2020 m. rugpjūčio 10 d. 14:13 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Parodos

Parodos

Atidaryta jubiliejinė Sofijos Kanaverskytės dekoratyvinių vėliavų paroda

Reklama

Šiandien Klaipėdos Prano Domšaičio galerijoje buvo atidaryta jubiliejinė Sofijos Kanaverskytės dekoratyvinių vėliavų paroda. Joje autorė pristato visus tris dekoratyvinių vėliavų ciklus, sukurtus pastarųjų metų laikotarpiu ir skirtus Lietuvos istorijai: „Lietuvos valdovai", „Lietuvos dideji" ir „Lietuvos Respublikos prezidentai".

Tradicines bažnytines vėliavas primenantis kompozicijų formatas ir eksponavimo būdas suteikia parodai santūraus iškilmingumo. Visuomenei gerai žinomų praeities ir dabarties asmenybių atvaizdams kurti pasitelkusi tekstilės ir tapybos jungtis, įvairias atlikimo technikas ir medžiagas, dailininkė siekė ir portretinio panašumo, ir dekoratyvaus apibendrinimo.

Pasak parodos autorės, „tapyboje tokių portretų turime nemažai, bet atlikti juos tekstilės technikomis buvo tikras iššūkis“. Būtent toks romantizuotos poetinės vizijos išsiskleidimas iš rankdarbio, iš medžiagiškų dalykų daro šiuos ciklus įtaigius.

Pasveikino ir Klaipėdos miesto meras

Į jubiliejinės parodos atidarymą susirinko gausus būrys svečių, tarp jų ir Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. „Noriu padėkoti jums už jūsų gyvenimą, kuris pats yra kūryba įkvėpianti visus kitus, talentingus ir kūribingus žmones. Žemai jums lenkiuosi viso miesto vardu, lenkiuosi prieš jus, o dar žemiau lenkiuosi prieš jūsų kūrybą", - autorę sveikino Klaipėdos miesto meras.

Pasak, parodos autorės Sofijos Kanaverskytės, visi darbuose pavaizduoti žmonės yra verti pagarbos, garbės ir atminimo. Tačiau labiausiai autorę neramino tai, kur bus laikomi jos darbai. "Aš nenoriu, kad mano darbai būtų sandėlyje, nenoriu, kad jie būtų susandėliuoti. Noriu, kad juos matytų žmonės, kad diena iš dienos matytų", - sakė S. Kanaverskytė.

Dailininkė ilgai svarstė, kur būtų galima laikyti šią parodą ir galiausiai priėmė sprendimą. Visų susirinkusiųjų svečių akivaizdoje savo parodą, 41 darbą, padovanojo krikšto sūnui Gintautui Dominui. Pastarasis žada, autorės gimtajame kaime - Perekšliuose, atidaryti pirmąją Lietuvos kaimo meno galeriją. "Tikiu, kad mano parodos laukia labai graži ateitis", - džiaugėsi S. Kanaverskytė.

Dekoratyvinių vėliavų ciklai

Pirmasis 2015 m. visuomenei pristatytas dekoratyvinių vėliavų ciklas „Lietuvos valdovai“ įamžino šlovingą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpį. Naudodama įvairiausių blizgių ir matinių audinių skiautes, kutus, nėrinius, spalvotas juosteles, stiklo karoliukais ir šilkiniais siūlais siuvinėtas detales, dailininkė sukūrė istorinių laikų prabanga spindinčias tekstilės kompozicijas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto, pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo ir kitų LDK valdovų atvaizdais.

Jubiliejinių 2018 metų išvakarėse S. Kanaverskytė užbaigė Lietuvos atkūrimo 100-mečiui skirtą ciklą „Lietuvos didieji“, kurį sudaro dvylika dekoratyvinių vėliavų su iškiliausių XIX a. pab. – XX a. lietuvių tautinio sąjūdžio atstovų, valstybingumo žadintojų, nepriklausomybės siekėjų ir puoselėtojų, valstybės, visuomenės ir kultūros veikėjų, pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvių atvaizdais, pradedant nuo Jono Basanavičiaus ir baigiant Justinu Marcinkevičiumi. Dailininkė naudojo lietuvišką, rankomis austą lininę drobę, daug kruopštumo reikalaujančius darbus kūrė aplikacijos ir siuvinėjimo technikomis.

2019 m. pabaigoje dailininkė pristatė trečiąjį dvylikos dekoratyvinių vėliavų ciklą „Lietuvos Respublikos Prezidentai“, kuriame pateikiami I Lietuvos Respublikos ir atkurtos II Lietuvos Respublikos Prezidentų atvaizdai. Autorei buvo svarbu per išskirtines asmenybes atskleisti XX a. Lietuvos istoriją, sukurti pakylėtą nuo kasdienybės, poetišką atmosferą. Kiekviena kompozicija pasižymi savita spalvine gama, kuri turi ir emocinę, ir simbolinę prasmę.

Paroda Prano Domšaičio galerijoje veiks iki rugpjūčio 31 dienos.

Nuotraukų galerija

 

© Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Vaivos MAKARAITYTĖS nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Parodos

Šių metų rugpjūčio 6 d., ketvirtadienį, 17.30 val., Naujojoje Klaipėdos galerijoje, Mados...

Virginijaus Tamošiūno tapybos parodos atidarymas nuotrauka, foto

Penktadienį Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose atidaryta Lietuvos dailininkų sąjungos...

Lankytojams pristatyta paroda „Vakarų vėjai’20: (Ne)priklausomi“ nuotrauka, foto

Kai pamačiau informaciją apie Naujosios Klaipėdos galerijos surengtą aštuonių Lietuvos tapytojų parodą...

Kas menininkams pašnabžda ateities vizijas? nuotrauka, foto

Nidos meno kolonija pristato Šanchajuje gyvenančio ir dirbančio menininko Liu Chuang projektą...

Nidos meno kolonijoje - vasaros paroda nuotrauka, foto

Laikinai stabdomos kelionės traukiniais į Lenkiją nuotrauka, foto

Kelionės, Lietuvai įvedus privalomą saviizoliaciją iš Lenkijos grįžusiems žmonėms, laikinai stabdomi traukinių...

Nacionalinis operos ir baleto teatras lieka uždarytas nuotrauka, foto

COVID-19, Susirgimą COVID-19 patvirtinus trims Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro darbuotojams,...

Kaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėms nuotrauka, foto

Sveikata, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos informuoja, kad rugpjūčio 10 d. karšti...

Vaistus nuo diabeto siūlantys sukčiai dangstėsi žinomo gydytojo vardu nuotrauka, foto

Kriminalai, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) įspėja, kad sukčiai pasinaudojo VšĮ Klaipėdos universitetinės...

Kelionės, Paskelbta prieš 25 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...