2019 m. birželio 27 d. 11:23 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Muzika

Muzika

Muzika - šventė, kuri visada su tavimi

(1)

Muzika - šventė, kuri visada su tavimi nuotrauka, foto

MUZIEJUS. Klaipėdos universiteto Menų fakulteto muziejuje, tarp senų koncertų afišų, apdovanojimų, muzikos instrumentų ir Lietuvos didžiųjų muzikų portretų Vytautas Blūšius jaučiasi jaukiai.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Pripažino, jog chorinė muzika nusibosta, kaip kunigams nusibosta mišias laikyti. Bet lydėjo sėkmė: su Kauno gimnazijos choru vyko į Maskvą, pasaulio chorų festivalį, prisižiūrėjo juodaodžių, raudonodžių žmonių, kolega iš garsaus pianisto Ginzburgo nusipirko užsienietišką automobilį.

Kuo persunktos dainos

"Turėjau organizacinių sugebėjimų, pakvietė į J. Gruodžio muzikos mokyklą direktoriauti. Nesigiriu, bet čia per 10 metų padariau perversmą, vadovaudamasis, berods, Č. Darvino mintimi: "Suteikit man sąlygas, aš genijų užauginsiu ant akmens." Ugdžiau pagarbą kolektyvui, žmonės liovėsi vėluoti. 2001 metais, kai mokyklai sukako 80 metų, išleidau knygą, į ją sudėjau mokytojų prisiminimus", - sakė V. Blūšius.

Kompozitorius, sukūręs 140 vokalinių bei instrumentinių kūrinių, artimiausia sau daina laiko "Auki, berželi", kuriai melodiją ir žodžius sukūrė nesiprausęs, su pižama sėdęs prie pianino. Paradoksas, šią dainą pristatė konkursui, skirtam Spalio revoliucijos 70-mečiui, ir komisijai įrodė, kad ji gali būti revoliucinė. Solistas Vaclovas Daunoras šią dainą atliko Amerikos lietuvių bendruomenei, žmonės verkė. Vėliau išėjo rinkinys "Spalio dainos", kuriame yra ir daina "Nusilenkit, girių medžiai", tinkanti ir Lietuvos, ir tarybiniams partizanams. Parašė lopšinių, elegijų, serenadų solistams ir chorams, o įkvėpimas pagaudavo bildant traukiniu, prisimenant naktigonę, tėviškės kvapą.

Klaipėdos vėjai

Kai muzikas atvyko dirbti į Klaipėdos menų fakultetą, jam dar nebuvo 27 metų, tam kad nebūtų pašauktas į kariuomenę, įstojo į Politechnikos institutą, be to, rimtai traukė braižyba.

"Anuomet, išvažinėjęs visą šalį, turėjau daugybę draugų muzikų, rašytojų, dailininkų. Sakiau, rašysiu muziką - velniop silpnybę ką nors organizuoti. Po mėnesio paskyrė profsąjungos pirmininku. Klaipėdoje buvo numirusios dainų šventės, porą jų su šokiais, net su gimnastika padarėmė stadione, vieną - fakulteto kieme, kur tilpo aibė vaikų ir suaugusiųjų chorų. Apie 1976 m. susirinko aktyvistai ir nutarėme, kad reikia Vasaros estrados, juolab kad "šniūrais" privažiavo chorvedžių. Tuometinis Vykdomojo komiteto pirmininkas Alfonsas Žalys, kuris nemėgo smulkmenų, tik kapitalinius dalykus, davė komandą ją statyti", - prisiminė V. Blūšius.

Tarybiniais laikais gimtadienį, kuris yra vasario 16, švęsti galėjai tik slapta. Kai V. Blūšiui sukako 50, autorinį koncertą leido surengti tik balandį. Tačiau būdavo, kad kompanija - jaunimas ir patriarchai ateidavo į namus ir tyliai džiazuodavo, užtraukę "Nusilenkit, girių medžiai", atsinešę trispalvę. Milicininkai juos pasitiko išėjusius į lauką.

"Žmogus niekad visko, ką planavęs, nepadaro. Tik Džakomas Rosinis padarė: prirašė marias operų, o paskui - stop, ir 16 metų gyveno sau ramiai, neparašydamas nė partitūros. Aš, žmogus iš mažo kaimelio, neturtingos šeimos, visko mačiau: karą, visokių valdžių, naktimis lankydavo stribai, tikri partizanai iš miško ir banditai, šio to pasiekiau. Buvau vyriausiasis Dainų švenčių dirigentas, režisierius. Mano gyvenimas buvo gana šventiškas, nuolat akademijoje dirbau su jaunimu, ir nuolat lydėjo muzika", - sakė V. Blūšius, šiuo metu dar rengiantis keletą savo kūrybos dainų rinkinių, rašantis muziką kanklėms.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas Lupeika-- miesto Tarybos narys

2015-02-17   20:59

IP: 86.38.13.112

Dar kartelį sveikinamės... Puikus buvo ,maestro,Jūsų Gimtadienis - ir puikus miesto vaikų koncertas ir šauni popietė prie vaišių stalo Jūsų garbei...Daug garbių svečių dalyvavo,Jus sveikino,tostus į Jūsų sveikatą kėlėme...Malonu Jus pažinti,džiugu būti miesto Vytautų klube,katro Garbės pirmininku esate.Kaip choristui malonu dainuoti chore .maestro,Jūsų kūrinius...Stiprios sveikatėlęs,gražių sumanymų įgyvendinimo,maestro Vytautai...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Muzika

"Mano svajonė - kurti tokią aplinką, kurioje norėtųsi gyventi. Klaipėdos kamerinis orkestras...

Mindaugas Bačkus: "Esu laisvas kurti" nuotrauka, foto

Šiuometinio kovo 30 dieną Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje įvyko Vakarų Lietuvos...

Violončelininkų festivalis nuotrauka, foto

Pratęstas legendinio "Nerijos" ansamblio atsisveikinimo turas per Lietuvą. Kažkodėl esu įsitikinusi, kad...

Ačiū tau, "Nerija" nuotrauka, foto

Merūno šventinis koncertų turas „Pasaulio klasikos hitai“ startavo didžiausiose šalies arenose....

Merūnas Klaipėdai surengė šventišką koncertą nuotrauka, foto

Kas išspręs perpildytų konteinerių problemą? nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos gyventojai be perstojo siunčia laiškus į "Vakarų ekspreso" redakciją su perpildytų...

Europa rengiasi svilinančio karščio bangai nuotrauka, foto

Vasara, Rekordinė Europos karščio banga ketvirtadienį, kaip prognozuojama, intensyvės, todėl pareigūnai rengiasi situacijai,...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Lietuvos laivai grįžta į Baltąjį vėliavų sąrašą nuotrauka, foto

Jūra, Po penkerių metų pertraukos šalies (Lietuvos Respublikoje įregistruoti) laivai kartu su kitų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 22 min.

Vasara, Paskelbta prieš 23 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 50 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...