2019 m. liepos 23 d. 08:26 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Sodų džiazas apie tobulą pasaulį

Sodų džiazas apie tobulą pasaulį nuotrauka, foto

KŪRYBA. "Manau, kad visi mes turime kūrybos kibirkštį, tik visiems skirtingai ji pasireiškia. Man pasireiškė per sodus", - sako klaipėdietė tautodailininkė, šiaudinių sodų kūrėja Margarita Macijauskienė.

Reklama

Šiandien, birželio 7 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centre (Daržų g. 10) atidaroma jubiliejinė tautodailininkės Margaritos Macijauskienės šiaudinių sodų paroda "Džiazuojantys sodai". Joje pristatomi naujausi jos kūriniai vakaro metu suksis pagal improvizacijų meistro, džiazo pianisto Sauliaus Šiaučiulio muziką.

Kodėl šios nuostabios iš šiaudų nupintos struktūros vadinamos sodais?

Man tai rojaus sodai. Kosmoso atspindys. Tobula struktūra, šalia kurios norisi būti, medituoti.

Šiaudinis sodas skirtinguose regionuose vadinamas įvairiais vardais: "voru", "liktoriumi", "širšuonu", "žarandėliu", "dangumi" ir net "rojumi".

Esu girdėjusi, kad žemaičiai vadina "musių dangūs". Žemaičiai - praktiški žmonės. Juk maistą ant stalo labai puola musės. Sodas tas muses atbaido. Todėl ir "musių dangūs.

Ar šiaudiniai sodai yra baltiška tradicija, ar paplitę ir kitose šalyse?

Reklama

Skandinavijoje jie labai paplitę, ypač Suomijoje. Ten šiaudiniai sodai labai mėgstami ir dabar, nuostabiai pritaikomi šiuolaikiniuose interjeruose. Mūsų žmonės konservatyvesni, pas mus šiaudiniai sodai vis dar primirštas dalykas.

O praeityje, kokiame XIX amžiuje, šiaudiniai sodai puošdavo kiekvienus namus? Kokia jų reikšmė?

Tradicija ką nors kabinti namuose buvo stipri. Žinome, kad kabindavo eglę viršūne žemyn. Regis, simboliška ir reikšminga būtent trikampio forma. Šios formos - ir eglė, ir šiaudinis sodas. Trikampio formoje tarsi užkoduota tobulo pasaulio sukūrimo idėja.

Tradiciškai šiaudinis sodas kabinamas virš stalo, prie kurio renkasi visa šeima. Tikiu, kad per viršutinį sodo trikampį sugeriamos kosminės vibracijos, ir tie, kurie sėdi prie stalo po sodu, gauna gerus impulsus iš aukščiau.

Kaip turtingo ir prasmingo gyvenimo linkėjimas sodas buvo dovanojamas jaunavedžiams ir kabinamas virš vestuvinio stalo. Gimus vaikui buvo įprasta pakabinti sodą, o ruošiantis Kūčioms, Velykoms - ir kitus šiaudinius dirbinius.

Klaipėdos krašte žinomas paprotys švenčiant Sutvirtinimo šventę iš nendrių arba šiaudų pintais sodais dabinti mokyklos klasę, papuošti sodu namus dukros gimtadienio proga.

Reklama

Tradicija dovanoti sodus išlikusi yra iki šių dienų. Neretai paprašoma surišti sodą krikštynoms, vestuvėms, gimtadieniams, mergvakariams.

Užsiminėte, kad šiaudiniai sodai turi magišką reikšmę. Ar jaučiate magišką jų veikimą?

Mokslininkai tyrė šiaudinius sodus su virgulėmis ir nustatė, kad sodai skleidžia aukšto dažnio vibracijas, kurios valo aplinką kelių metrų spinduliu.

Kaip jūs pradėjote rišti sodus?

Mama man sakė, kad močiutė (mamos mama) prieš Kalėdas visada nupindavo naują sodą. Nežinau, kur seną dėdavo, gal sudegindavo, bet tikrai šiaip neišmesdavo. Tačiau močiutė šios tradicijos net mamai neperdavė. Beje, ji ir nebuvo sodų rišėja tokia, kokios yra žinomos sodų rišėjos Aukštaitijoje, Dzūkijoje.

Man gal kraujyje buvo ta atmintis. Visai atsitiktinai atradau šį užsiėmimą. Apie 1990-uosius su Nijole Laužikiene per radiją išgirdome kažkokią etnokultūrinę laidelę, kurioje aiškino, kad dabar pats laikas rinkti šiaudus, ir sugalvojome prisirinkti. Nuvažiavome į kaimą, prisiskynėme tų šiaudų ir pasidarėme kažką, gal mažus žaisliukus. Paskui tai pasimiršo.

Reklama

Po kažkurio laiko aš vėl sugrįžau prie šio užsiėmimo ir įnikau.

Ar jus kas nors mokė, kaip rišti sodą, juk tai gana sudėtingas, logikos, kruopštumo, kūrybiškumo reikalaujantis užsiėmimas?

Ne, pati savarankiškai išmokau. Iš pradžių susiverdavau po vieną detalę, vadinamuosius reketukus, nuo kurių prasideda sodas. Aš jų daug prisirišdavau ir tada bandydavau sujungti. Išeidavo kreivai, šleivai, nes neįmanoma juos tobulai sujungti. Tik po nesėkmingų bandymų išmąsčiau, kad galima iš karto pinti visą struktūrą.

Suvokimas atėjo iš lėto, nes šis užsiėmimas man yra tik hobis. Noriu - darau, noriu - nedarau. Įdomu, kad tik tada, kai išmokau rišti sodus, atradau, kad Lietuvoje yra ir daugiau tokių sodų pynėjų, pati pradėjau dalyvauti parodose.

Tokia yra mano saviraiška. Manau, kad visi mes turime kūrybos kibirkštį, tik visiems skirtingai ji pasireiškia. Man pasireiškė per sodus.

Kiek jums buvo metų, kai atradote savo kūrybos formą?

Reklama

Jauna buvau, gal 30-ies.

O prieš tai užsiėmėte kitais rankdarbiais, gal mezgėte, nėrėte?

Taip, ir nėriau, ir mezgiau sau. Kaip visos moterys, bet tai nebuvo taip įdomu, kaip sodus rišti. Šis užsiėmimas mane užkabino. Tai - mano meditacija.

Sodo gimimas - ilgas procesas. Pradėkime nuo šiaudų. Ar specialiai juos auginate, kur, kaip pjaunate?

Anksčiau mano mamytė pasėdavo man kviečių kaime prie Raseinių. Draugai sodybas turi, pasėja. Sodams pinti galima naudoti kviečius, rugius ir kvietrugius. Augina žmonės, bet pastaruoju metu visi javai yra žemaūgiai. Ar juos tręšia kažkuo, ar rūšys tokios išvestos, kad visa energija tektų grūdui... Seniau rugiai būdavo didžiuliai, kone žmogaus ūgio.

Labai svarbu šiaudus laiku nusipjauti. Reikėtų per Jonines, iš karto po Joninių, tačiau tuo laiku Klaipėdoje vyksta festivaliai ir aš dažnai nespėju to padaryti, o rugpjūti, po lietaus, jau jie nebūna tokie gražūs.

Reklama

Jeigu gyvenčiau kaime - tai sekčiau ir pagaučiau tą momentą, kada šiaudai gražiausiai spindi.

Ar pjaunate šiaudus senoviniu būdu?

Taip, su pjautuvu, dalgiu nusipjaunu ir rišu į pėdus. Tada iškyla kita problema - kur išdžiovinti. Turėčiau savo dirbtuves - būtų smagu.

O dabar kur viską darote?

Bute, virtuvėje. Pasikabinu po lempa ir rišu.

Kol dirbu, prišiukšlinu, pridulka atplaišų visokių. Rišu sodus po darbo valandą, dvi. Tada vėl turiu viską sušluoti, sutvarkyti. Turėčiau savo erdvę - galėčiau viską susidėti, susikarpyti šiaudus. Ir pameistrio norėčiau, nes šiaudus paruošti labai daug techninio darbo: juos išdžiovinti, išlupinėti, išmirkyti, sukarpyti vienodo ilgio šiaudeliais.

Reklama

Maloniausia proceso dalis - idėjos gimimas - kai sugalvoju, koks bus sodas. Kai žinai, ko nori - tada rankos pačios dirba.

Tačiau kalbant apie visą procesą - tai kruvinas darbas. Todėl aš savo sodų nepardavinėju, nes jie neturi kainos.

Kur visus dedate, jeigu neparduodate?

Kol gaminu, namuose prisikabinu. Kai jau neina praeiti - tada į darbą, į Klaipėdos etnokultūros centrą, atsinešu. Mokykloje dar dirbu, ten pakabinu. Taip išnešioju visur, paskui, kai reikia parodai, susirenku.

Paroda - dažnas įvykis jūsų gyvenime?

Personalinės parodos - nelabai dažnas įvykis. Ši, regis, šeštoji.

Parodos pavadinimas "Džiazuojantys sodai" pritaikytas prie savaitgalį vyksiančio Klaipėdos pilies džiazo festivalio?

Iš dalies mano kūryba taip pat yra džiazas.

Mano sodai nėra visai tradiciniai, juose - daug improvizacijos. Nors formos ir panašios, tačiau kiekvienas sodas - vis kitoks.

Man pačiai būtų neįdomu daryti tokius pačius. Na, kartais padarau, bet labai retai.

O koks yra šiaudinio sodo standartas?

Standartas - dvi piramidės ir erdvė tarp jų. Viršutinė piramidė simbolizuoja dangų, apatinė požemį, o tai, kas yra tarp jų - tai mūsų gyvenimas žemėje. Vestuviniame sode tradiciškai centre tarp piramidžių kabinama jaunųjų pora.

Jūsų sodai išpuošti linų, aguonų galvutėmis, džiovintų gėlių žiedais... Šios puošmenos - iš tradicijos ar jūsų fantazijos?

Sodai nuo seno buvo daromi ypač puošnūs, dekoruoti paukščiais, girliandomis, smulkiais vėrinukais, džiovintomis gėlėmis, spalvotais popierėliais. Man popierėliai neatrodo gražiai. Galbūt praeityje žmonėms tai buvo kažkas tokio. Stengiuosi, kad sodas būtų estetiškas, malonus akiai.

Man svarbu išlaikyti tradicinį stilių, tačiau kūrybai čia taip pat yra daug erdvės. Juk soduose telpa žemė ir dangus, materija ir dvasia. Čia galima įpinti marių bangavimą, žvejo tinklus, pilnus žuvų, aguonų laukus, bažnyčių bokštus, meiliai burkuojančius paukštukus...

Ar būna, kad sodas nepavyksta, nepatinka rezultatas?

Būna, kad padarau ir matau - ne fengšui (juokiasi). Tada keičiu formą, ką nors pridedu, pailginu... Turi būti taip, kad žiūri į sodą ir jauti - fengšui.

Reklama

Nuotraukų galerija

 

© Egidijaus Jankausko nuotraukos

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Nemokamai šešiolikoje nacionalinių ir respublikinių muziejų, pavaldžių Kultūros ministerijai, ir Kernavės archeologinės...

Nemokami muziejai padidino lankytojų srautus nuotrauka, foto

Šeštadienį, liepos 13-ąją, Nidoje pradžios koncertu atidarytas XXIII tarptautinis Thomo Manno festivalis...

T. Mano festivalyje - Prezidento pagerbimas nuotrauka, foto

Vakar Klaipėdoje prasidėjęs antrasis tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis "Lauksnos" tarp daugelio...

Kryždirbystės tradicija Lietuvoje: kryžius nelygus kryžiui nuotrauka, foto

Jau trečią kartą rengiama didžiausia Baltijos šalyse fortepijono akademija į Klaipėdą sukvietė...

Jaunųjų pianistų elitas renkasi Klaipėdą nuotrauka, foto

Seimas svarstys, ar patvirtinti S. Skvernelį premjeru nuotrauka, foto

Lietuva, Seimas antradienį svarstys, ar patvirtinti Saulių Skvernelį į ministro pirmininko pareigas, kurias...

Kristiną Brazauskienę Neringoje spaudžia bėdos nuotrauka, foto

Lietuva, Iš Turniškių vilos išprašyta prezidento Algirdo Brazausko našlė Kristina Brazauskienė gali netekti...

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Mirė „Naisių vasaroje“ vaidinęs aktorius A. Vaišnys nuotrauka, foto

In Memoriam, Mirė aktorius Almantas Vaišnys. Skaudžią žinią 15min patvirtino aktoriaus žmona Jolita Skukauskaitė....

Lietuva, Paskelbta prieš 13 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 26 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...