2019 m. birželio 19 d. 05:40 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Muzika

Muzika

Muzika - šventė, kuri visada su tavimi

(1)

Muzika - šventė, kuri visada su tavimi nuotrauka, foto

MUZIEJUS. Klaipėdos universiteto Menų fakulteto muziejuje, tarp senų koncertų afišų, apdovanojimų, muzikos instrumentų ir Lietuvos didžiųjų muzikų portretų Vytautas Blūšius jaučiasi jaukiai.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Kai Dainų šventės estradoje diriguodavau chorui, kurio klausėsi tūkstančiai žmonių, paklūstančių muzikos galiai - tai buvo jėga", - sakė choro dirigentas, pedagogas, kompozitorius docentas Vytautas Blūšius, vasario 16 d. šventęs 85-metį.

V. Blūšiaus veiklos į jaučio odą nesurašysi: buvo Kauno miesto dainų švenčių organizatorius ir vyriausiasis dirigentas, respublikinių dainų švenčių konsultantas, Baltijos respublikų studentų dainų švenčių "Gaudeamus" chorų tvarkytojas ir režisierius Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, valstybinių egzaminų komisijų pirmininkas, Stasio Šimkaus chorų konkursų Klaipėdoje iniciatorius. Ilgus metus dirbęs Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Chorvedybos katedros dėstytoju, šiuo metu yra fakultete įkurto muziejaus vadovas.

Smuikas iš lentų

Paklaustas, ar gimtasis Ūdrupis Marijampolės apskrityje atvėrė sielą muzikai, sakė, jog šiandien su žeme sulygintame kaime kadaise valstiečiai turėjo po žemės rėžį, 1917 m. išėjusieji į Lietuvos kariuomenės savanorius gavo daugiau žemės. Vėliau šeima persikėlė į Ąžuolyno kaimą, kurio gatvė vedė tiesiai į mišką, o jame augo milžinė eglė, triskart už kitus medžius aukštesnė. Kaimynas grojo armonika, Vytuko tėvelis mokėjo groti, tik nebuvo instrumento, tad vaikas iš klausos valsą, maršą išmoko groti armonika. Kai mokėsi Suvalkų Kalvarijoje, žmonės ėmė kviesti muzikuoti vestuvėse, kuriose jau griežė improvizacijas smuiku. Pirmasis buvo sukaltas iš lentų.

KLARNETAS. "Puikus instrumentas, kuriuo jaunas grojau, bet chorvedyba traukė labiau", - sakė choro dirigentas Vytautas Blūšius.

"Namuose netrūko ūkio darbų, buvo arklys, kiaulės, tad vaikinas abejojo, ar tėvelis išleis į gimnaziją. Sukaupęs drąsos, jaunuolis pasakė, kad važiuos į Kauną J. Gruodžio muzikos mokyklą. Net žengdamas per egzaminų komisijos slenkstį dar nebuvo apsisprendęs, ar verta stoti į klarneto, kurio net pūtęs nebuvo, klasę. Tąsyk mokytojai pirmiausiai pražiodė, patikrino kaip arklį, ar turi dantis, kad galėtų groti šiuo instrumentu. Vargonų, kaip bažnytinio instrumento, pamokos buvo uždarytos.

"Vėliau perėjau į chorvedybą, klarneto ir vokalo dėstytojas Absalomas Barniškis man patarė rinktis praktiškesnę profesiją, be to, matė, kad man reikia veiklos. O tas studijas baigęs, dar studijavau kompoziciją, ką tik buvo atvažiavęs dirbti kompozitorius Vytautas Klova. Dar lankiau vakarinę mokyklą, vėliau - Darbo jaunimo mokyklą buvusioje Jėzuitų gimnazijoje, ir dirbau muzikos vadovu vaikų darželiuose", - sakė muzikas.

CHORE TIK MERGINOS. Su Kauno gimdymo namų moterų choru V. Blūšius sėkmingai pasirodė Dainų šventėse. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Nuo gimdyklos iki bazilikos

Kai mokėsi kompozicijos, sutiko garsios pianistės Mūzos Rubackytės mamą, kuri V. Blūšiui pasiūlė Kauno mokykloje dirbti choro vadovu, su kuriuo važinėjo į respublikinius konkursus. Tada ir prasidėjo tikroji chorvedžio karjera.

"Vėliau vadovavau Kauno gimdymo namų chorui, tebuvo apie 20 dainininkių - gydytojų, slaugių, seselių. Tada buvau šventas, meilės nuotykių neieškojau", - juokėsi V. Blūšius, su tuo choru, su kuriuo repetavo vadinamajame "raudonajame kampelyje", paruošęs pasirodymą Dainų šventei. Vadovavo ir mišriam Mėsos kombinato chorui.

"Kai vadovavau Kauno arkikatedros bazilikos Sumos chorui, žiūrėdavau per petį, ar neateina žmonės su uniformomis. Pastatėme oratoriją "Kristus Alyvų kalne", koncertuose atlikdavome Haidno simfonijos "Pasaulio sukūrimas" fragmentus. Tada ne viską supratome, ką dainuojame, prie sakralios kūrinijos reikia priaugti", - sakė V. Blūšius. 1955 metais chorą saugumiečiai išvaikė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas Lupeika-- miesto Tarybos narys

2015-02-17   20:59

IP: 86.38.13.112

Dar kartelį sveikinamės... Puikus buvo ,maestro,Jūsų Gimtadienis - ir puikus miesto vaikų koncertas ir šauni popietė prie vaišių stalo Jūsų garbei...Daug garbių svečių dalyvavo,Jus sveikino,tostus į Jūsų sveikatą kėlėme...Malonu Jus pažinti,džiugu būti miesto Vytautų klube,katro Garbės pirmininku esate.Kaip choristui malonu dainuoti chore .maestro,Jūsų kūrinius...Stiprios sveikatėlęs,gražių sumanymų įgyvendinimo,maestro Vytautai...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Muzika

"Mano svajonė - kurti tokią aplinką, kurioje norėtųsi gyventi. Klaipėdos kamerinis orkestras...

Mindaugas Bačkus: "Esu laisvas kurti" nuotrauka, foto

Šiuometinio kovo 30 dieną Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje įvyko Vakarų Lietuvos...

Violončelininkų festivalis nuotrauka, foto

Pratęstas legendinio "Nerijos" ansamblio atsisveikinimo turas per Lietuvą. Kažkodėl esu įsitikinusi, kad...

Ačiū tau, "Nerija" nuotrauka, foto

Merūno šventinis koncertų turas „Pasaulio klasikos hitai“ startavo didžiausiose šalies arenose....

Merūnas Klaipėdai surengė šventišką koncertą nuotrauka, foto

"Gintaro" plaukikams - per 50 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" baseine vyko tradicinės tarptautinės plaukimo varžybos "Klaipėda 2019". 25 metrų...

Kovojo su varžovais ir karščiu nuotrauka, foto

Sportas, Visą savaitę Latvijos sostinėje Rygoje vyko "Riga Open Inspired by tennis" U12,...

VTEK svarstys A.Vaitkaus elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vertins buvusio Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Irkluotojas Augustas Navickas nusitaikė į antrą paralimpiadą nuotrauka, foto

Sportas, Šį savaitgalį Poznanėje (Lenkija) vyksiančiame antrajame pasaulio irklavimo taurės etape Augustas Navickas...

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...