2019 m. liepos 17 d. 00:21 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Dalia Balsytė: "Man regis, kad tėčiui pavyko perduoti estafetę"

Dalia Balsytė: "Man regis, kad tėčiui pavyko perduoti estafetę" nuotrauka, foto

NE VIEN SĖKMĖ. "Kažkas iš jo mokinių yra pasakęs, esą Balsiui gerai, nes jis geru laiku atsidūrė geroje vietoje... Nemanau.", - sakė Dalia Balsytė.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

"Kai mama prašydavo, kad tėtis mane paauklėtų, jis, būdamas mažakalbis, tik ramiai sakydavo: "Nepadaryk gėdos šeimai", - prisimena vieno talentingiausių pokario kartos kompozitorių Eduardo Balsio dukra, profesorė Dalia Balsytė.

Šiemet minimi E. Balsio (1919-1984) jubiliejiniai metai. Ta proga Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre jau vyko ir dar vyks ne vienas išskirtinis renginys. Dėkodama Klaipėdai už išskirtinį dėmesį jos tėčiui ir jo kūrybai, D. Balsytė dalijosi šiltais prisiminimais apie tuos laikus, kai brangus žmogus dar buvo šalia.

Svarbiausia - šeima

"Jo nebėra jau 35 metus. Tad per tą laiką nutolo smulkmenos ir išsigrynino esminiai dalykai. Noriu akcentuoti, mano galva, svarbiausius dalykus, kurie tėtį vedė per gyvenimą. Tai - principingumas, atsakingumas, profesionalumas ir darbštumas", - minėjo D. Balsytė.

Nors E. Balsys labai daug dirbo ir dažnai jo nebūdavo namie, dukra visgi prisiminė, kad šeima jam visada buvo esminis prioritetas.

"Aš turiu omenyje šeimą plačiąja prasme. Jam šeima buvo ne tik mes, jo tėvai, seneliai - visas medis, iš kurio mes išaugome, bet ir draugai. Jis anksti prarado tėvus. Tėvas mirė, kai jam buvo 30 metų, o mama, kai buvo 46 metai. Karo metais emigravo broliai, tad 46-erių jis Lietuvoje buvo likęs vienas su savo šeima, tad pradėjo ieškoti giminės. Iš bendraminčių, draugų subūrė tokį ratą, kurį jis taip pat vadino gimine, o ne draugais", - prisiminė D. Balsytė.

Profesorė prisiminė, kad tėtis stengėsi, kad ir kompozitorių sąjungoje visi jaustųsi tarsi šeimoje.

Reklama

"Iš dalies jam tai pavyko. Kai buvau paauglė, prisimenu, kaip tėtis kompozitorių sąjungoje organizuodavo kino filmų peržiūras. Kažkaip gaudavo filmų, kurių paprastai nerodydavo plačiajai visuomenei ir visi kartu susėdę žiūrėdavo. Man būdavo labai gražu stebėti, kai tuos žmones, kurie kartais stovi skirtingose barikadų pusėse, suvienija bendra emocija, jie tampa artimesni", - prisiminimais dalijosi kompozitoriaus dukra.

Šeima E. Balsys rėmėsi ir tada, kada jam buvo siūlomos pareigos su sąlyga, kad stos į partiją.

"Jis, vienas iš nedaugelio užimančių vadovaujančius postus, nebuvo komunistas. Kai jam siūlydavo stoti į partiją, jis atkirsdavo: "Mūsų šeimoje nebuvo tradicijos eiti į politiką. Jeigu jūs norite, kad aš dirbčiau savo darbą, aš jį dirbsiu atsakingai ir sąžiningai, bet, jei aš dėl to turiu eiti į politiką, atleiskite, man šitos pareigos nereikalingos." Kadangi tais laikais nebuvo kam dirbti, nes žmonių buvo mažai, kažkaip jo ir nespausdavo.

Kažkas iš jo mokinių yra pasakęs, esą Balsiui gerai, nes jis geru laiku atsidūrė geroje vietoje... Nemanau.

Jis tiesiog, mano galva, į gyvenimą žvelgė kaip į didžiulę ir atsakingą estafetę, kurią prieš parkrisdamas privalo kuo toliau nunešti, parodyti pavyzdį, kaip būti žmogumi.

Žiūrint į jo buvusių studentų veiklą, su kokia meile jį prisimena, man regis, kad jis tą iššūkį išlaikė ir, ko gero, estafetę perdavė", - kalbėjo E. Balsytė.

Jūra asocijavosi su amžinybe

Reklama

Kompozitoriaus dukra dėkojo buvusiems E. Balsio mokiniams, kurie jo nepamiršta.

"Manęs klausia, kaip jaučiuosi, kai visa Lietuva švenčia tėčio 100-ąjį gimtadienį. Jaučiuosi dėkinga. Džiaugiuosi, kad buvę mokiniai susibūrė į organizacinį komitetą ir mane pakvietė jame dalyvauti. Artėjant šimtmečiui vis galvojau, kaip tą datą reikės pažymėti, bet žinau, kiek reikia įdėti pastangų, norint surengti tokį renginį. Kai prieš pusmetį pradėjo plaukti iš Klaipėdos žinios, kad ta proga darysime tą ir aną, buvo toks džiaugsmas, kad niekieno nereikia prašyti, raginti ar įrodinėti, kad reikia paminėti šią datą. Ypač džiugu, kad ta iniciatyva atėjo iš Klaipėdos, todėl kad visas šis kraštas buvo nepaprastai artimas mano tėčiui", - pasakojo profesorė.

Pasak jos, E. Balsys labai mylėjo ne tik prie jūros esančius Lietuvos miestus, bet ir pačią jūrą, kurią traktavo ne kaip gamtos reiškinį ar stichiją. Jūra jam asocijavosi su amžinybe.

"Kiekvieną kartą žvelgdamas į jūrą jis sakydavo: "Tu pažiūrėk, mūsų nebuvo, o ji buvo. Musų visų nebus, o ji bus. Tu gali suvokti, kad ji yra amžina?"

Jam nebuvo amžinas dangus ar kosmosas, jam amžina buvo jūra. Todėl ji jį traukė, todėl jis apie ją ir kūrė. Tai buvo jam labai artima tema.

Kai gyveno Klaipėdoje, E. Balsys labiausiai mėgdavo eiti pasivaikščioti ten, kur matydavosi laivai. Jis žiūrėdavo į jūreivius ir svajodavo apie platųjį pasaulį..." - prisiminė dukra.

Eduardo Balsio sceninės muzikos panorama - labai plati

Reklama

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro parengtoje informacijoje akcentuojama, kad E. Balsio biografija neatsiejama nuo pajūrio krašto.
Vieno talentingiausių pokario kartos kompozitorių Eduardo Balsio pažintis su muzika prasidėjo būtent pajūrio krašte, 1929-1939 m. besimokydamas Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijoje, būsimasis kompozitorius dainavo moksleivių chore ir grojo pučiamųjų orkestre, be to, turėjo galimybę klausytis Klaipėdoje gastroliuojančių muzikantų koncertų ir Valstybės teatro atvežamų operų spektaklių.
1939-aisiais jis įstojo į Karo mokyklą Kaune, tačiau dėl užgriuvusios sovietų okupacijos joje tesimokė metus ir grįžo į Palangą, kur jo tėvai statėsi namą. 1941-1945 m., griaudžiant karo pabūklams, mokytojavo Kretingos gimnazijoje, dirigavo moksleivių chorui, jo repertuarui kūrė dainas.
1945 m. E. Balsys pradėjo studijuoti kompoziciją Kauno valstybinėje konservatorijoje ir nuo to laiko tėvų namuose Palangoje, dabartinėje J. Šliūpo gatvėje, tebūdavo svečias, o tėveliams iškeliavus anapilin - "sezoninis" palangiškis. Palangoje jau pripažintas kompozitorius su šeima daugelį metų leisdavo vasaras, čia parašė ir nemažai savo kūrinių.
E. Balsys - vienas žymiausių Lietuvos kompozitorių-marinistų, Klaipėdos ir Baltijos jūros tematikai paskyręs nemažai savo kūrinių. Tai - ne tik baletas "Eglė žalčių karalienė" ir opera "Kelionė į Tilžę", bet ir poema styginių orkestrui "Jūros atspindžiai", taip pat kelios dešimtys pajūrio tematikai skirtų populiariomis tapusių ir ligi šiol prisimenamų dainų. Iki šiol šlageriais laikomos jo dainos "Senas jūrininkas", "Elektrėnų žiburiai" ir kt.
E. Balsys buvo vienas rimčiausių orkestruotės meistrų Lietuvoje, be to, puikus kompozicijos pedagogas, išugdęs daugybę šiandien žinomų kūrėjų ir muzikologų.
Jis taip pat laikomas populiariosios muzikos pradininku Lietuvoje. E. Balsio dėka Lietuvoje šeštuoju dešimtmečiu suklestėjo populiarioji, tuomet vadinama estradine, muzika. Jis taip pat rašė muziką kino filmams.
"Kalbėdami apie E. Balsį, mes kalbame apie plačią sceninės muzikos panoramą", - minėjo muzikologė Jūratė Katinaitė.

Reklama

Žymos: balsys

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Šeštadienį, liepos 13-ąją, Nidoje pradžios koncertu atidarytas XXIII tarptautinis Thomo Manno festivalis...

T. Mano festivalyje - Prezidento pagerbimas nuotrauka, foto

Vakar Klaipėdoje prasidėjęs antrasis tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis "Lauksnos" tarp daugelio...

Kryždirbystės tradicija Lietuvoje: kryžius nelygus kryžiui nuotrauka, foto

Jau trečią kartą rengiama didžiausia Baltijos šalyse fortepijono akademija į Klaipėdą sukvietė...

Jaunųjų pianistų elitas renkasi Klaipėdą nuotrauka, foto

"Menų zonoje" (Dariaus ir Girėno g. 8B) šiandien - susitikimas su provokuojančia,...

Menų zonoje Eglės Tamulytės-Shaltmiros "R/evoliucija" nuotrauka, foto

EHF taurė: „Dragūnas“ žais su Izraelio komanda nuotrauka, foto

Sportas, Antradienį buvo ištraukti Europos rankinio turnyrų burtai. EHF taurės turnyre rungtyniausiantis Klaipėdos...

Ursula von der Leyen - Europos Komisijos pirmininkė nuotrauka, foto

Pasaulis, Ursula von der Leyen patvirtinta Europos Komisijos pirmininke. Vokiečių politikė antradienį Europos...

Dėl išberto vaiko klaipėdietė susidūrė su netikėta problema nuotrauka, foto

Sveikata, „Iš tiesų man trūko kantrybė – nebenoriu tylėti. Ši situacija apgailetina ir...

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Švietimas, Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Sportas, Paskelbta prieš 59 min.

Pasaulis, Paskelbta prieš 3 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...