2021 m. kovo 8 d. 08:13 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Delmonams - nematerialaus kultūros paveldo vertybių sertifikatas

2020-07-14, 12:40

Etnokultūros centras

Delmonams - nematerialaus kultūros paveldo vertybių sertifikatas nuotrauka, foto

Reklama

Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras didžiuojasi, jog į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą įtrauktas moteriško tautinio kostiumo aksesuaras – delmonas. Krašto etninės kultūros puoselėtojams reikšmingas įvykis liepos pradžioje, Vilniaus Rotušėje, pažymėtas iškilminga sertifikatų teikimo ceremonija, kurioje dalyvavo ir Mažosios Lietuvos vertybę, delmoną, pristatė Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro delegacija. 

2004 m. Lietuva ratifikavo UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją, kuria vadovaujantis kuriamas visuomenei atviras ir reikšmingas nacionalinis Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas.

Šiandien Sąvade turime 32 vertybes, kurių trys yra UNESCO Reprezentatyviajame nematerialaus kultūros paveldo sąraše (kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje, lietuvių sutartinės, Dainų ir šokių švenčių tradicija Baltijos šalyse).

Sąvado duomenų valdytojas yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, o tvarkytojas – Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Prie procesų prisideda savivaldybės, kultūros, mokslo ir studijų institucijos, nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės, savivaldybių paskirti už Sąvado sudarymą atsakingi specialistai ir pavieniai asmenys.

2020 m. į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įtrauktos dešimt vertybių, tarp kurių – pirmą kartą Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro Sąvado komisijai pateikta ir sėkmingai į jį įtraukta Mažosios Lietuvos vertybė – delmonas. 

Klaipėdos etnokultūros centras ne vienerius metus rūpinasi šios išskirtinės Mažosios Lietuvos moteriško tautinio kostiumo detalės sklaida regione. Puošni lietuvininkių tautinių rūbų detalė, gausiai dekoruotas tekstilinis krepšelis, tapo regioną pristatančiu ženklu. Su delmonais susiduria ir jais puošiasi ne tik krašto folkloro ansamblių moterys ir merginos, bet ir pavienės moterys.

Reklama

Organizuojamos delmonų siuvinėjimo ir kūrimo dirbtuvės, delmonų tema rengiamos paskaitos, parodos, į kurias susirenka moterys ne tik iš Klaipėdos, bet ir iš Gargždų, Nidos. Šiuo metu Etnokultūros centre veikianti autentiškų delmonų rekonstrukcijų paroda „Mažosios Lietuvos delmonai“ keliaus po visą Lietuvą.  

Iškilmių dalyvius sveikino ir įrašymą į nacionalinį sąvadą liudijančius sertifikatus teikė kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Sąvado komisijos pirmininkė prof. Daiva Vyčinienė ir Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa bei kiti žymūs kultūros žmonės, visuomenės atstovai. Iškilmes vedė žurnalistė, LRT laidų vedėja Gerūta Griniūtė, koncertavo grupė „Baltos varnos“.

Mažosios Lietuvos delmonus pristatė Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro Liaudies dailės studijos koordinatorė, paraiškos rengėja dr. Elena Matulionienė ir direktorės pavaduotoja kultūrinei veiklai Loreta Dargužienė. Pristatymo metu Mažosios Lietuvos kanklėmis muzikavo Folkloro ansamblio „Kuršių ainiai“ meno vadovai Jolita ir Alvydas Vozgirdai su dukra Adele.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Pandemija išgrynino Lietuvos atlikėjus, nuomonės formuotojus ir kitus žinomus žmones....

Atlikėjas Romas Dambrauskas: Dabar okupaciją vykdo savi nuotrauka, foto

Muziejininkų nedžiugina Vyriausybės sprendimas nuo šeštadienio leisti ne didesnėmis nei 5 asmenų...

Kultūrininkai nusivylę Vyriausybės sprendimais nuotrauka, foto

Viešas kreipimasis! Klaipėdos miesto merui, miesto tarybos nariams, kultūros ir meno tarybai...

Viešas kultūrininkų kreipimasis nuotrauka, foto

Prieš kelias dienas Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąją biblioteką pasiekė antroji siunta...

Bibliotekai perduotas Edžio Jurčio fotografijų archyvas nuotrauka, foto

Būkite sveikos, mylimos ir laimingos kasdien! nuotrauka, foto

Klaipėda, Brangios moterys,

Citatos, kurias pastebėjo ir įsiminė „Vakarų ekspresas“ nuotrauka, foto

Įvairybės, Klaipėdos miesto tarybos narė Vaida RAUGELĖ: „Sporto klausimais pradėjau domėtis neseniai, tačiau...

Seimo rinkimams partijos ir kandidatai išleido per 9 mln. eurų nuotrauka, foto

Euras, Pernai vykusiems Seimo rinkimams partijos ir atskiri kandidatai išleido daugiau kaip...

Turgaus prekeiviai gali teikti paraiškas išmokoms nuotrauka, foto

Euras, Turgaus prekeiviai jau gali pretenduoti į turgavietės mokesčio kompensacijas, siekiančias iki...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...