2019 m. birželio 19 d. 05:39 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Filmai

Filmai

Ingmaras Bergmanas ir jo stradivarijus

2012-11-14, 12:25

Audronė JABLONSKIENĖ, “Respublika"

Ingmaras Bergmanas ir jo stradivarijus nuotrauka, foto

„Scanorama“, prasidėjusi kaip Šiaurės šalių kino forumas, jau ne pirmi metai skleidžia sparnus virš visos Europos. O šįkart - ypač dėmesingai atsigręžia į ryškiausią Šiaurės žvaigždę - Ingmarą Bergmaną. Parodė ne tik seniai sukurtus jo filmus „Scenos iš vedybinio gyvenimo“ (1973), „Gyvatės kiaušinis“ (1977), bet ir jo paskutinį - „Sarabandą“ (2003).

..Žiūrovams, kurie artimiau nesusipažinę su Bergmano kūryba, geriausia pirma pamatyti „Scenas iš vedybinio gyvenimo“, o tik po jų - „Sarabandą“. Nes pirmajame pasakojama komplikuota, dramatiška pakilimo viršūnes ir nuosmukių bedugnes išgyvenančios poros istorija, o antrajame - galiausiai išsiskyrusių sutuoktinių susitikimas po 30 metų.

„Scenos iš vedybinio gyvenimo“ gimė kaip televizijos serialas. Švedijoje jis buvo toks populiarus, kad vakarais, kai rodydavo eilinę seriją, Stokholme buvo galima uždaryti kavines, teatrus, barus. Filmo herojų Marianos (Liv Ulman) ir Johano (Erlandas Jozefsonas) dramatiškų santykių istorija buvo „lygiai tokia pat“ kaip ir daugelio sutuoktinių. Meilė ir pavydas, neištikimybė ir įniršis, triukšmingi skandalai ir susitaikymai, pragaras būnant kartu ir nemokėjimas - atskirai...

„Sarabandoje“ - tie patys „Scenų“ herojai po 30 metų. Mariana ir Johanas vėl susitinka. Ką I. Bergmanas, vienas giliausių žmogiškųjų santykių ekspertų, mąstytojas ir filosofas, panoro mums papasakoti apie jausmus senatvėje? Kiek veidų turi meilė? Ką veikti su užplūdusiais prisiminimais? Kas yra švelnumas ir užuojauta?

...Mariana sėdi prie nuotraukų šūsnimi užversto stalo ir žvelgdama tiesiai į žiūrovus pasakoja, kas nutikę per tuos 30 nesimatymo metų Johanui. Jis gavęs milijoninį palikimą, taigi dabar yra finansiškai nepriklausomas žmogus. Išsipirkęs atokioje vietoje pastatytą senelių namą ir gyvenąs ten vienas. Ta šūsnis senų fotografijų, prisiminimų sušildytas žvilgsnis ir liūdna šypsena - viskas sako, kad ji jau pasiryžo akistatai su praeitimi.

...Kitą akimirką ant miškingos kalvos sušvis baltas senas kotedžas. Kaip kokia užburta pasakų pilis. Ir - jau tarpduryje pamatysime pačią Marianą. Žinoma, kad buvo paskambinusi. Bet ir pirmąjį atsiribojimo leduką teks taip pat pralaužti jai. Jau tada, po ilgo ir širdingo apsikabinimo, jie galės prabilti apie tai, kas svarbiausia. O svarbiausia šiandien Johanui - jo anūkė Karina, neseniai netekusi motinos ir patekusi į beprotiškai ją mylinčio egoisto tėvo globą. Henrikas, buvęs orkestro muzikantas, moko dukterį griežti violončele, svajoja apie jos žėrinčią muzikinę karjerą, bet tuo pat metu ir negali jos paleisti. Egoistinėje tėvo meilėje dukrai esama ir šešėlio Edipo komplekso, kurio, regis, iki galo nesupranta nei jis pats, nei tuo labiau - jaunutė Karina.

Johanas, visada niekinęs savo inertišką, egoistišką, nuo kitų priklausantį sūnų, bando iš jo kibios meilės išvaduoti anūkę, padrąsinti ją eiti savo keliu, nepaisant tėvo užuominų, kad išsiskyrimo jis tiesiog nepakels.

Dramatiška, šiurkšti Henriko apsilankymo pas tėvą scena. Sūnus reikalauja jam priklausysiančios palikimo dalies. Tėvas pasiunta. Tas lepšis visada priklausė nuo kitų! Net ir dabar, toks pat žilas kaip ir jis pats!

...Nevalingai peršasi mintys apie paties Bergmano gyvenimo saulėlydį. Kokie buvo jo santykiai su aštuoniais vaikais, po jo paveldėjusiais keliolika milijonų? Ar lankydavosi Forio saloje, prašydami savo dalies „palikimo sąskaita“?.. Panašu, kad ekraninis Henriko paveikslas atsirado ne tuščioje vietoje. Henrikas, kalbėdamasis su Mariana, meta įtarimą, kad ir ji apsilankiusi pas buvusį sutuoktinį ne šiaip sau, o dėl kažko labiau apčiuopiamo...

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Filmai

Mažasis valkata į save gėręs viską, kas traukdavo, prajuokindavo, vertė užsimiršti žiūrintįjį....

Vasaros kino vakarai su Čarliu Čaplinu nuotrauka, foto

Žinomo rusų režisieriaus Kirilo Serebrenikovo romantine istorija „Vasara“ uostamiestyje prasidėjo „Kino pavasaris“....

Klaipėdoje prasidėjo didžiausia kino šventė šalyje nuotrauka, foto

„Man labai pasisekė. Esu palaimintas“, – sako aktorius Arnas Fedaravičius. 27-erių lietuvis...

Bėgo iš pamokų į kiną, o dabar vaidina BBC seriale nuotrauka, foto

Uostamiečio gyventojams dėl savo išskirtinių renginių gerai pazistama kūrybinė erdvė „Kultūros fabrikas“...

Klaipėdiečiai pamėgo jaukius kino pasimatymus nuotrauka, foto

"Gintaro" plaukikams - per 50 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" baseine vyko tradicinės tarptautinės plaukimo varžybos "Klaipėda 2019". 25 metrų...

Kovojo su varžovais ir karščiu nuotrauka, foto

Sportas, Visą savaitę Latvijos sostinėje Rygoje vyko "Riga Open Inspired by tennis" U12,...

VTEK svarstys A.Vaitkaus elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vertins buvusio Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Irkluotojas Augustas Navickas nusitaikė į antrą paralimpiadą nuotrauka, foto

Sportas, Šį savaitgalį Poznanėje (Lenkija) vyksiančiame antrajame pasaulio irklavimo taurės etape Augustas Navickas...

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...