2020 m. spalio 28 d. 17:19 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Kultūros ministerija dėl stipendijų diskriminuoja vyresnius menininkus

Kultūros ministerija dėl stipendijų diskriminuoja vyresnius menininkus nuotrauka, foto

© Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Reklama

Kultūros ministerija diskriminuoja stipendijų siekiančius vyresnius kino kūrėjus, teigia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 

„Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė konstatavo, kad stipendijų kino kultūros ar meno kūrėjams skyrimo tvarka diskriminuoja vyresnius menininkus“, – pirmadienį pranešė tarnyba. 

Gavus skundą ir atlikus tyrimą, nustatyta, kad stipendijų skyrimo tvarkos apraše prioritetas teikiamas jauniems kūrėjams – jei asmuo yra jaunesnis nei 35 metai, jis gauna vieną balą iš 16 galimų. 

Penki balai skiriami už idėjos meninę ir kultūrinę vertę, dar tiek pat – už jos aktualumą, keturis balus galima gauti už numatomus rezultatus ir vienas skiriamas už plačią rezultatų sklaidos galimybę. 

Individuali stipendija skiriama kino kultūros ar meno kūrėjų kūrybinei raiškai skatinti. 

Tarnybos teigimu, dėl šios priežasties vyresni kūrėjai gali atsidurti ne tokioje palankioje padėtyje – jei keturiasdešimtmečio ir dvidešimtmečio režisierių paraiškos bus panašios meninės vertės, bus vienodai aktualios ir jomis bus numatomi tokie pat rezultatai, stipendija bus skirta jaunesniam kūrėjui.

Reklama

Pasak tarnybos, Kultūros ministerija teigia, kad dėl menko jų socialinio kapitalo ir mažesnės kūrybinės patirties jauni kūrėjai yra pažeidžiama socialinė grupė. Anot kultūros viceministrės Zitos Bružaitės, karjeros pradžioje egzistuoja didelė „iškritimo“ iš kūrybinės veiklos rizika, todėl valstybė padeda jauniems menininkams įsitvirtinti. 

Anot Z. Bružaitės, parama jauniems kūrėjams turėtų būti pateisinama, nes ja siekiama teisėto tikslo, norima atnaujinti kino sritį ir užtikrinti idėjų kaitą. 

Tačiau, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teigimu, tiesioginė diskriminacija dėl amžiaus leidžiama tik tuomet, kai tokius apribojimus nustato įstatymas, o juos pateisina teisėtas tikslas, kurio siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis. 

Tuo metu Kino įstatyme, reglamentuojančiame šių stipendijų skyrimo tvarką, nėra išlygų, kurios leistų pozityviai diskriminuoti jaunuosius kūrėjus. 

A. Skardžiuvienė pažymi, kad Lygių galimybių įstatymu draudžiama mažiau palankiai traktuoti vyresnius žmones, o valstybės institucijos privalo užtikrinti įstatymu įtvirtintas lygias teises ir galimybes, nepaisant amžiaus. 

„Be to, nuostata, kad tik jauni kūrėjai gali atnaujinti meno lauką ir įnešti naujų perspektyvų, formuoja stereotipą, jog vyresnė karta būtinai vadovaujasi senomis idėjomis, yra mažiau novatoriška ir dėl to mažiau vertinga kultūros pasaulyje“, – pranešime cituojama lygių galimybių kontrolierė. 

Reklama

Dėl šio pažeidimo A. Skardžiuvienė kreipėsi į kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską, siūlydama pakeisti diskriminuojančią tvarką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Lietuvos fotomenininkas, žinomas komunikacijos specialistas Ričardas Jarmalavičius šių metų pasauliniame fotografijos konkurse...

Pasauliniame fotografijos konkurse R. Jarmalavičiaus kūryba įvertinta aštuoniais apdovanojimais nuotrauka, foto

Klaipėdoje keičiasi Kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmų direktorius. Šešiolika metų šiai įstaigai...

Ignas Kazakevičius palieka KKKC Parodų rūmus nuotrauka, foto

Trečiadienį vykusiame Kultūros ir meno tarybos posėdyje buvo svarstomas Klaipėdos miesto kultūros...

Garbės siena kultūros magistrams dar palauks nuotrauka, foto

Didžiausias profesionalaus meno kolektyvas ne tik Klaipėdoje, bet ir visame Vakarų Lietuvos...

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras keliauja po Lietuvą nuotrauka, foto

Turėjusius sąlytį informuos SMS žinute nuotrauka, foto

COVID-19, Pastarąsias dvi savaites, kuomet fiksuojamas svarus koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų augimas, kartu...

Jūros ir marių dugne - per daug gyvsidabrio, nikelio, cinko nuotrauka, foto

Jūra, Kuršių marios ir Baltijos jūra pernai neatitiko geros cheminės būklės, rodo Aplinkos...

Mėlynąjį proveržį užpustė pažadų smiltys? nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Pasaulyje sukurta begalybė strategijų įvairiausiais įmantriais pavadinimais. Tik likimas jų labai skirtingas....

Klaipėdos pareigūnai tikrino kaip dėvimos kaukės nuotrauka, foto

Kriminalai, Prevencinę priemonę surengę Klaipėdos apskrities pareigūnai priminė, kad dėvėti kaukes viešose vietose...

COVID-19, Paskelbta prieš 20 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...