2020 m. liepos 8 d. 06:47 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

„Saulė sodą sodino...“ apie Lietuvos kalvių kalvį Ričardą Grekavičių

„Saulė sodą sodino...“ apie Lietuvos kalvių kalvį Ričardą Grekavičių nuotrauka, foto

© Laidos stopkadrai

Reklama

Viename senovės baltų padavime pasakojama apie mitinį kalvį, nukalusį, įžiebusį ir į dangų įkėlusį Saulę. Laidoje susitiksime su tautodailininku Ričardu Grekavičiumi iš Karmėlavos, kuris pernai vasarą Lietuvoje pripažintas kalvių kalviu. Ričardas Grekavičius kuria unikalias rankų darbo saulutes ir kaip  kiekvienas kalvis turi savo filosofiją.

 „Ugnį reikia mylėti. Aš neleidžiu čia mėtyti nuorūkų, ugnį reikia gerbti“, – taip, įkurdamas žaizdrą, savo kalbą laidoje pradeda kalvis. Kai įsikalbėjome, sužinojome, koks yra archajinis metalo apdirbimo būdas, kaip kalamos saulutės, kokios Lietuvoje organizuojamos pagrindinės kalvių šventės, kaip Ričardas Grekavičius vertina jam suteiktą „Lietuvos kalvių kalvio“ vardą.

 

Lietuvos kalvių kalvio vardas vienam iš šalies kalvių suteikiamas kas trejus metus. Apdovanojimo tikslas – skatinti UNESCO globojamą Lietuvos kryždirbystę, kalvių kūrybiškumą, palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias senojo amato tradicijas, pagerbti talentingiausius meistrus. Ričardas Grekavičius ne tik talentingas meistras, bet ir aktyvus vietos bendruomenės narys. Savo darbus jis pristato visoje Lietuvoje, rengia parodas muziejuose, kultūros ir švietimo įstaigose, bibliotekose, pristato kalvystės amatą miestų ir amatų šventėse, dalyvauja kūrybiniuose mokymuose.

Atskirą dabartinės liaudies meninės kalvystės sritį sudaro vadinamosios dekoratyvinės „saulutės“. Saulučių kalimo etapą savo kūryboje praėjo beveik kiekvienas dabartinis kalvis. Tradicinės saulutės, kadaise turėjusios glaudų ryšį su mažąja liaudies architektūra, XX a. septintajame dešimtmetyje šią reikšmę prarado. Jos tapo grynai dekoratyviniais akcentais liaudies dailės parodose, muziejų ekspozicijose, butų interjeruose. Nuo aštuntojo dešimtmečio vidurio saulutės vėl naudojamos memorialiniams paminklams, įkomponuojant į jas kaip puošybos elementą simbolines stilizuotas paukščių bei kitų gyvūnų, augalų formas.

 

XX amžiaus pabaigoje kalvystė labai pasikeitė. Kalvėse naudojami elektra varomi sudėtingi metalo virinimo mechanizmai, pneumatiniai įrankiai. Iš vienos pusės, kalvio darbas palengvėjo, iš kitos pusės, atrodytų, jis prarado pirmapradę reikšmę. Tačiau, kol dar yra kalvių, kuriančių unikalius vienetinius rankų darbo dirbinius, tol gyvuos senųjų amatų tradicija. Ričardas Grekavičius mums aprodė savo metalo karalystę – dirbtuvę ir, nepaisydamas žaizdotos rankos,  iškalė saulutės spindulį, kurio viršūnėlėje išlankstė metalo širdelę...

Visose šalyse kalviai buvo gerbiami žmonės, kai kuriose tautose net prilyginami burtininkams. Ir nenuostabu: juk tarsi iš nieko – iš geležies rūdos, purvino, pilko akmens gabalo – sugebėdavo padaryti daug nuostabių daiktų.

 

Reklama

Laida bus rodoma birželio 28 d. 9 val., kartojama  29 d. 9 val., 30 d. 13 val., liepos 2 d. 15.20 val. ir 4 d.  11.15 val. per Balticum TV.  

Kūrybinė grupė: Nijolė Jačėnienė (režisierė), Jonas Tumasonis-Adominis (operatorius), Eglė Šilaikaitė (montuotoja), Kristijonas Lučinskas (kompozitorius), Laurynas Bolnis (videografikas), Sigutis Jačėnas (tekstų skaitovas). VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Partneriai: Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informaciniai partneriai – interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Kultūros ministerijoje vykusiame Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdyje išrinkta dešimt...

Barstyčiai - tarp Lietuvos mažosios kultūros sostinių nuotrauka, foto

„Žmones vienija ne žodžiai, o konkretūs darbai, gėris, grožis, teisingumas“.

„Vilties meditacija“ atvers Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno kiemelį nuotrauka, foto

Pirmąją šių metų vasaros dieną prasideda daugelio jau pamėgtas „Skaitymo iššūkis“. Tai...

Šalies gyventojai jau penktą kartą kviečiami priimti „Skaitymo iššūkį“ nuotrauka, foto

Nuo birželio 1 dienos Švėkšnos muziejus nori jus pakviesti leistis į ...

Švėkšnos istorijos su ponia iš dvaro nuotrauka, foto

Liepos 8-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai: saulė teka 4.53 val., leidžiasi 21.53 val. Dienos ilgumas 17.00...

Klaipėdos tenisininkų pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Liepos 4-5 d. Klaipėdoje vyko Lietuvos reitinginis U12 turnyras "Prince cup 2020",...

BMW su LGBT atributika ne juokais supykdė internautus nuotrauka, foto

Automobiliai, Birželis pasaulyje minimas kaip „LGBT Pride“ mėnuo – tai mėnesis, kai organizuojamos...

Vidmantas Dambrauskas: "Tokia rinkėjų valia ir ją reikia gerbti" (Visas tekstas) nuotrauka, foto

Klaipėda, Didžiausiame Vakarų Lietuvos dienraštyje "Vakarų ekspresas" tęsiame pažintis su Klaipėdos miesto tarybos...

Įvairybės, Paskelbta prieš 45 min.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...