2021 m. sausio 16 d. 19:10 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Kas yra lastadijos?

2018-02-17, 18:00

Aras MASIULIS

Kas yra lastadijos? nuotrauka, foto

KARALIAUČIUS. Seniausia lastadija čia susiformavo XIV a.

© Bildarchiv-ostpreussen.de

Reklama

Senuose Europos miestuose lastadijomis (vok. Lastadie) buvo vadinamos krovos krantinės - sandėlių kvartalai, dažniausiai įsikūrę šalia uostų. Pavadinimas kildinamas iš vokiečių žodžio "die Last" - apkrova, našta, balastas. Taip pat tai buvo svorio matas Hanzos sąjungos (XIII-XV) klestėjimo laikais.

Lastadijomis garsėjo Karaliaučius, Liubekas, Dancigas, Ryga ir kt. miestai. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose šis žodis minimas 1348 m. Lastadijose būdavo statomi ne tik sandėliai, bet ir smuklės, tavernos, kur apsistodavo laivininkai, sielininkai, prekeiviai.

Mediniai sandėliai pradėti statyti plėtojantis prekybai ir ekonomikai, dar XIV amžiuje Kryžiuočių ordino valstybėje. XVI a. atsirado mūriniai sandėliai. Šie pastatai buvo skirti prekėms rūšiuoti, brokuoti, sverti, džiovinti, maisto produktų ir kt. atsargoms kaupti.

LIUBEKAS, svarbiausias Hanzos miestas ankstyvuoju sąjungos gyvavimo periodu. Senieji Hanzos laikų sandėliai. Fotolia nuotr.

Per sandėlius miestai ir valstybė vykdė ekonominę ir finansinę politiką, kontroliavo prekybą ir mokesčius. Sandėliuose buvo tikrinama prekių kokybė, jos ruošiamos eksportui. Į sandėlius viešiesiems darbams dirbti būdavo siunčiami baudų nesumokėję skolininkai.

Reklama

XVI-XVII a. sandėlių architektūroje vyravo fachverko tipas.Sandėliai dažniausiai būdavo kelių aukštų su plačiomis durimis įvažiuoti vežimams.

Sandėliai turėdavo pavadinimus, pavyzdžiui, Klaipėdoje buvo Hermio, Leopardo, Trijų stogų, Dviejų brolių, Didysis, Karlo, Žaliasis (būdavo užrašyti ant sienos), - visi jie, iš viso 83, sudegė per 1854 metų gaisrą.

DANCIGAS (dab. Gdanskas) Antrojo pasaulinio karo nusiaubtą architektūrą prikėlė naujam gyvenimui.

Klaipėdos sandėliai garsėja dėl sąsajų su Trojos atradėju Henriku Šlymanu. Didžiojo gaisro metu Klaipėdoje turėjo būti ir H. Šlymano prekės, pirktos Amsterdavo aukcione: keli šimtai dažiklių (indigo, sandalo), 225 dėžės kavos, kurių vertė - 150 tūkst. talerių. Atvykęs iš Karaliaučiaus, Henrikas sužinojo, kad įvyko stebuklas: jo krovinys atvyko pavėlavęs, jam sandėliuoti neliko vietos, tad buvo specialiai pastatytas papildomas sandėlis nuošaliau, - jis liko nepaliestas ugnies. Netrukus kilęs prekių badas padarė Šlymaną dar turtingesnį.

P. S.

Reklama

Klaipėdos sandėliai kartais pavadinami "Hanzos" (dėl architektūrinio tipo), tačiau uostamiestis šiai sąjungai nepriklausė. Nebuvo šios sąjungos narys ir Kaunas, nepaisant to, kad 1441 m. jame buvo įkurta Dancigo pirklių kontora. Hanzos miestų pirklių gildijos steigė kontoras ne tik sąjungai priklausiusiuose miestuose, kad plaikytų ryšius ir geriau organizuotų prekybą. Toliausiai rytuose įsikūrusios Hanzos kontoros buvo Didžiajame Naugarde, Pskove ir Kaune, kur apsistodavo Dancigo (Gdansko), Karaliaučiaus ir Torno pirkliai. XV-XVI a. Kaune egzistavo gan stipri vokiečių pirklių bei miestiečių grupė, kuri palaikė glaudžius prekybinius ryšius su Dancigu ir kitais Hanzos miestais.

KLAIPĖDA, restauruoti buvę sandėliai prie Dangės.

Šaltiniai: Mažosios Lietuvos enciklopedija, Robert Albinus, "Konigsberg Lexikon", "Hanza - Kaunas"

VERTA ŽINOTI

Hanzos sąjungos gyvavimo laikotarpis

Reklama

Hanzos (Hansa) sąjunga užsimezgė Šiaurės Vokietijos miestuose XII a. pradžioje, vėliau apėmė Baltijos ir Šiaurės jūrų arealą ir klestėjo Šiaurės Europos pakrantėse tris šimtmečius, kontroliuodama prekybą tarp Vakarų Europos ir Šiaurės bei Rytų Europos kraštų. XV a. ėmė silpti, nustojo egzistavusi XVII a.

Miestai, priklausę Hanzos sąjungai

Dauguma Šiaurės Vokietijos miestų, didžioji dalis Prūsijos ir Livonijos ordino Baltijos jūros pakrantės miestų, Nyderlandų bei aktyviai į šios sąjungos veiklą įsitraukusių Švedijos miestų. Tarp jų: Liubekas, Hamburgas, Kylis, Brėmenas, Magdeburgas, Erfurtas, Berlynas, Kelnas, Dancigas, Elbingas, Karaliaučius, Talinas, Ryga ir kt.
Klestėjimo metu Hanzai priklausė arti 200 miestų.

Žymos: lastadijos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

"Aš čia labai laiminga. Stengiuosi neatsilikti nuo kolegų. Žinau, kad išėjusi labai...

Choro artistė Danutė Skurdauskytė: "Kur dar tiek visko išbandyti?" nuotrauka, foto

Besibaigiant ekspedicijai „Gyvos krosnys“ Klaipėdos universiteto koklių ir krosnių tyrinėtoja dr. Raimonda...

Karantinas ekspedicijai nesutrukdė - surinkta per 100 krosnių vaizdų nuotrauka, foto

Kiekviena tauta, giminė ar net šeima Kalėdas ir jų šventimą supranta ...

Kalėdų šventimas ir tradicijos skirtingose kultūrose nuotrauka, foto

Tikrai būtų sudėtinga atsekti žodžio žiema kilmę. Tačiau atsivertę didįjį ...

Apie ką kalba žiema? nuotrauka, foto

Kasiulevičius: karantino ribojimai būtini bent iki balandžio vidurio nuotrauka, foto

Lietuva, Profesorius Vytautas Kasiulevičius tvirtina, kad valdant koronavirusą yra viena efektyvi priemonė –...

Partijų lyderiai nemato galimybės L. Matjošaitytei toliau dirbti nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kadencijai einant į pabaigą, daugelis Seimo politinių...

COVID-19 sirgęs ir į parduotuvę be kaukės nuėjęs vyras nubaustas areštu nuotrauka, foto

Lietuva, COVID-19 sergantis vilnietis, be kaukės nuėjęs į parduotuvę, nubaustas areštu, penktadienį pranešė...

Kretingiškės sumanymas – škaplierankė nuotrauka, foto

Žmonės, Kretingiškė menininkė Rasa Statkuvienė, garsėjanti savo kūrybiniu ženklu „Plunksnos linija“, manoma,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...