2019 m. balandžio 24 d. 01:32 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Muzika

Muzika

Iš Norvegijos - su dar didesne aistra džiazui

(2)

2018-10-22, 09:22

Dovilė URNIKIENĖ, „Pajūrio naujienos“

Iš Norvegijos - su dar didesne aistra džiazui nuotrauka, foto

Nors išvykdamas į Norvegiją Irmantas Norkus ketino su muzika atsisveikinti, tačiau ilgai neištvėrė negrojęs. Šiandien jo rankose – trimitas, kuris savo dizainu ir garso savybėmis yra vienintelis toks Lietuvoje.

© „Pajūrio naujienos“

„Visada žinojau, kad grįšime į Lietuvą, bet nesitikėjau, kad tai įvyks taip greitai“, – sakė kretingiškis 37 metų Irmantas Norkus, kuris šių metų kovą su šeima sugrįžo į gimtinę, nors jo muzikinė karjera Norvegijoje klostėsi labai sėkmingai – groti trimitu jis buvo kviečiamas į elitinius muzikos kolektyvus, o koncertuoti teko net karališkajai šeimai. Tad praturtinęs savo profesinę patirtį, I. Norkus neslepia ambicijų ir į Kretingos kultūrinį gyvenimą įlieti daugiau intelektualios ir gyvos muzikos.

Džiazas yra ne tik klausomas, bet ir jaučiamas akimis. Tai – muzika, kuri reikalauja profesionalumo: ne tik kompozicijos išmanymo, bet ir jausmo, savito stiliaus.

Irmantas Norkus

I. Norkus atviravo – 2010 metais išvykdamas gyventi į Norvegiją, jis buvo apsisprendęs kardinaliai keisti savo gyvenimą ir atsisveikinti su muzika, taigi pardavė ir tris tuomet turėtus trimitus.

„Negrojęs iškentėjau metus“, – su šypsena prisipažino I. Norkus, papasakojęs, kad tiesiog negalėjo atsilaikyti norui vėl paimti trimitą į rankas, kai Norvegijoje, Manger mieste, kur įsikūrė, išgirdo ten gyvuojantį orkestrą „Alversund Musikklag“.

I. Norkus dar nemokėjo kalbėti norvegiškai, tad tiesiog pagrojo trimitu – ir iš karto buvo priimtas į orkestro kolektyvą.

Džiazo stiliumi – netgi sakralinės giesmės

„Man nereikėjo savęs pristatyti, nes visi vietiniai gyventojai jau viską žinojo – jie socialūs ir pilietiški, domisi, kas atvyko, kas apsigyveno šalia jų“, – pasakojo I. Norkus, kuris Norvegijoje įsikūrė kartu su šeima. Žmona Jūratė, kuri taip pat yra muzikos pedagogė, irgi netruko įsilieti į vietinį chorą, o vėliau dainavo norvegų kompozitoriaus Edvardo Grygo vardu pavadintame valstybiniame chore.

I. Norkus pasakojo, kad muzikavimas orkestre, kuris buvo gana aukšto lygio, jam atvėrė kelią į kitus orkestrus bei džiazo, bliuzo kolektyvus – iš pradžių buvo kviečiamas pakeisti koncertuoti negalinčius narius, vėliau tapo keleto kolektyvų nuolatiniu nariu. Orkestre „Alversund Musikklag“ praleidęs 3,5 metų, vėliau I. Norkus apsisprendė atsiduoti vien tik džiazo ir bliuzo muzikai.

„Su grupe „Blues Brazz Collective“, kuri atliko bliuzroko stiliaus muziką, pradėjau keliauti po Norvegiją, taip pat buvau džiazo grupės „Jazzmin“ narys. Dalyvau išleidžiant dvi kompaktines plokšteles. Man iš tikrųjų labai gerai sekėsi, turėjau daug veiklos, pažinčių ratas nuolat plėtėsi. Su draugu, kuris į Norvegiją buvo atvykęs iš Sankt Peterburgo ir buvo vargonininkas, bei viena vokaliste parengėme mišias – tradicines sakralines giesmes atlikome džiazo stiliumi. Šias mišias pristatėme įvairiose bažnyčiose – sulaukėme didelio žmonių susidomėjimo“, – pasakojo I. Norkus. Be to, jis ir toliau palaikė ryšius su savo buvusiu dėstytoju Vytautu Grubliausku–Kongu, tad į Klaipėdos džiazo festivalį atsivežė džiazo orkestrą „Løen storband“. „Norvegai buvo apakę, kad tokio lygio džiazo koncertai gali vykti nemokamai“, – sakė I. Norkus.

Koncertavo karališkajai šeimai

Tačiau didžiausiu patyrimu I. Norkus vadina koncertą Norvegijos karališkajai šeimai, kuriai teko groti jos viešnagės metu rezidencijoje Bergene. „Karališkajai šeimai ir jos svečiams buvo pristatoma to regiono tradicinė kultūra, maistas ir t. t. Taip sutapo, kad grupės, kuri buvo išrinkta atlikti seną tradicinį džiazą, trimitininkas tuo laiku turėjo išvykti atostogų, tad greitai buvo ieškoma, kas galėtų jį pakeisti – man pasisekė, kad buvau vienintelis toks džiazo trimitininkas artimiausiose apylinkėse,“ – pasakojo I. Norkus.

Jam su grupe teko per 2 dienas parengti 14 kūrinių programą, kurią atliko karališkajai šeimai ir jos kviestiniams svečiams – maždaug 300 žmonių publikai. Nors jaudulio buvo, tačiau, pasak I. Norkaus, jis dingo jau po pirmojo kūrinio.

Lietuvis turėjo progos pamatyti, kaip karališkojoje rezidencijoje yra laikomasi tam tikrų ceremonijų ir griežtų taisyklių, kaip savo darbą atlieka apsaugininkai, privalantys užtikrinti tvarką ir saugumą. Bet visa tai, pasak I. Norkaus, atperka šiltas karališkosios šeimos bendravimas. „Norvegijos karalius Haroldas V gyventojų yra labai mylimas. Į karalių yra kreipiamasi įvardžiu „tu“, o ne „jūs“, – sakė I. Norkus.

Už sunkvežimio vairo – su trimitu

Dėl noro tęsti muzikanto karjerą I. Norkus apsisprendė keisti ir darbą. „Laivų gamybos fabrike reikėjo dirbti su stiklo audiniu ir jaučiau, kad dulkės kenkia mano sveikatai, darosi sunku išgauti aukštas natas. Todėl grįžau į Lietuvą atostogų, kur išsilaikiau teises, jog galėčiau vairuoti sunkvežimį“, – pasakojo I. Norkus.

Tačiau ir tapęs sunkvežimio vairuotoju jis nesiskyrė su trimitu – per poilsio valandas vyras išsitraukdavo kišeninį trimitą. „Stengdavausi kuo daugiau groti, kad palaikyčiau gerą fizinę formą. Taip išnaudodavau ir laiką, jei tekdavo įstrigti transporto spūstyse. Tai visiems pakeldavo nuotaiką, norvegai imdavo filmuoti mane, kaip aš, sėdėdamas prie vairo, sau groju“, – linksmai pasakojo I. Norkus, kuris stengiasi kasdien groti bent 2–3 val., kad išlaikytų profesionalų lygį.

Dabar I. Norkus nesiskiria su savo trimitu, kurį juokaudamas vadina „meiluže“ – tai vienintelis toks instrumentas Lietuvoje, pagamintas pagal specialų užsakymą Anglijoje. Trimito mašinėlė specialiai pritaikyta prie I. Norkaus rankos, instrumentas yra išgraviruotas ir išskirtinis savo dizainu, klausytojus žavi tamsiu ir minkštu garsu, ypač derančiu džiazo melodijoms.

„Man teko 2 metus dirbti, kad galėčiau įsigyti tokį instrumentą“, – sakė I. Norkus, atskleidęs, kad jo trimito vertė – 6,5 tūkst. Eur.

Tikslas – muzikos vakarai Kretingoje

Po 8 metų, praleistų emigracijoje, I. Norkus su žmona Jūrate ir vaikais – 10 metų Jokūbu ir 4 metų Egle apsisprendė grįžti į Lietuvą, kurios buvo labai pasiilgę. Gimtinėje I. Norkus įsidarbino Salantų kultūros centro renginių organizatoriumi ir greitai įsiliejo į džiazo muzikos kolektyvus – vienas po kito pasipylė koncertai, džiazo festivaliai.

Šiuo metu I. Norkus pasirodo su čigonišką džiazą atliekančiu kolektyvu „Lumier“, „Spalvingais dažniais“ ir kitais projektais, tačiau daugiausiai laiko skiria savo grupei „Memelband“. Šis kolektyvas kitu pavadinimu gyvavo jau seniai, tačiau dabar keičia savo įvaizdį ir atnaujina programą. „Džiaugiuosi, kad buvau išvykęs į Norvegiją – praplėčiau akiratį, gavau naują impulsą muzikinei veiklai, apskritai esu ramesnis, pozityviau žiūriu į gyvenimą, – sakė I. Norkus. – Ko dabar pasigendu Kretingoje – tai gyvo muzikavimo ir intelektualios muzikos. Norisi, kad ir čia, kaip Norvegijoje, žmonės rinktųsi pasiklausyti gyvo garso, todėl jau dabar kalbuosi su įvairių įstaigų atstovais, kaip ir kur būtų galima organizuoti muzikinius vakarus. Labai tikiu, kad šią svajonę pavyks įgyvendinti.“

Žymos: irmantas norkus

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nojus

2018-10-22   13:49

IP: 185.127.1.239

Sveiki sugrįžus. Jei esi gabus ir ne tinginys, ir Lietuvoj gali gyvent tikrai padoriai.

gu

2018-10-22   10:24

IP: 78.61.175.29

Manau, jei zmogus baiges muzikos mokslus, jis ne siaip zmogus. Jis vienu laipteliu auksciau uz zmogu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Muzika

Šiuometinio kovo 30 dieną Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje įvyko Vakarų Lietuvos...

Violončelininkų festivalis nuotrauka, foto

Pratęstas legendinio "Nerijos" ansamblio atsisveikinimo turas per Lietuvą. Kažkodėl esu įsitikinusi, kad...

Ačiū tau, "Nerija" nuotrauka, foto

Merūno šventinis koncertų turas „Pasaulio klasikos hitai“ startavo didžiausiose šalies arenose....

Merūnas Klaipėdai surengė šventišką koncertą nuotrauka, foto

„Visada žinojau, kad grįšime į Lietuvą, bet nesitikėjau, kad tai įvyks ...

Iš Norvegijos - su dar didesne aistra džiazui nuotrauka, foto

„Žalgirio“ vyrai namuose krito prieš „Fenerbahce“ nuotrauka, foto

Sportas, Kaune buvo labai karšta, tačiau „Žalgirio“ krepšininkai trečiose Eurolygos ketvirtfinalio serijos...

"Neptūno" kelyje - įsibėgėjęs "Juventus" nuotrauka, foto

Sportas, Poryt 19 val. Klaipėdos "Neptūnas" savo žiūrovų akivaizdoje, "Švyturio" arenoje, kils į...

Klaipėdos stalo tenisininkėms - bronza nuotrauka, foto

Sportas, VILNIUJE vykusiame finaliniame Lietuvos stalo teniso aukščiausios lygos moterų komandiniame čempionato etape...

Atkurta krovininė laivyba Nemunu nuotrauka, foto

Ūkis, Antradienį į tarptautinį Marvelės uostą Kaune krovininė barža atplukdė pirmąjį atkurtos nepriklausomybės...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Ūkis, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...