. uostamiestyje kviečia į forumą-diskusiją intriguojančiu pavadinimu "Kaip orientuotis naujame lyčių pasaulyje?"

Kodėl ketvirtą kartą ROTARY moterų klubo organizuojamam forumui pasirinkta Lietuvoje kontroversiškai priimama tema, ką naujo ir įdomaus bus galima išgirsti šiame renginyje, kalbamės su Klaipėdos ROTARY klubo "Aditė" prezidente Diana Šileikiene ir klubo atstove Audrone Umbrasiene.

Minint Tarptautinę moters dieną įprasta atkreipti dėmesį į moteris ir diskutuoti apie jų teises. Forumą organizuojantis klubas "Aditė" siūlo žvelgti plačiau ir diskutuoti ne tik apie lyčių lygybę, bet apskritai apie lytiškumo sampratos pokyčius. Kaip kilo tokia forumo tema?

Diana: Reikėtų priminti, kad ROTARY klubus ilgą laiką kūrė tik vyrai, moterims ROTARY judėjime nebuvo leidžiama dalyvauti. Klubas "Aditė" yra pirmasis ROTARY moterų klubas. Tad revoliucinis požiūris mums nesvetimas.

Kalbant apie moterų teises Lietuvoje, norime pasidžiaugti, kad šioje srityje dirba daug brandžių, veiklių organizacijų ir šioje srityje Lietuva yra stipriai pasistūmėjusi į priekį. Visgi norėjome pažvelgti į lyčių klausimą plačiau, ne iš kovos, o iš sutarimo ir bendrų sąlyčio taškų paieškos pozicijos. Pastebėjome, kad, vos prabilus lytiškumo tema, atmosfera kaista ir neretai tampa konfliktiška. Lietuvoje žmonės linkę vadovautis išankstine nuomone, kurią susidaro, remdamiesi tik savo asmenine patirtimi. Stinga noro ir gebėjimo pažvelgti iš kito žmogaus perspektyvos.

Audronė: Tuo įsitikinome ir mes pačios, vos pristačiusios šio forumo-diskusijos temą, netrukome sulaukti kaltinimų LGBT propaganda. Šio forumo siekis - parodyti, kad lyties klausimas negali būti naudojamas jokiai propagandai. Tikimės, kad šis renginys ir diskusija po jo taps pavyzdžiu, kad lytiškumo tema mes galime kalbėti drąsiai, atvirai, kultūringai ir tolerantiškai.

Forume dalyvaus labai populiarūs, žinomi lektoriai. Pristatykite juos ir jų pranešimų temas.

Diana: Vienas žymiausių ir įdomiausių Lietuvos filosofų, kultūros teoretikas, antropologas profesorius Gintautas Mažeikis apžvelgs lyčių tradicijos ir stereotipų raidą istoriniu ir antropologiniu požiūriu. Gydytojas psichiatras, psichodramos specialistas, dėstytojas, publicistas Olegas Lapinas, ilgą laiką dirbęs gydytoju psichiatrinėje ligoninėje vaikų-paauglių skyriuje, paaiškins, kada lytiškumo tapatybės paieškos tampa problema, kuriai spręsti reikia specialisto pagalbos.

Audronė: Pažymėtina, kad šiuolaikinis jaunimas kitaip suvokia lytiškumą nei vyresnės kartos žmonės, t. y. jų tėvai, seneliai. Nors pasaulyje gimsta dvi žmonių rūšys: vyrai ir moterys, bet lyties samprata labai išsiplėtė psichologine, socialine prasme. Iškalbingas ir radikalus pavyzdys, kad feisbukas Jungtinėse Amerikos Valstijose siūlo 71 lyties variantą. Tokia yra realybė. Europoje tampa norma bendri tualetai, mada diktuoja drabužių niveliaciją pagal lytį. Tai, regis, liudija nykstančias lyties ribas. Kita vertus, vis daugiau organizuojama renginių, skirtų identifikuoti savo tapatybę pagal lytį: tai moteriškumo praktikos, vyriškumo mokyklos ir pan.

Diana: Suprasti ir taikiai priimti taip besikeičiančią, paradoksų kupiną aplinką nėra paprasta. Kaip, kada lytiškumo tema kalbėti su vaikais, ką jiems sakyti, patarimais pasidalins psichologė psichoterapeutė Vilma Mažeikienė, kuri 25-erius metus Klaipėdos psichologijos centre konsultuoja vaikus, paauglius bei jų tėvus, specializuojasi dirbdama su elgesio ir emocijų sutrikimų turinčiais paaugliais, smurtą patyrusiomis moterimis.

Išskirtinė forumo viešnia - tarptautiniu mastu pripažinta ir viena populiariausių šiuolaikinių Lietuvos mokslininkių, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslo darbuotoja, biochemijos mokslų daktarė Urtė Neniškytė. Neuronų ir imuninių ląstelių sąveiką smegenyse tyrinėjanti mokslininkė lyčių tapatumą ir skirtumus panagrinės, remdamasi neuromokslu.

Forumas yra atviras visiems?

Reklama

Audronė: Taip, tai yra ROTARY klubų dovana miestiečiams ir svečiams. Jie už įėjimą mokės, kitiems klausytojams įėjimas - nemokamas, tačiau forumo metu bus organizuojama paramos akcija vyrų ir moterų psichologinės pagalbos linijoms. Tad visų dalyvių prašome paremti šias organizacijas laisvanoriška auka.

Forumas "Kaip orientuotis naujame lyčių pasaulyje?" vyks viešbutyje "Ibis Styles Klaipėda Aurora" (Nemuno g. 5) kovo 7 d. nuo 10 iki 18 val.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Žodžiu

2020-03-04   13:33

IP: 78.62.147.40

Jovalas... Traukia toks renginys, tikrai, ne. Aiškinkitės, kurkitės.. Kam tik 71 lytis, kaip JAV. Imkit iškart šimtą... Ir į Urtikę kažkaip nesinori žiūrėti.

nuomonė

2020-03-04   12:21

IP: 46.249.187.55

Neturint ezoterinių ir okultinių žinių, diskusijos šia tema tiesiog beprasmės. Norint sužinoti daugiau, būtina gilintis į labai labai seną žmonijos kūrimo istoriją, jos evoliuciją bei kiekvienos civilizacijos paskirtį bei ugdymo tikslus. Net ir sukaupus žinių bagažą, jų išdėstymas infantilams per vieną paskaitą neįmanomas. Tai viso gyvenimo įdirbis. Žmonės nelinkę mokytis, taip plėsti akiračio; jie mieliau įnirtingai puola ginčytis su kitaip galvojančiais, pažengusiais dvasinio tobulėjimo kelyje, sau prisiimdami teisuolio kaukę, nesivargindami pasirausti dvasinėje literatūroje. Juk žymiai patogiai tingėti, įsirausus komforto zonos pataluose bei svaidyti kvailas pašaipas į eruditus. Tokia šiandienos realybė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Renginiai

Kiekvieną vasaros penktadienį Klaipėdos koncertų salė miestiečius kvies į netradicinius koncertus. Penktadieniais...

Koncertų salė atvėrė langus vasariškiems koncertams nuotrauka, foto

Švelnėjant karantinui vėl grįžta ir įvairūs renginiai. Dalijamės informacija, ką bus galima...

Ką savaitgalį veikti Klaipėdoje ir aplink? nuotrauka, foto

Šiandien Vyriausybėje turėtų būti svarstomas klausimas dėl kultūros, sporto ir pramoginių renginių...

Ar vasarą galėsime mėgautis didžiuliais renginiais? nuotrauka, foto

Saulius Skvernelis kandidatuos į Seimą nuotrauka, foto

Lietuva, Premjeras Saulius Skvernelis dalyvaus spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose Lietuvos valstiečių ir...

Įžūlus vyras šlapinosi viešoje vietoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienio rytą Klaipėdoje, ties Mažvydo alėja, įžūlus vyras šlapinosi ant pastato sienos...

KU inžinerijos krypties studijoms – prestižinis kokybės ženklas nuotrauka, foto

Klaipėda, KU inžinerijos krypties studijoms – prestižinis kokybės ženklas

Lietuvos laivai dalyvaus pratybose Baltijos jūroje nuotrauka, foto

Jūra, Šeštadienį Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų priešmininis laivas „Skalvis" (M53) ir patrulinis...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 32 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...