2020 m. lapkričio 25 d. 22:08 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Kristijono Donelaičio muziejui – eksponatai iš Lietuvos

(1)

2017-07-07, 11:34

Kazys KAZAKEVIČIUS, "Lietuvos žinios"

Kristijono Donelaičio muziejui – eksponatai iš Lietuvos nuotrauka, foto

© Donelaitis.info nuotr.

Reklama

Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) jau atrinko vertybes, kurias artimiausią dešimtmetį matys lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus Tolminkiemyje (Čistyje Prudy, Kaliningrado sritis) lankytojai.

Tarp atrinktų eksponatų – antikvariniai baldai, namų apyvokos reikmenys, meno kūriniai. Jie bus eksponuojami jau užbaigtoje kapitališkai remontuoti buvusioje bažnyčioje ir remonto vis dar laukiančiame klebonijos pastate.

Perduos dešimtmečiui

Pagal dar 2012 metais Lietuvos ir Rusijos Kaliningrado srities kultūros ministerijų vadovų patvirtintą pasirengimo K. Donelaičio 300 gimimo metinėms programą, mūsų šalis K. Donelaičio memorialiniam muziejui turėjo parengti naujas ekspozicijas, o kaliningradiečiai įsipareigojo suremontuoti jo pastatus. Kol vyko remontas, abi šalys tarėsi dėl eksponatų perdavimo laikinai saugoti. Ilgokai truko, kol Kaliningrado srities valdžia nutarė priimti eksponatus iš Lietuvos.

Tiesa, tai įvyks, kai Lietuvos ir Kaliningrado srities kultūros ministerijų vadovai pasirašys susitarimą dėl ekspozicijos elementų perdavimo K. Donelaičio muziejui. Susitarimo projekte numatoma, kad jie bus perduoti 10 metų laikotarpiui. Tokiu atveju vežant muziejinius eksponatus į kaimynę šalį, nereikės mokėti muito ir kai kurių kitų mokesčių. Kaliningrado srities kultūros ministerijos vadovai įsipareigos pasibaigus terminui ar anksčiau grąžinti Lietuvai muziejines vertybes, įvertintas daugiau kaip 100 tūkst. eurų.

Tarp Tolminkiemio bažnyčiai perduodamų eksponatų – ekspozicinės vitrinos, altoriaus užtiesalai, dvi skulptūros, Petro Barono, Aurelijos Šimkutės-Endriekės, Petro Repšio bei kitų autorių sukurti medaliai bei plaketės. Klebonijos ekspozicijoms atrinkti XVIII amžiaus Mažosios Lietuvos moters kostiumas, antikvariniai baldai, to laikotarpio virtuvės ir namų reikmenys, liaudiškų ištapytų baldų, klavesino kopijos, meno kūriniai – graviūros, žemėlapiai, estampai, ekslibrisai.

LNM direktorė Birutė Kulnytė „Lietuvos žinioms“ teigė, kad nemažai eksponatų įsigyta rengiantis K. Donelaičio jubiliejui, ir šis procesas buvo derinamas su Kaliningrado srities muziejininkais.

Reklama

„Kai tik Vyriausybė priims nutarimą laikinai perduoti atrinktus eksponatus, jie bus perduoti valstybiniam Kaliningrado srities Istorijos ir meno muziejui, kurio filialas yra K. Donelaičio memorialinis muziejus“, – sakė ji.

Baigta tik bažnyčia

Kaip „Lietuvos žinioms“ pasakojo Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius, šiuo metu baigtas tik liuteronų bažnyčios remontas – atnaujintas fasadas, suremontuotas stogas, bokštas, vidaus sienos. Todėl muziejus lankytojams vėl yra atvertas. Juos pasitinka atnaujinti informaciniai stendai, nuorodos į ekspozicijos pradžią tiems žmonėms, kurie Tolminkiemyje lankosi pirmą kartą.

Deja, kaip pripažino G. Skamaročius, iki šiol nepavyko išspręsti vienos aktualiausių jau suremontuotos bažnyčios problemų – šildymo. Buvo planuojama įrengti naujovišką šildymo sistemą, kuri leistų taupyti lėšas, skirtas muziejui išlaikyti. Tačiau šio sumanymo atsisakyta, nes muziejui atnaujinti teko ribotos lėšos. Todėl bažnyčia toliau bus šildoma elektra, nes kito šiluminės energijos šaltinio tiesiog nėra.

Pagal pasirengimo K. Donelaičio 300 gimimo metinėms programą, memorialinio muziejaus kapitalinis remontas turėjo būti baigtas iki 2014 metų rugsėjo. Tačiau darbai užsitęsė, nes beveik metus vėlavo senosios bažnyčios, kurios kriptoje palaidotas K. Donelaitis, kapitalinio remonto pradžia.

Tik pradžia

G. Skamaročius minėjo, jog K. Donelaičio memorialinio muziejaus durų atvėrimas lankytojams nereiškia, kad visi muziejaus remonto darbai yra atlikti. Baigta tik pirma jo dalis – bažnyčios remontas. Vis dar nesutvarkyti muziejaus teritorijoje esantys inžineriniai tinklai, kapitališkai net nepradėtas remontuoti ir buvusios klebonijos pastatas. Jis jau ne vienus metus muziejininkams yra tapęs rimtu galvos skausmu. Itin daug rūpesčių kelia pastato stogas. Muziejaus vedėja Liudmila Silova savo jėgomis jį bando kamšyti, bet papūtus stipresniam vėjui stogas vėl prakiūra, mat yra dengtas šimtametėmis originaliomis čerpėmis. Per atsiradusias skyles į patalpų vidų skverbiasi drėgmė. Ji niokoja sienas, gadina eksponatus.

Be to, reikia remontuoti ne tik stogą, bet ir ekspozicijų salės, muziejaus raštinės, nakvynės patalpų vidaus ir išorės sienas, pertvarkyti sanitarinius mazgus, rekonstruoti patalpų šildymo sistemą. Būtina keisti ir pastato langus, nes dabartiniai jau patrešę ir kiauri.

Viltis – ES pinigai

Reklama

Kaliningrado srities vadovai ne kartą yra teigę, kad K. Donelaičio memorialinio muziejaus remontą stabdo lėšų stygius, mat finansavimas darbams skiriamas iš srities biudžeto, o jo galimybės – ribotos. Be to, panašios būklės saugotinų objektų srityje yra ir daugiau.

„Pastato remontu ir tam reikiamomis lėšomis turi pasirūpinti ir tai daro jo savininkas – Kaliningrado srities Istorijos ir meno muziejus. Mes, kiek įmanoma, bandysime pagelbėti randant finansavimą“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Olegas Skinderskis.

Pasak jo, po valdžios pasikeitimo Kaliningrado srityje, naujųjų vadovų dėmesys K. Donelaičio muziejui nesumenko, todėl yra tikimybė, kad muziejaus remonto darbai visiškai nesustos. Be to, ir realių vilčių rasti naujų finansavimo šaltinių teikia nuo šio rudens prasidėsianti Europos Sąjungos finansuojama Lietuvos ir Rusijos Federacijos (Kaliningrado srities) bendradarbiavimo per sieną 2014–2020 metų programa. Tereikia K. Donelaičio muziejui rasti partnerį Lietuvoje – kitą muziejų, kuris teiktų paraišką.

Prieš kurį laiką lietuvių literatūros pradininko atminimo įamžinimu bei išsaugojimu susirūpinusios visuomeninės organizacijos puoselėjo viltį naujam gyvenimui prikelti visą memorialinio muziejaus pastatų kompleksą – atstatyti ant išlikusių ir šiuo metu konservuotų XVIII amžiaus pamatų šalia klebonijos stovėjusį našlių namą. Jame norėta įkurti nakvynės namus, konferencijų ir parodų sales. Pastato atstatymo techninis projektas buvo parengtas prieš ketverius metus. Lėšų jam įgyvendinti taip pat buvo tikimasi iš bendradarbiavimo per sieną programos. Tačiau dabar abejojama, ar tai verta daryti, kol nesuremontuota buvusi klebonija.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Angliukai Rusena

2017-07-09   18:46

IP: 195.14.182.157

Kas skaitys Vincą Mykolaitį Putiną,
Kai Vladas Putinas šneka rusiškai.
Ar sugrįš į gimtinę Vincas Trumpa,
Kai Donaldas Trumpa jau nekalba lietuviškai..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

"Šiandien jaunajai kartai, jau nebegirdėjusiai, kaip kaime jų močiutės aprauda mirusius artimuosius,...

Rauda ašaromis "atrakina žemę" nuotrauka, foto

Turbūt retas klaipėdietis žino, kur mūsų mieste yra didžiausias visoje Lietuvoje, Vidurio...

Įspūdingi vitražai nušvito virtualioje galerijoje nuotrauka, foto

Vėlinės - svarbi pagoniška rudens šventė. Baltų gentys tikėjo, kad žmogui mirus...

Apie mirties dievus, deives ir diedų duoną nuotrauka, foto

Dėl sparčiai plintančio koronaviruso griežtėjant ribojimams, renginių organizatoriai skaičiuoja nuostolius ir...

Renginių organizatoriai: ateitis miglota, reikia valdžios paramos nuotrauka, foto

„Atostogų parką“ įkūrusių verslininkų įžūlumui nėra ribų – baseinai veikia ir per karantiną nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kas draudžiama vieniems, leidžiama kitiems. Epidemiologinę situaciją kontroliuojantis Nacionalinis visuomenės sveikatos...

Mirė Diego Maradona nuotrauka, foto

In Memoriam, Argentinos futbole – gedulas. Pranešama, kad eidamas 61-uosius metus mirė legendinis šios...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Nuomonės, Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Kviečia savanorius į "Carito" globos namus nuotrauka, foto

Klaipėda, Telšių vyskupijos "Carito" Klaipėdos regiono globos namuose įsisukus koronavirusui trūksta ir darbuotojų,...

Mirė Diego Maradona

(papildyta)

In Memoriam, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...