2020 m. spalio 22 d. 21:21 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Baltų mitai

Baltų mitai

Padavimų žemėlapyje – paslaptinga Lietuva

(1)

Padavimų žemėlapyje – paslaptinga Lietuva nuotrauka, foto

© Po baltų Lietuvą vinjetės fragmentas

Reklama

Žiūrėdami laidas „Po baltų Lietuvą: padavimų žemėlapis“ sekmadieniais 9 val. per Balticum TV, toliau keliausime po paslaptingą Lietuvą. Padavimų žemėlapyje – Migliniškių Nuotakų akmenys, Žuklijų piliakalniai, Baraučiznos Kukavaitis ir Saulės Krėslas.

Tarptautinę šokio ir Pasaulinės gyvybės dieną, balandžio 29-ąją, aplankysime Lietuvos vietoves, žinomas iš padavimų apie akmenimis pavirtusias nuotakas ir kareivių kepurėmis suneštus kalnus.

Dzūkija garsėja Nuotakų akmenimis, jų būna įvairaus dydžio ir pavidalo. Padavimuose suakmenėjusiomis nuotakomis arba Laumių akmenimis vadinami būdingi stulpo formos akmenys. Pasakojama, kad akmenimis pavirsta prakeiktos nuotakos, o bandant tokį akmenį skaldyti, iš jo tekantis kraujas...

Migliniškių pirmasis Nuotakos akmuo rymo miške, prie senojo kelio į Liaukiškes. Antrasis Nuotakos akmuo, didesnis ir masyvesnis, yra ant stataus Asono, vietos gyventojų vadinamo Liaukiškių, ežero kranto, už kelių šimtų metrų į rytus nuo pirmojo. Manoma, kad XIX a. „pas Nuotaką“ atvažiavę vestuvininkai ant didžiojo akmens šokdavę šokį, per kurį buvo suvedamos poros. Šokdavo skirtingoms giminėms atstovaujantys vestuvių dalyviai ir paprastai tai būdavo jų pirmasis šokis.

Padavimuose apie Žuklijų piliakalnius, esančius vaizdingoje šiaurinėje Vilkokšnio ežero pakrantėje į pietryčius nuo Žuklijų kaimo, pasakojama apie kareivius ir dažniausiai jie vadinami Napoleono kariuomene. Tokiuose pasakojimuose kariai yra svetimšaliai – vokiečiai, švedai, prancūzai, totoriai, turkai ir net japonai,  o padavimuose apie karvedžius dažniausiai minimas Napoleonas. Tačiau ar iš tiesų šiuos piliakalnius supylė svetimieji, ir kas yra tos kepurės, su kuriomis „kareiviai sunešę visą kalną“?

Migliniškių Nuotakos akmenys pasislėpę – jų nebūtume radę, jei nepadėtų Elektrėnų turizmo informacijos centro vadybininkė, gidė Gerda Šareikaitė ir Beižionių seniūnijos seniūnas Mindaugas Makūnas. Pasakojimais apie Nuotakų akmenis ir Žuklijų piliakalnius pasidalino Aukštadvario regioninio parko vyriausioji specialistė Rita Balsevičiūtė, mitologė Daiva Vaitkevičienė.  Laidos eteris – balandžio 29 d. (sekmadienį) 9 val., kartojimai: balandžio 30 d. (pirmadienį) 10.30 val.,  gegužės 3 d. (ketvirtadienį) 12.00 val. ir 5 d. (šeštadienį) 15.20 val. 

Reklama

Laidos kūrybinė grupė: režisierė Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontuotojas Algis Galatiltis, videoanimatorius Tadas Sokolovas, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, aktorius Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo ir Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekoms, leidyklai „Alma littera“, knygos „Lietuva. 101 legendinė vieta“ autoriams Daivai Vaitkevičienei ir Vykintui Vaitkevičiui. Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

Bus daugiau

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Mėmelis - mėnulis.

2018-04-29   20:16

IP: 195.14.182.157

Mėnulio miestas Klaipėda,
Saulės miestas Šiauliai.
Atstatysim kryžiuočių sugriautą tvirtovę,
Ir sugrįš į Tėvynę Lietuvos vaikai.....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Baltų mitai

Smiltynę puola šernai nuotrauka, foto

Klaipėda, Persikėlus keltu į Smiltynę ir einant Lietuvos jūrų muziejaus link į akis...

Tarasovai: kai tuokėmės, žmonės net lažinosi, kad ilgai kartu neišgyvensime nuotrauka, foto

Žmonės, Šį ketvirtadienio vakarą 20 val. LNK pokalbių laidoje „Bučiuoju. Rūta“ – atvira...

Politinis importas, arba Žmonės iš centro nuotrauka, foto

Nuomonės, Šiais, beje, kaip ir ankstesniais, metais Klaipėdoje minint Sausio 13-ąją Liepų gatvėje...

"Savaitės eksprese" - 102 metų senolės jaunystės eliksyras nuotrauka, foto

Klaipėda, Kuris iš jūsų galite pasigirti, kad pažįstate antrą amžių gyvenantį žmogų? Šįkart...

Klaipėda, Paskelbta prieš 59 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...