2019 m. liepos 17 d. 20:18 val., trečiadienis

Kultūros naujienos

Gytis Padegimas: jei Kalėdų Senelio nebūtų, reikėtų jį išrasti

2015-12-25, 20:04

Agnė Kairiūnaitė, LRT RADIJO laida „Čia ir dabar“, LRT.lt

Gytis Padegimas: jei Kalėdų Senelio nebūtų, reikėtų jį išrasti nuotrauka, foto

Galbūt tėvai, prie Kalėdų Senelio matydami laimingą besišypsantį vaiką, supras, kad kalbėtis apie Laplandiją, Kalėdų ritualus būtina, LRT RADIJUI sako režisierius Gytis Padegimas. Kadangi, kaip pastebi jis, tėvai vaikams skiria vos septynias minutes per dieną, Kalėdų Senelis gali tapti pedagogine priemone tėvams. Psichologės Kristinos Zelčiūtės tvirtinimu, šv. Kalėdos mums svarbios ir dėl kitų priežasčių.

Reklama

Senoji žodžio „kalėdoti“ prasmė – elgetauti

K. Zelčiūtės nuomone, šv. Kalėdų metas – tai didysis virsmas. Metuose, pasak jos, yra keturi didieji saulės virsmai. „Esame gyvosios gamtos dalis, labai priklausome nuo saulės, būtent todėl žmonės tūkstantmečius taikė įvairius ritualus, kurie įprasmina saulės virsmą. Vieni pavirsta Kalėdų Seneliais, kiti – tikinčiais šiuo stebuklu“, – pamąstymais dalijasi psichologė.

Kalėdų Senelį K. Zelčiūtė supranta kaip ritualinį reiškinį, kurio ir su šaknimis išrauti nepavyks. Psichologė tvirtina, kad kalėdoti nuo seno reiškė elgetauti. „Pavyzdžiui, Suomijoje Kalėdų laiku žmonės persirengdavo ožiais ar kitokiais gyvūnais ir prašydavo likučių nuo vaišių stalo. Senovės Lietuvoje, pavyzdžiui, Anykščių krašte, seniu persirengęs vyras eidavo per namus ir linkėdavo merginoms grožio, greičiau ištekėti, namams – gausos“, – sako K. Zelčiūtė. Kad linkėjimai išsipildytų, pašnekovės teigimu, reikėdavo už juos atsidėkoti, o vėliau tradicija keitėsi ir patys kalėdotojai atnešdavo vaikams riešutų, dovanėlių.

Psichologės teigimu, ir per šventes turime nepamiršti senukų, ligonių, našlaičių ir visų stokojančių. Dovanėlių rinkimas, pasak jos, mus verčia pagalvoti apie kiekvieną mums svarbų žmogų, ko jam trūksta, ko galbūt jis sau neleistų pirkti.

Kalėdų Senelis reikalingas ir vaikams, ir tėvams

G. Padegimas prisimena neseniai matytą vaizdą, tik patvirtinusį, kad Kalėdų Senelio vaikams būtinai reikia. „Tėtis įlindęs į išmanųjį, mama irgi, o didelėse vaiko akyse matyti neviltis – nėra gyvasties, nėra šeimoje bendrystės. Tuomet Kalėdų Senelio vaikas laukia kaip išganymo. Senelis pažiūrės jam į akis, paims už rankos, paklausys eilėraštuko“, – samprotauja G. Padegimas.

Reklama

Anot režisieriaus, Kalėdų Senelis vaikams skirs tikrai daugiau laiko nei septynias minutes, kiek jiems, kaip rodo statistika, skiria tėvai. O gal ir patys tėvai, viliasi G. padegimas, stovėdami šalia pamatys, kaip vaikas šypsosi, kaip atšyla jo žvilgsnis, gal jie supras, kad kartu šokti, kalbėti apie Laplandiją ir Kalėdų ritualus būtina. Kalėdų Senelis gera pedagoginė priemonė tėvams, LRT RADIJUI teigia režisierius.

Pasak jo, dabar kiemuose vaikų mažiau, nes jie emigravo į virtualią erdvę. „Kalėdų Senelis vaikus surinks mokyklose, darželiuose, teatruose. Žaidimai, šokiai aplink eglutę – gal taip vaikai pajus bendravimo skonį, galbūt labiau norės būti kartu, o ne tūnoti prie kompiuterių, žaisti baisius kovos žaidimus“, – viliasi G. Padegimas.

Kalėdinė legenda – pasas į nematerialų paveldą

Prisiminęs savo pirmąjį susitikimą su Kalėdų Seneliu, G. Padegimas ir pats dar vis laukia ateisiančio Senelio. „Visi susitiksime didelėje šeimoje, brolio namuose. Stebėsiu, kaip vaikai lūkuriuoja, kol Senelis pabels į langą. Tai sujungia kartas“, – tvirtina režisierius. Jo įsitikinimu, vaikai nebeturi netikėtumo pojūčio, stebuklo patirties.

 „Susėdę prie stalo, visi truputį jaudinamės, pats laukiu į langą pabeldžiančio Senio – tai sujungia įvairiausio amžiaus žmones. Visi juk albumuose turime nuotraukų, kuriose su pritaisytomis zuikio ausimis stovime prie Senelio, deklamuojame eilėraštį. Tai pasas į mūsų nematerialų paveldą, tai ir šeimos išlikimo pagrindas“, – tiki režisierius.

G. Padegimas sako, kad Kalėdų Senelio sutiktuvėms vaikai ruošiasi, mokosi eilėraščių – tai kaip testas, patikra. Jei Kalėdų Senelio nebūtų, jį būtinai reiktų išrasti, LRT RADIJUI teigia pašnekovas. Anot jo, suaugusiųjų uždavinys yra dovanų laukimą paversti procesu, kad Senelis netaptų kyšininku – paliko dovanas, ir sudie.

Reklama

„Galima sakyti, ir meilės nėra – tik dauginimosi instinktas. Meilės juk nepačiupinėsi. Taip ir su Kalėdų Seneliu. Mes skiriamės nuo gyvūnų gebėjimu kurti. Sukuriame daug nuostabių dalykų, kurie mus ir daro žmonėmis“, – teigia G. Padegimas.

Vienijantis fenomenas

Psichologės K. Zelčiūtės nuomone, tūkstantmečius besikartojanti, gamtos virsmą pažyminti šventė ir per tą laiką susiklostę ritualai yra prasmingi, nes padeda lengviau išgyventi saulės virsmą. „Gali spardytis, kiek tik nori, bet tai yra kaip didžiulė tėkmė, į kurią įsijungi arba ne. Jei įsijungi, lengviau persiverti į kitą būvį, jei spardaisi – sunkiau tau pačiam“, – tvirtina pašnekovė.

G. Padegimas teigia, kad Kalėdų Senelio fenomenas žmogų jungia su šeima, tą šeimą įtraukia į bendruomenę, bendruomenę – į visuomenę. „Taip kuriama visuomenės bendrystė. Vien politiniais šūkiais ar ekonominiais pažadais žmonių nesuvienysi“, – LRT RADIJUI sako režisierius. Anot jo, Kalėdų Senelis yra ir politinis, ir sociopolitinis, ir kultūrinis veikėjas, kuris mus jungia, o ne skaldo.

Reklama

Žymos: gytis padegimas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pievų gatvei siūlomas naujas devynaukščio variantas nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje, Pievų gatvėje, vėl planuojama statyti devynaukštį.

Penkis šimtukus gavusi Mariam Varoneckaitė: "Nesureikšminu pažymių" nuotrauka, foto

Švietimas, "Tikiuosi, kad tai mano raktas į ateitį", - sako visus 5 abitūros...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...