2021 m. sausio 18 d. 12:18 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Muzika

Muzika

Choras „Cantare“ dalyvavo unikaliame tarptautiniame projekte

Reklama

Lapkričio 2 dieną Berlyne (Vokietija), vienoje moderniausių pasaulyje bei 17 tūkst. žiūrovų talpinančioje „Mercedes Benz“ arenoje 2 tūkst. atlikėjų iš 27 šalių susibūrė atlikti Velso kompozitoriaus Karlo Dženkinso (Karl Jenkins) kūrinį „Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“ („The Armed Man: A Mass for Peace“). Tarp dalyvių buvo ir Klaipėdos Žvejų rūmų mišraus choro „Cantare“ grupė, kurios dalyvavimą šiame tarptautiniame renginyje rėmė UAB „BIOK laboratorija“.

Pasaulio koncertų salėse dažnai skambantis kūrinys šįkart buvo skirtas Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmečiui atminti. Karą smerkianti muzikinė kompozicija parašyta chorui, solistams, musulmonų šventikui ir simfoniniam orkestrui. Kūrinyje tradicinės mišių dalys susipina su bibliniais, įvairių laikotarpių anglų poetų ir rašytojų tekstais, eilutėmis iš „Mahabharatos“, tradicine musulmonų malda, mintimis apie Hirosimos tragediją.

Kompozicija atliekama rodant vaizdus – 2007 m. sukurtą dokumentinį filmą „Ginkluotas žmogus“, kuriame vizualiai perteikiami praeities karų momentai ir dabartinių karinių susidūrimų, religinių prieštaravimų padariniai. Muzika ir vaizdai sukrečia, bet kartu neša viltį, tikėjimą taikia ateitimi: „Viešpatie, nušluostyk mūsų ašaras ir nebeleisk mums daugiau to patirti: nei liūdesio, nei skausmo“, – tokie žodžiai kaip malda išdainuojami kūrinio pabaigoje visiškoje tyloje.

Didingam chorui akomponavo Pasaulio orkestras už taiką (World Orchestra for Peace). Šiame orkestre groja įvairių šalių geriausi muzikantai, tarsi tampantys savo šalies taikos ambasadoriais. Neatlygintinai grojantys artistai susiburia svarbiems projektams įgyvendinti. Nors unikalus orkestras neturi pastovios sudėties, dalis muzikantų čia groja jau daug metų.

Chormeisterio Ramūno Baršausko, ruošusio „Cantare“ grupę koncertui, teigimu, dalyvavimas projekte buvo neįkainojama patirtis. „Unikalu jau tai, kad buvome vieninteliai atlikėjai iš Lietuvos. Muzika, vaizdai, susikaupimo nuotaika, filmas su „gyvu garso takeliu“ ir mums, ir žiūrovams leido dar tikroviškiau pajusti karo tragizmą bei kartu apmąstyti dabarties trapumą. Kūriniui dirigavo pats K. Dženkinsas, preciziškai laikęsis garso ir vaizdo sinchroniškumo, tikslaus tempo. Kad muzikinė faktūra būtų atlikta sklandžiai, atlikėjams prireikė nemažai laiko ir didelio atidumo. Tačiau patyrėme nepamirštamą įspūdį, atlikimą papildėme veržliu, dinamišku emociniu užtaisu“, – papasakojo R. Baršauskas.

Choristė Alina Birbalaitė, daug komunikavusi su projekto kūrybine komanda, apgailestavo, kad dalyvauti projekte galėjo tik choro grupė ir išsakė viltį, kad žinia apie naujas muzikines patirtis paskatins ir kitus atrasti save muzikuojant, dalyvaujant chorinėje veikloje, teikiančioje neįtikėtinai daug džiaugsmo ir nepamirštamų įspūdžių.

Reklama

Koncerto metu taip pat įvyko naujausio K. Dženkinso kūrinio „Lamentation“, sukurto pagal sirės Amineh Abou Kerech poemą „Rauda Sirijai“ („Lament for Syria“), premjera. 2017 m. Amineh šeima iš Sirijos persikėlė į Angliją. Jau po metų mergaitė laimėjo pirmąjį savo prizą už anglų kalba kuriamą poeziją. Koncerto metu jaunoji poetė poemą perskaitė, o paskui ji nuskambėjo atliekama 300 choristų (tarp kurių ir „Cantare“) bei simfoninio orkestro.

„Kaip lengva draugėn suburti daugybę skirtingomis kalbomis kalbančių žmonių ir kartu su jais dainuoti. Gera būti bendrystėje, kai kalbi apie skaudžią žmonijos istoriją, bet tiki taika, kai išpažįsti tas pačias vertybes, kai atrandi taip pat plakančias širdis. Mus, skirtingai kalbančius, jungia ir bendrystėn buria viena filosofija – muzikos filosofija“, – įspūdžiais dalijosi choro „Cantare“ artistai, grįžę iš Berlyno.

Reklama

Žymos: choras cantare

Nuotraukų galerija

 

© Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Muzika

Viena klausomiausių šalies radijo stočių „Power Hit Radio“ tęsė savo tradiciją ir...

Paaiškėjo, kokią muziką lietuviai pernai klausė labiausiai: „Power Hit Radio“ apdovanojo populiariausius atlikėjus nuotrauka, foto

Grupę "Studija", šiemet po ilgos pertraukos išleidusią naują albumą "Neliūdim", lietuviškos muzikos...

Grupė "Studija" išrinkta Metų grupe nuotrauka, foto

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kviečia į Pasaulinę šokio spektaklio „Faustas"...

„Faustas": pasaulinė premjera jau gruodžio 25-ąją nuotrauka, foto

Artėjančios Šv. Kalėdos kitokios nei įprastai – pandemijai keičiant žmonių įpročius ir...

Grupė „Studija“ pristato naują kalėdinę dainą nuotrauka, foto

Savaitgalį dėl karantino pažeidimų bausti 463 žmonės nuotrauka, foto

Lietuva, Savaitgalį užtikrinant judėjimo tarp savivaldybių kontrolę patikros postuose iš viso apgręžta...

Netrukus pasiskiepyti galima bus ir vaistinėse: prasideda vaistininkų ruošimas nuotrauka, foto

Sveikata, Netrukus šalies vaistinėse bus galima ne tik įsigyti vaistų, bet ir pasiskiepyti....

Policija prašo pagalbos nustatant eismo įvykio aplinkybes nuotrauka, foto

Kriminalai, 2020–12–21 apie...

Savaitgalį vakarų Lietuvoje patikrinta daugiau nei 13 tūkst. automobilių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 sausio 16 ir 17 d. patikros postų rezultatai:

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...