2019 m. liepos 21 d. 06:18 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

„Baltų šventadieniai“ – apie „Tramtatulio 2019“ šventę

„Baltų šventadieniai“ – apie „Tramtatulio 2019“ šventę nuotrauka, foto

© Nuotraukose – laidos „Baltų šventadieniai” stop kadrai

Reklama

Visoje Lietuvoje yra nepaprastų gabumų turinčių dainuojančių, grojančių, tarmiškai pasakojančių vaikų. Su jais susitikome tą dieną, kai vyko konkurso „Tramtatulis“ laureatų ir diplomantų  šventė – koncertas Domeikavos laisvalaikio salėje,  o apdovanojimo iškilmės – Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje.

Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“ rengiamas trimis ratais: vietiniu, regioniniu ir visos šalies. Šiemet vietiniuose ratuose dalyvavo per 1000, regioniniuose – 584, į nacionalinį ratą atrinktas 261 vaikas. Išrinkti net  49 aštuntojo konkurso diplomantai ir 37 laureatai.

Didžiulį įspūdį paliko į koncertą besirenkanti šurmuliuojanti, tautiniais kostiumais pasipuošusi įvairaus amžiaus vaikų, jų tėvelių, močiučių, mokytojų minia. Tiek geros nuotaikos vienoje vietoje! Tiek liaudiškų instrumentų, iš visur sklindančių repetuojančių vaikų balsų ir skardaus juoko! Prasidėjus koncertui klegesys nurimo, ir scenoje vienas laureatas keitė kitą, kiek lūkuriuodami scenoje, kol simpatiškoji koncerto vedėja Damilė Martinaitytė juos pristatys. Sužinojome pačių netikėčiausių dalykų apie talentingųjų vaikų svajones, pomėgius (pvz., robotų konstravimą), kuo jie norėtų būti užaugę.

Kiekvienas šventės dalyvis pasirodė vertas atskiros laidos, todėl mums, rengiantiems vieną dvidešimt penkių minučių trukmės laidą, buvo savotiškas iššūkis per labai trumpą laiką papasakoti ir apie konkursą, ir laureatų bei diplomantų šventę, ir talentingus, „Tramtatulio“ dėka atrastus ir sukviestus,  vaikus.

Reklama

„Tramtatulio“ konkursą jau aštuntą kartą organizavo Lietuvos nacionalinis kultūros centras, bendradarbiaudamas su savivaldybių kultūros, švietimo skyriais bei kultūros centrais. Šiais metais konkursas buvo skirtas Antano Juškos 200 metų gimimo sukakčiai paminėti.

Antanas Juška – vienas žymiausių lietuvių tautosakos rinkėjų ir leidėjų, užrašęs apie 7000 dainų ir 2000 melodijų. Pasak etnomuzikologės profesorės Jadvygos Čiurlionytės, „Antano Juškos surinktos lietuvių liaudies dainos yra labai svarbus ir mums brangus liaudies kūrybos palikimas. Nepaprastai didelis kiekis Antano Juškos surinktų melodijų parodo, kad jis, kaip ir kiti pirmieji liaudies dainų rinkėjai, giliai suprato liaudies dainos esmę, būtent, kad dainoje žodžiai ir melodija sudaro nedalomą meninę visumą ir kad tik „skambanti“ daina yra pilnavertė.“

Po nuotaikingo koncerto Domeikavos laisvalaikio salėje laureatai ir diplomantai važiavo į A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejų. Žaliuojančio, saulėto Vilkijos kraštovaizdžio apsuptyje vyko apdovanojimai, obelėlės sodinimas, „Tramtatulio“ vaišės, muziejaus lankymas ir plaukimas keltu per Nemuną.

Reklama

Šventės metu pavyko, nors ir trumpai, pakalbinti A. ir J. Juškų muziejaus įkūrėją, medžio drožėją – skulptorių Arūną Sniečkų, keletą laureatų: dainininkę Gabiją Juškytę ir jos mokytoją Dianą Dovydavičiūtę iš Labūnavos, pasakotoją Kazimierą Eglyną iš Palangos, smuikininkes seseris Adelę ir Liepą Vozgirdaites iš Klaipėdos, dainininką ir muzikantą Eriką Rimšą (su ansamblio „Serbentėlė“ nariais) iš Domeikavos, muzikantų muzikanto titulą pelniusį Joną Ilčiuką iš Utenos.

Laidos kūrybinė grupė, atsisveikindama iki rudens, kviečia prisijungti prie smagios „Tramtatulio 2019“ šventės ir pasigrožėti įsimintiniausiomis jos akimirkomis. Laidą rodys birželio 30 d. (sekmadienį) 9 val., kartos liepos 1 d. (pirmadienį) 9 val. , 2 d. (antradienį) 11.30 val., 3  d. (trečiadienį) 17.00 val. ir 5 d. (penktadienį) 13.55 val.  per Balticum TV .

„Baltų  šventadienius“ parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui,  Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras”.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Nemokamai šešiolikoje nacionalinių ir respublikinių muziejų, pavaldžių Kultūros ministerijai, ir Kernavės archeologinės...

Nemokami muziejai padidino lankytojų srautus nuotrauka, foto

Šeštadienį, liepos 13-ąją, Nidoje pradžios koncertu atidarytas XXIII tarptautinis Thomo Manno festivalis...

T. Mano festivalyje - Prezidento pagerbimas nuotrauka, foto

Vakar Klaipėdoje prasidėjęs antrasis tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis "Lauksnos" tarp daugelio...

Kryždirbystės tradicija Lietuvoje: kryžius nelygus kryžiui nuotrauka, foto

Jau trečią kartą rengiama didžiausia Baltijos šalyse fortepijono akademija į Klaipėdą sukvietė...

Jaunųjų pianistų elitas renkasi Klaipėdą nuotrauka, foto

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

1006 km lenktynes laimėjo klaidų nedariusi komanda nuotrauka, foto

Sportas, Jubiliejinėse „Aurum 1006 km lenktynėse“ triumfavusi „Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda...

Merginų rankinio rinktinė kausis dėl trečios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinei nepavyko žengti į Europos čempionato...

Vienas paspaudimas gali nužudyti žmogų nuotrauka, foto

Žmonės, "Galiu bet ką subjauroti vienu piršto krustelėjimu!" - kalbėdamas su draugu giriasi...

Įvairybės, Paskelbta prieš 18 min.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...