2019 m. birželio 25 d. 10:28 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Muzika

Muzika

Inga Grubliauskienė: "Dievas myli Klaipėdos džiazo festivalį"

(38)

Inga Grubliauskienė: "Dievas myli Klaipėdos džiazo festivalį" nuotrauka, foto

POTENCIALAS. Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko manymu, Kruizinių laivų terminalas ir šalia esanti piliavietė, kurioje kasmet vyksta festivalio atidarymas, turi dar daug neišnaudoto potencialo.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

XIX Klaipėdos pilies džiazo festivalis pagaliau pateisino savo vardą ir muzikos ritmus skleidė visai šalia piliavietės - Kruizinių laivų terminale.

Užsimezga nuoširdžios draugystės ir tas draugų ratas kasmet plečiasi, skleisdamas garsą apie Klaipėdą ir jos džiazo festivalį po visą pasaulį.

Inga GRUBLIAUSKIENĖ, Klaipėdos pilies džiazo festivalio vadovė

"Net jei prieš tai buvo daug Kruizinių laivų terminalo, kaip Klaipėdos pilies džiazo festivalio vietos, skeptikų ir kritikų, po šio festivalio jų liko greičiausiai labai mažai. Žinoma, dar yra kur tobulėti. Matome, ką šioje vietoje galėtume daryti kitaip, kaip viską išdėlioti, pasisėmėme patirties. Žinoma, apie festivalio pasisekimą reikėtų spręsti žiūrovams, tačiau manau, kad šventė jų nenuvylė. Ji tik parodė, kad net Dievas myli Klaipėdos džiazą. Visą savaitgalį buvo grasinama lietumi, kruša, žaibais ir kitokiais baisumais, tačiau didelė liūtis užklupo tik festivaliui jau pasibaigus", - džiaugėsi Klaipėdos pilies džiazo festivalio vadovė Inga Grubliauskienė.

ĮSPŪDIS. Festivalis geromis emocijomis pripildė ne tik klaipėdiečių, bet ir festivalio dalyvių širdis. Iškart po festivalio organizatoriams ėmė plūsti dalyvių padėkos laiškai.

Skeptikai nutilo

Šiųmetė šventė, pažėrusi didžiulį glėbį pasaulinio lygio žvaigždžių, regis, buvo palaiminta ir paties Aukščiausiojo - lietus, šiek tiek pakrapnojęs penktadienį vakare, smarkiai prapliupo tik paskutinę festivalio dieną, kai koncertą džiazo dainų šventėje "Jaunoji džiazo banga" baigė ir namo ėmė skirstytis jaunieji atlikėjai.

XIX festivalyje įspūdingus pasirodymus surengė multiinstrumentalistas Jimmy Z, grupėje "Eurythmics" grojęs lūpine armonikėle, Klaipėdos publika dar nuo pernai metų susižavėjęs saksofono virtuozas Igoris Butmanas su savo džiazo orkestru ir atlikėja iš Australijos, "Luca Ciarla Quartet" iš Italijos, temperamentingieji ispanai "Tinglao Fusion band", "Nabil Khemir exotic band" iš Tuniso, "AZAT Sound System" iš Tatarstano, Estijos policijos ir sienų apsaugos orkestras, surengęs įspūdingą pasirodymą su Klaipėdos kelių policijos pareigūnais, "muzikavusiais" švyturėliais, ir kiti atlikėjai.

VIETA. Organizatorių teigimu, Kruizinis laivų terminalas, kaip Klaipėdos pilies džiazo festivalio naujieji namai, nenuvylė.

Šiemet didžiausia festivalio žvaigžde tapo legendinio Rėjaus Čarlzo (Ray Charles) dukra Šeila Rėj Čarlz (Sheila Raye Charles), pasirodžiusi su unikaliai ir artimai originalui R. Čarlzo kūrinius atliekančiu Urošu Perichu (Uroš Perich) iš Slovėnijos ir Vilniaus džiazo orkestru.

Tai, kad festivalis, daugelį metų vykęs Teatro aikštėje, šiemet persikėlė į visiškai naują vietą - Kruizinių laivų terminalą - uostamiestyje sukėlė nemažai diskusijų, tačiau prasidėjus festivalio koncertams daugelis skeptikų, regis, nutilo.

ŽVAIGŽDĖ. Šiemet didžiausia festivalio žvaigžde tapo legendinio Rėjaus Čarlzo (Ray Charles) dukra Šeila Rėj Čarlz (Sheila Raye Charles), pasirodžiusi su unikaliai ir artimai originalui R. Čarlzo kūrinius atliekančiu atlikėju Urošu Perichu (Uroš Perich) iš Slovėnijos ir Vilniaus džiazo orkestru.

Vieta nenuvylė

I. Grubliauskienės teigimu, festivalis geromis emocijomis pripildė ne tik klaipėdiečių, bet ir festivalio dalyvių širdis. Pasak I. Grubliauskienės, jau pirmadienį, iškart po festivalio, organizatoriams ėmė plūsti dalyvių padėkos laiškai. Klaipėda, festivaliu ir jo organizatoriais džiaugėsi visi atlikėjai, padėkų negailėjo ir festivalio žvaigždė Š. Čarlz.

SUŽAVĖJO. Tiek festivalio organizatorius, tiek dalyvius sužavėjo Klaipėdos publika. Gausiai susirinkusios žiūrovų minios spinduliavo ypatingu geranoriškumu.

Ypač džiaugėsi atlikėjai iš Tatarstano. Jie turėjo galimybę susipažinti ir net kartu pagroti su jų džiazo korifėjumi I. Butmanu, todėl ypatingos emocijos juos lydės dar ilgai.

"Visi atlikėjai ypač džiaugėsi beveik 40-ies žmonių festivalio organizatorių komanda. Atlikėjai iš Italijos nenustojo kartoję "grande, grande, olialia". - juokėsi I. Grubliauskienė. - Štai ką daro žmonės, kurie festivalį organizuoja iš idėjos ir su didele meile. Tada ir jiems smagu, ir patiems atlikėjams. Užsimezga nuoširdžios draugystės ir tas draugų ratas kasmet plečiasi, skleisdamas garsą apie Klaipėdą ir jos džiazo festivalį po visą pasaulį."

GALIMYBĖS. Klaipėdos miesto meras neatmeta galimybės, jog būtų galima išnaudoti ir naujai priešais piliavietę atsivėrusią teritoriją, pavyzdžiui, joje rengti "Jaunąją džiazo bangą".

XX festivaliui jau ruošiamasi

Praūžus festivaliui, darbai organizatoriams nesibaigia. Dar kurį laiką tenka it po didelio gimtadienio vakarėlio tvarkyti šventės likučius - rinkti įrangą, daiktus, bendrauti su dalyvavusiais atlikėjais. Iš karto po to prasideda pasiruošimas kitų metų festivaliui.

"Tai renginys, kuriam per mėnesį nepasiruoši. Dirbame visus metus. Jau dabar sąraše yra trys kolektyvai, kurie dėl tam tikrų priežasčių į šiųmetį festivalį atvykti negalėjo, todėl deriname reikalus dėl kitų metų. Pasaulyje yra pilna gerų džiazo atlikėjų, todėl nemanau, kad festivalis išsisems. Jau kelerius metus puoselėjame viltis pasikviesti vieną itin aukšto lygio žvaigždę. Tikiuosi, kad pavyks ją prisivilioti jubiliejiniam XX festivaliui. Jei šis atlikėjas atvyktų, tikrai būtų didelė staigmena klaipėdiečiams ir miesto svečiams. Iki šiol nepavyko suderinti reikalų dėl honoraro, mat jis tikrai didelis, tačiau tikimės, kad pavyks suderėti visoms pusėms tinkamą variantą", - pasakojo festivalio vadovė.

KOMANDA. Festivalio dalyvius ypač sužavėjo beveik 40-ies žmonių organizatorių komanda.

Jubiliejiniam festivaliui planuojama ir daugiau staigmenų. Kitąmet festivaliui Kruizinių laivų terminale rengiamasi pastatyti specialią sceną, kuri vėliau tarnautų ir kitiems uostamiestyje vyksiantiems renginiams. Scena jau turi mecenatą - džiazo festivaliui sentimentus jaučiantį verslininką Ovidijų Jankauską. Planuojama, kad iš medinių konstrukcijų sumontuota scena bus neįprasta savo forma. Tai bus tarsi didžiulė meno skulptūra. Pasak I. Grubliauskienės, darbai verda, derinamos scenos statymo detalės, pildomas pirminis projektas, derinamas prie pasirinktos vietos.

Šiemet gražiu ir prasmingu festivalio simboliu pirmą kartą tapo dailininko Ernesto Žvaigždino nutapytas paveikslas, kuris, bendradarbiaujant su dizaineriu Gorgeous Bergman, tapo festivalio plakatu bei kitus festivalio simbolius lydinčia detale.

"Galbūt kitąmet bendradarbiausime su kitais menininkais. Idėja pasiteisino, gal atsiras daugiau dailininkų, norinčių prisidėti prie festivalio įvaizdžio kūrimo", - sakė Pilies džiazo festivalio rengėja.

"Pirmasis blynas terminale neprisvilo"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos miesto meras

Mano nuomone, tai, kad festivalis atsirado Kruizinių laivų terminale, pasitvirtino. Prastu oru gal ši vieta strategiškai ir yra kiek pavojingesnė nei Teatro aikštė, tačiau geru oru terminalas yra beveik ideali vieta. Kita vertus, nėra prasto oro geram džiazui. Išvada, kurią padariau po šio festivalio - Kruizinių laivų terminalui būtinai reikia scenos, apie kurios statymą jau buvo kalbėta.

Ypač kalbant apie atlikėjus, scena turi būti pritaikyta jiems. Po šio festivalio tapau dar didesniu scenos statymo terminale šalininku. Dar vienas dalykas - ši erdvė atveria labai daug galimybių. Pavyzdžiui, naujai atsivėrusi erdvė priešais piliavietę taip pat galėtų būti puikiai išnaudota. Galbūt ten galėtų vykti "Jaunoji džiazo banga". Bet kokiu atveju renginys virsta tikruoju PILIES džiazo festivaliu.

Be to, terminalas suteikia galimybę pajusti tikrąją Klaipėdą. Žinoma, dar yra niuansų, kuriuos galima tobulinti. Natūralu, kad atėjęs į naują erdvę turi įgauti patirties, išmokti prisitaikyti. Patį XIX festivalį laikyčiau tradiciškai pavykusiu. Trečdalis atlikėjų jau prašosi sugrįžti į festivalį ir kitais metais. Net ir ta pati Šeila Čarlz.

Tokia reakcija džiugina. Tiek man, tiek organizatoriams, tiek festivalio atlikėjams didžiulį įspūdį kaip visada paliko Klaipėdos publika. Ne tik didžiulė ošianti jų jūra, bet ir žiūrovų geranoriškumas. Trumpai tariant, pirmasis blynas Kruizinių laivų terminale neprisvilo, tačiau jį paskaninti dar yra kaip.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Briunetė:)

2013-06-07   16:04

IP: 85.232.128.52

Džiazistai nėra komunistai, todėl juos pakritikuoti ne tik, kad galima, bet ir būtina, nes džiazas yra pasaulinės muzikos industrijos dalis, o tai susiję su laaaabai didelėm bapkėm:)

to Žmogui

2013-06-07   15:05

IP: 86.100.73.225

nėra tokio dalyko, kuris patiktų visiems. Net jei pinigus dykai dalytų, tikrai atsirastų protingų žmonių, kurie sakytų, kad tai yra labai blogai (neaiškinsiu kodėl, nes nesuprasit). Niekas neverčia eiti į džiazus. Vakar buvo barokinės muzikos koncertas, birželio 13-16 šiuolaikinio šokio suvažiavimas, tuoj prasidės vasaros koncertų ciklas KKS kiemelyje, liepos 79- dienomis vyks teatrų festivalis, Jaunimui - Karklė Live Music Beach - išsirinkite sau tinkamą muziką arba sukurkite savo renginį, to niekas nedraudžia daryti.

Žmogui, kuris rašė Žmogui

2013-06-07   15:02

IP: 78.61.100.225

Tai gi skado būtent tas bambėjimas ir isteriškas neigimas. Festivalis vyksta jau 19 metų. Ir prie visų buvusių valdžių. Jei sudarytume sąrašą per eilę metų dalyvavusių megažvaigždžių, paaiškėtų, kad nebuvo lemta tiek pamatyti ir išgirsti UŽ DYKĄ, t,y nevažiuojant šimtų-tūkstančių kilometrų ir nemokant rimtų sumų už bilietus, ne vienai šios ašarų pakalnės provincialiai vietovei, organizuojančiai panašiuas renginius. O jei dėl skaldymo - kiekvienas nori matyti savo darbo rezultatą. Kas bando skaldyti, nejau pripažins, kad nepavyko?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Muzika

"Mano svajonė - kurti tokią aplinką, kurioje norėtųsi gyventi. Klaipėdos kamerinis orkestras...

Mindaugas Bačkus: "Esu laisvas kurti" nuotrauka, foto

Šiuometinio kovo 30 dieną Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje įvyko Vakarų Lietuvos...

Violončelininkų festivalis nuotrauka, foto

Pratęstas legendinio "Nerijos" ansamblio atsisveikinimo turas per Lietuvą. Kažkodėl esu įsitikinusi, kad...

Ačiū tau, "Nerija" nuotrauka, foto

Merūno šventinis koncertų turas „Pasaulio klasikos hitai“ startavo didžiausiose šalies arenose....

Merūnas Klaipėdai surengė šventišką koncertą nuotrauka, foto

Nidoje susitinka Thomo Manno asociacijos nariai nuotrauka, foto

Kultūra, Vieno žinomiausių XX a. rašytojų, Nobelio premijos laureato Thomo Manno paveldas saugomas...

Naujasis „Neptūno“ vairininkas: vizija ir tikslai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ praėjusią savaitę baigė vyriausiojo trenerio paieškas bei komandos vairą perleido...

Jūros vandenyje - ir paracetamolis, ir ibuprofenas nuotrauka, foto

Vasara, Baltijos jūrą galima laikyti didele vaistine. UNESCO ir HELCOM (Baltijos jūros...

Kur atostogauja klaipėdiečiai? nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai, Galima sakyti, kad klaipėdiečiai ir taip gyvena kurorte prie jūros, tačiau visgi...

Kultūra, Paskelbta prieš 28 min.

Sportas, Paskelbta prieš 44 min.

Vasara, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėdiečiai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...