2019 m. birželio 19 d. 16:19 val., trečiadienis

Kultūros naujienos

"PLArTFORMA": apie baimę, juoką, gyvenimo prasmę ir fiziką

2015-08-24, 20:01

Liudmila TIMOFEJEVA

"PLArTFORMA": apie baimę, juoką, gyvenimo prasmę ir fiziką nuotrauka, foto

AKIMIRKA iš danų šokio spektaklio "N.A.R.G."

© Organizatorių archyvo nuotr.

Beveik dvi savaites Klaipėdoje vyko jubiliejinis tarptautinis menų festivalis "PLArTRORMA". Menininkai iš Lietuvos, Prancūzijos, Danijos, Norvegijos bei Suomijos žiūrovams pristatė itin plačią renginių programą, kurioje susijungė šiuolaikinio meno formos: cirkas, šokis, kinas ir dailė.

Cirkas vandenyje?

Kodėl gi ne, ypač kai termometras rodo 26 laipsnius šilumos. Tuo metu jauni aktoriai, nuo galvos iki kojų apsivilkę juodais ir pilkais drabužiais, susėdo ant per dieną įkaitusių Teatro aikštės plytelių. Netrukus turėjo prasidėti pirmasis tarptautinio menų festivalio "PLArTFORMA" pasirodymas. Tai - svečių iš Prancūzijos naujojo cirko spektaklis "Sala O" ("Ile O").

Trupės "Barolosolo" aktoriai Mathieu Levavasseur ir William Valet įžengė į baseiną kaip muzikinis duetas. Jų balsai derėjo atliekant dainas, tačiau skyrėsi charakteriai - vienas drąsiai brido į vandenį, o kitas viso pasirodymo metu bijojo sušlapti. Iš šios nepamatuotos baimės ir kilo komiškumas.

Naujasis cirkas ypatingas tuo, kad čia atsisakoma pigių juokų, cukraus vatos ir raudonos nosies. Trupė iš Prancūzijos bendravo su publika, vandenį naudojo lyg būgną, akrobatinis strypas tapo fleita, o akrobatiniai triukai buvo atlikti remiantis į kito artisto kūną.

Kinas. Kaip gyvena šiuolaikinis menininkas?

Į šį klausimą galima buvo atsakyti žiūrint pernai šveicarų kilmės režisierės Lea Fazer pristatytą filmą "Maestro", sukvietusį pilną "Kultūros fabriko" kino salę ir privertusį ją kvatoti.

Komedijoje pasakojama jauno aktoriaus Anri istorija. Anri, pradedantis aktorius, svajoja suvaidinti filme "Greiti ir įsiutę", bet daugiausia vaidina reklamose. Tai ir pelningiausia, ir nereikalauja ypatingų profesinių gebėjimų. Tačiau netrukus, pasinaudodamas gudrumu ir apsukrumu, Anri gauna vaidmenį vieno geriausių to meto režisierių filme.

FESTIVALIS "PLArTFORMA" stebina originalumu. Čia vyko ir unikali opera 10 kasininkių, prekybos centro garsams ir fortepijonui, pavadinta "Geros dienos". Organizatorių archyvo nuotr.

Jaunasis aktorius tikisi, jog filmavimo metu gyvens prabangiausiuose viešbučiuose ir sulauks milžiniško dėmesio, tačiau gauna tik gyvenimą provincijoje, itin ribotą filmo biudžetą ir darbo metodus, kurie verčia mokytis, dirbti, tobulėti dvasiškai, o ne tik eksponuoti savo kūną. Lėtas filmo ritmas, jokių blizgučių, seniems kūriniams būdinga ištęsta skaitymo maniera... Filme apie kino pasaulio užkulisius susiduria skirtingi literatūros ir miesto kultūros pasauliai.

Režisierė L. Fazer sukūrė šį filmą įkvėpta tragiškai žuvusio aktoriaus Jocelyn Quivrin patirties dirbant su režisieriumi Eric Rohmer.

Šokio menas - tai fizika

"Iš tikrųjų viskas čia paprasčiausia fizika", - sekmadienį, festivalio uždarymo metu, žiūrovams paaiškino šokėjas Petras Lisauskas. Jis kartu su trupe iš Danijos "DonGnu" pristatė šokio spektaklį "N.A.R.G." ("North Arena Rumble Game"). Šiame spektaklyje, pasak šokėjo, nėra nieko daugiau, tik bandymas pasitelkiant fizikinius dėsnius atrasti 800 kilogramų masės balansą. Atrasti ji galima įvairiai: stengiantis atrasti tarpusavio sutarimą arba panaudojant jėgą ir smurtą.

Pasirodymas vyksta pasitelkiant milžinišką pusiausvyros ratą. Kol šokėjai stovi tolygiai pasiskirstę, ratas nejuda. Tačiau ramybė trunka neilgai, pabunda emocijos, galios troškimas, ir ratas ima suktis, o stengiantis ant jo išlikti atsiskleidžia žmogaus fizinės galimybės ir noras pasipriešinti pirminėms jėgoms.

Toks balansavimas tarp nestabilumo ir pusiausvyros būsenų įtraukia ir nepaleidžia iki pat vėl sugrįžtančios ramybės akimirkos. O toliau...

Jubiliejinio festivalio "PLArTFORMA" organizatoriai dėkoja žiūrovams ir pažada sugrįžti kitais metais.

Žymos: plartforma

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

E. Masiulio ir jo žmonos skyrybų prašymas - teisme nuotrauka, foto

Žmonės, Buvusiam Liberalų sąjūdžio vadovui Eligijui Masiuliui (44 m.) pastarieji metai atnešė daug...

Bando kovoti su vežėjams iškilusia grėsme nuotrauka, foto

Ūkis, Aistros dėl Europos Parlamento (EP) siūlomo Mobilumo paketo, galinčio suduoti lemiamą smūgį...

"Noriu atiduoti duoklę mylimai Klaipėdai" nuotrauka, foto

Sportas, "Tinklinį yra tekę žaisti Šveicarijoje tarp Alpių kalnų, Suomijoje prekybos centro ketvirtame...

Naują mokyklą Klaipėdoje statys vilniečiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje pasirašyta sutartis dėl naujos mokyklos Klaipėdoje statybos su konkursą...

Žmonės, Paskelbta prieš 5 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 18 min.

Sportas, Paskelbta prieš 35 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...