2021 m. sausio 19 d. 11:43 val., antradienis

Kultūros naujienos

Kalendoriuje Brailio raštu - vaikų sukurti stebuklai

(2)

Kalendoriuje Brailio raštu - vaikų sukurti stebuklai nuotrauka, foto

UNIKUMAS. Eglės Jokužytės iniciatyva išleistas kalendorius, kurio paveikslais galima grožėtis akimis arba iškilumus lytint pirštais, turėtų plačiau atverti akis regintiems, idant šie išmoktų regėti ir širdimi.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

"Vaikai, kurie regi širdimi, pasaulį mato savaip, ir kurdami meno darbelius atskleidžia savo mintis, svajones ir viltis", - sakė projekto "Aš regiu širdimi" iniciatorė, S. Jokužio leidyklos-spaustuvės marketingo vadovė Eglė Jokužytė. "Vagos" knygynuose pasirodė pirmasis šalyje kalendorius su aklųjų ir silpnaregių vaikų piešiniais, skirtas matantiems žmonėms, ir tiems, kurie skaito knygas raides lytėdami pirštais.

"Matyt, Dievas manyje tą sėklą sėjo nuo vaikystės; jau tada domėjausi aklųjų ir silpnaregių gyvenimu, dar nežinodama, kad jis taps ir mano gyvenimo dalimi", - sakė E. Jokužytė. Susimąstydavo, ar silpnaregiai moka piešti, ar pažįsta spalvas, ir prieš ketverius metus pradėjo mokytis Brailio rašto. Vedinai klausimų, kaip žmonės bendrauja šiais rašmenimis, perprasti kalbą nebuvo sudėtinga.

"Šiems žmonėms nedrąsu žengti pirmąjį žingsnį iš tamsos pasaulio į mūsiškį. Tačiau patyrusi, kad pasaulį galima matyti ne tik akimis, bet ir širdimi, panorau parodyti visuomenei, jog akli ir silpnaregiai žmonės irgi stebina savo vaizduote. Susipažinau su nuo gimimo akla mergaite, kuri nulipdė skruzdėlytės su sparneliais skulptūrą, ji sakė, jog biologijos mokytoja pasakojo, kad būna ir tokių", - sakė E. Jokužytė.

Ji pagalvojo, kad šių vaikų darbus reikia parodyti daugybei žmonių, kurie kartais užsimerkia, nes nenori matyti šalia esančio žmogaus, kuriam reikia ištiesti pagalbos ranką.

Didžiulis darbas prasidėjo dar tada, kai klaipėdietė pradėjo bendrauti ir stebėti piešiančius bei lipdančius vaikus Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre Vilniuje. Susipažino su pasišventusiais dailės ir technologijų mokytojais, su vaikais. Nepamiršo ir Klaipėdos regos ugdymo centro, iš jo taip pat pakvietė vaikus dalyvauti parodoje. Kadangi buvo labai daug gražių darbų, surengtos dvi parodos: viena - Vilniuje, minėtame ugdymo centre, kita pristatyta Marijos ir Jurgio Šlapelių namuose-muziejuje. Pirmąsias dvi sausio savaites šią parodą galės pamatyti visi šalies moksleiviai, nes jiems tuo metu bus atostogos.

"Vaikai patys balsavo, atrinkdami trylika darbelių, kurie pateko į kalendorių. Tie vaikai, kurie silpnai mato, vedėsi bendraamžius, kurie visai nemato, jie lietė rankomis, čiupinėjo darbelius, ir žiūrint į juos akyse kaupėsi ašaros. Nes šie vaikai geriausiai žino, kas yra skausmas, užuojauta, pagalba, pagarba kitam, jie padeda silpnesniems žengti į gyvenimą", - sakė E. Jokužytė.

Reklama

Pasak pokalbininkės, sipnaregių svajonės tokios pat, kaip ir kitų vaikų: viena mergaitė, sukūrusi balerinos statulėlę, svajoja būti balerina, kitas berniukas - kad mama nupirktų šuniuką, trečias norėtų išvažiuoti svetur, kur jam atsivertų geresnės galimybės tapti visaverčiu visuomenės nariu. Ir visi jie didžiausia gyvenimo dovana laiko gebėjimą kurti.

Kalendorius ypatingas ne tik tuo, kad yra iliustruotas aklųjų bei silpnaregių darbais, bet yra atspausdintas ir Brailio raštu. Ieškota galimybių išleisti leidinį, skirtą plačiajai visuomenei. Silpnaregiams vaikams suteikta galimybė susipažinti su reginčiųjų kalendoriumi. Jeigu leidinys sulauks susidomėjimo, bus pagalvota apie kitų metų naujo kalendoriaus leidimą, o svarbiausia - aklieji ir silpnaregiai vaikai vasarą turės galimybę pagyventi kūrybinėje stovykloje. Prie kai kurių kalendorių į pakuotę vaikai įdėjo ir jų pagamintą žaisliuką.

Kalendorių "Aš regiu širdimi" galima įsigyti ir internetu: www.spaustuve.lt ir www.kalendoriai.lt

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Timas

2011-12-09   10:59

IP: 195.14.177.1

Gražus sumanymas, graži moteris. Pirksiu kalendorių savo vaikams,.

Inga

2011-12-09   02:10

IP: 78.61.116.127

saunuole Egle,buckis tau.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Prezidentūra: iki vasaros vidurio reikia pasiekti kolektyvinį imunitetą nuo COVID-19 nuotrauka, foto

COVID-19, Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad Europos Sąjungos šalys turi sutarti dėl ambicingo...

„Novaturas“ vasarį atnaujins skrydžius į Tenerifę bei Egiptą nuotrauka, foto

Kelionės, Vienas didžiausių kelionių organizatorių Baltijos šalyse „Novaturas“ vasarį atnaujins skrydžius į...

„DPD Lietuva" įspėja: įmonės vardu prisidengę sukčiai bando išvilioti gyventojų finansinius duomenis nuotrauka, foto

Lietuva, „DPD Lietuva" sulaukė pranešimų apie suaktyvėjusį finansinį sukčiavimą, kai internetiniai sukčiai bando...

Naujoji perkėla - lakmuso popierėlis, kaip Lietuvoje vyksta statybų darbai nuotrauka, foto

Ūkis, Pagaliau, praėjus penkeriems metams, kai buvo parengtas projektas, AB "Smiltynės perkėla" pradės...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...