2020 m. lapkričio 23 d. 19:10 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Temidė: auka skolinga nuteistajam

(12)

Temidė: auka skolinga nuteistajam nuotrauka, foto

Šiaulių apygardos teismas nusprendė, kad nusikaltėlių sunkiai sužalotam aukštelkiškiui Vilmantui Povilaičiui moralinę žalą privalo kompensuoti tik vienas iš penkių nuteistųjų. Maža to, kulkų suluošintas vyras, teismo nutartimi, iš vieno nuteistojo net tik nepagrįstai reikalauja nusikaltimu padarytos žalos atlyginimo, bet jam dar ir privalo kompensuoti bylos nagrinėjimo metu  patirtas išlaidas.

Žalos - tik penktadalis

Verslininkui V. Povilaičiui Šiaulių apygardos teismo balandžio 2 dienos sprendimu už sunkų kūno sužalojimą vietoje jo prašytų 250-ies tūkstančių litų už patirtus skausmus, ilgą gydymą, prarastą darbingumą priteista 50 tūkstančių litų. Pinigus sumokėti turės tik vienas iš penkių šioje baudžiamojoje byloje figūravusių nuteistųjų - Šiaulių rajono Meškuičių gyventojas, 25-erių Donatas Drąsutis.

Civilinę bylą dėl žalos atlyginimo nagrinėjęs teismas taip pat nusprendė "priteisti iš ieškovo (nukentėjusiojo) atsakovui (nuteistajam) Edvinui Šimkui 600 litų atstovavimo išlaidų ir beveik 37 litų pašto išlaidų“.

Aukštelkiškis Vilmantas Povilaitis „Šiaulių kraštui“ sakė nesitikėjęs, kad išsireikalauti moralinės žalos atlyginimą iš nuteistųjų, bus paprasta. Tačiau teismo sprendimas, kad nusikaltusiam privalo dar ir sumokėti, vyrą sukrėtė.

Auka įsiskolinusi nusikaltėliui?

Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Petras Povilaitis, sunkiai sužalotam ir dėl to 45 procento darbingumo praradusiam vyrui, skirdamas penkissyk menkesnę moralinės žalos kompensaciją, nutartyje akcentavo atsižvelgiantis "į pasekmes, žalą padariusio asmens kaltę, jo turtinę padėtį, taip pat į sąžiningumo, teisingumo, protingumo kriterijus“.

Vadovaudamasis šiais kriterijais teisėjas greičiausiai atsižvelgė į nuteistojo D. Drąsučio tvirtinimą, jog neturtinės žalos atlyginti jis negalėsiantis - neturintis jokio turto ir lėšų.

Tačiau teisėjo sprendimas priteisti iš nukentėjusiojo 600 litų kompensaciją už advokato paslaugas nuteistajam, pasiturinčių tėvų sūnui E. Šimkui, verčia abejoti, ar Temidė iš tiesų palankesnė aukai.

"Prašydamas bent dalinai kompensuoti patirtą moralinę žalą, turėsiu nusikaltėliui dar ir susimokėti?“, - retoriškai klausė teismo nutarties akivaizdžiai sutrikdytas kalbėjo 33-ejų V. Povilaitis.

Toks teismo sprendimas šokiravo ne tik iki šiolei darbingumo neatgavusį ir varginančių skausmų vis dar kamuojamą V. Povilaitį, bet ir jo advokatą. Teisininkas sakė, jog nutartis, kai sunkiai sužalotas asmuo turi atsilyginti nuteistajam, jo praktikoje - pirmoji.

Šiuo metu V. Povilaitis rengia dokumentus aukštesnės instancijos teismui. Jis viliasi, kad civilinę bylą iš naujo nagrinėsiąs teismas atsižvelgs į įvykdyto nusikaltimo detales ir moralinę žalos kompensaciją priteis iš visų nuteistųjų solidariai bei panaikins kuriozišką nutartį, pagal kurią nukentėjusysis privalo susimokėti nusikaltusiajam.

Skriaudikai pripažinti kaltais

Baudžiamąją bylą, kurioje penki teisiamieji - tuomet 22 metų Meškuičių gyventojas D. Drąsutis, 21-erių to paties kaimo gyventojas Gintautas Žiogas, 19-metis šiaulietis Edvinas Šimkus, 19-metis Juras Mikalauskas ir 57 metų meškuitiškis Valentinas Stanulevičius - buvo teisiami dėl sunkaus aukštelkiškio V. Povilaičio sveikatos sutrikdymo ir plėšimo, išnagrinėjo Šiaulių rajono apylinkės teismas. Keturi iš penkių teisiamųjų, 2006 metų rugsėjo 8 dienos nuosprendžiu, pripažinti kaltais.

Dviem nelegaliai laikomo pistoleto šūviais aukštelkiškį sunkiai sužalojusį D. Drąsutį Šiaulių rajono apylinkės teismas nuteisė kalėti šešerius metus ir aštuonis mėnesius.

Už plėšimą iš to paties buto, kuriame buvo sušaudytas V. Povilaitis, teisiamas E. Šimkus realios laisvės atėmimo bausmės išvengė. Jam skirta trejų metų kalėjimo bausmė tokiam pat laikui atidėta.

G. Žiogui, perdavusiam nelegalų ginklą su šaudmenimis, kaip ir už plėšimą teisiamam J. Mikalauskui, laisvės atėmimo bausmės atidėtos trejiems metams. Neteisėtai šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis disponavusio V. Stanulevičiaus byla, suėjus senaties terminui, nutraukta.

Pradžių pradžia

2003 metų sausio 25 dieną po kaukėmis paslėpę veidus D. Drąsutis, G. Žiogas, E. Šimkus ir J. Mikalauskas įsibrovė į Šiauliuose, Vilniaus gatvėje esantį butą. D. Drąsutis konflikto metu dviem pistoleto šūviais sunkiai sužalojo čia tuo metu buvusį V. Povilaitį. Vyrui kulkos pataikė į kairiąją krūtinės pusę ir dubens sritį.

Įsiveržėliai butą apiplėšė - pagrobė kompiuterį, mobilųjį telefoną, pinigus.

V. Povilaitis patyrė ir kitų užpuolikų smurtą - nuo smūgių vyrui lūžo žandikaulis, sužalota galva.

Šių išpuolių metu nukentėjęs V. Povilaitis įsitikinęs, kad abu pastarieji užpuolimai - susidūrimo su vanaginiais tąsa. Vyras neabejoja, kad peršautas ir sumuštas jis buvo siekiant įbauginti.

Pirmąkart į policijai žinomos vanaginių grupuotės nemalonę V. Povilaitis papuolė 2002-ųjų spalį. Nuo smūgių ir spyrių į įvairias kūno vietas aukštelkiškis prarado sąmonę. Į atsipeikėjusios aukos galva buvo įremtas pistoletas, vanaginiai reikalavę tūkstančio "žalio“. Nespėjęs atsakyti V. Povilaitis vėl pajuto smūgių krušą.

Nesyk teistiems vanaginiams tuomet skirtos netgi teisėsaugininkus nustebinusios bausmės - po trejus metus nelaisvės, bausmės vykdymo laiką atidedant trejiems metams. Nukentėjusiajam priteista turtinės ir neturtinės žalos kompensacija. Neturtinė žala nekompensuota iki šiolei.

Edita KARKLELIENĖ, "Šiaulių kraštas"

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

...

2012-04-12   13:37

IP: 110.86.185.70

Nukentėjusiojo atveju padaryčiau tiems banditams "savo" teismus.

romelenaster

2011-04-04   21:36

IP: 78.60.200.250

Kaip žinia, žemesniosios instancijos teismai, priėmę neteisingas nutartis, kurios naikinamos aukštesniųjų teismų, jokios atsakomybės neturi, t.y. jie neatsako už savo niekinius sprendimus - nei kišene, nei garbe. Tokie įstatymai, ir kiek čia tos teisybės? Jeigu už neteisinga teisena padarytą žalą žmogui priteisiama kompensacija, tai ji paimama iš fondo, sudaryto iš mokesčių mokėtojų pinigų, skambiai tariant - iš valstybės.

Vilmantas Povilaitis

2011-03-10   18:27

IP: 86.45.51.220

Sioje istorijoje Lietuvos Auksciausiasis Teismas, apgyne teisinguma ir prieme tinkama ir teisinga sprendima. Bet ar buvo nubausti is nukentejusio Zmogaus issitycioje "TEISEJAI" informacijos neturiu. Mano manymu, tokie "teisejai" po tokiu sprendimu, turejo buti nedelsiant nusalinti is pareigu , be teises dirbti su teisesauga susijusi darba.
Gal but, ateityje pasieksime tokiu dalyku ir Lietuva vel taps TEISINE VALSTYBE.
YouTube paieskos langelyje vilmantinas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Prekeivis įkliuvo pardavęs žvejybos tinklus nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė asmenį, turguje...

2017 m. pradžioje Lietuvą kuriam laikui sukrėtė itin žiauri istorija, įvykusi Kėdainiuose,...

Lietuvą sukrėtusios keturmečio Matuko istorijos aidai - sūnui pareiškė, kad grįžusį iš mokyklos užmuš nuotrauka, foto

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) penktadienį panaikino ankstesnį sprendimą parlamentaro Vytauto Bako...

LAT panaikino VAT sprendimą ir nurodė V. Bako ir „MG Baltic“ ginčą nagrinėti iš naujo nuotrauka, foto

Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl proceso užbaigimo...

Mamos vardu greituosius kreditus ėmusi mergina lauks teismo sprendimo nuotrauka, foto

Praminė kopūstų bačka: nardymo šachta - teismų karuselėje nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš porą metų duris atvėręs Klaipėdos baseinas skendi karantino padiktuotoje tyloje, tačiau...

Nori gyventojus saugoti nuo uosto triukšmo nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiuo metu rengiami detaliojo plano sprendimai, kurie leistų 3 hektarų ploto teritoriją...

"Džiaugiamės, kad Eurolygos komandai pasipriešinome du kėlinius" nuotrauka, foto

Sportas, "Pirmą rungtynių pusę gana neblogai atsilaikėme, kontroliavome pirmiausia savo žaidimą, išpildėme derinius....

Kretingoje žuvo dviratininkas nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė informavo, kad...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...