2019 m. liepos 20 d. 21:09 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Tarnyboje kyšiai buvo imami beveik kasdien

(11)

2019-06-15, 16:00

Aušra PILAITIENĖ, lrytas.lt

Tarnyboje kyšiai buvo imami beveik kasdien nuotrauka, foto

Kyšininkavimo bylos dalyviai Klaipėdos apygardos teisme buvo nekalbūs.

© lrytas.lt nuotrauka.

Reklama

Klaipėdos neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje kyšiai buvo imami beveik kasdien, kol pernai užgriuvo STT pareigūnai. Į teisiamųjų suolą sėdo kyšių ėmimu ir tarpininkavimu kaltinami 3 tarnybos darbuotojai. Dar 44 atsipirko baudomis.

Didžiausi nemalonumai laukia Dokumentų registravimo skyriaus vedėjos Reginos Intienės, neįgalumo lygį nustatinėjusių skyrių vedėjų Olgos Kulik ir Mindaugo Gylio. Jiems gresia ne tik bausmė, bet ir turto areštas.

Prokuratūros teigimu, yra duomenų, kad jų gautos pajamos ir užgyventas turtas ne visuomet sutampa.

Tarnyboje neliko darbuotojų

STT agentai uostamiesčio tarnybą užgriuvo užpernai birželį.

Pateikus įtarimus prekyba poveikiu ir papirkimu įstaigoje neliko beveik pusės specialistų – jie iškart buvo nušalinti nuo darbo. O tarnybos lankytojai kurį laiką buvo priversti ilgas valandas laukti eilėse.

Reklama

42 asmenys, kaltinti papirkimu, pripažinę savo kaltę nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti pagal laidavimą. Jie sumokėjo nuo 190 iki 760 eurų dydžio įmokas į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą. Du kaltę pripažinę žmonės išsisuko baudžiamuoju įsakymu.

Jiems paskirtos 3800 ir 5320 eurų baudos. STT pareigūnai nustatė, kad buvusi Dokumentų registravimo skyriaus vedėja R.Intienė, pasinaudodama pažintimis su darbuotojais ir pažadėjusi juos paveikti, daugybę kartų priėmė kyšius dėl darbingumo lygio ir termino nustatymų, dalį pinigų perduodavo kitiems skyrių vedėjams.

Manoma, kad kartais per dieną uostamiesčio padalinyje buvo paliekama daugiau kaip tūkstantis eurų pakišų. Dabar eilės pas specialistus laukiantys žmonės kalbėjo neabejojantys, kad už pinigus galima nusipirkti reikiamą neįgalumo grupę, tačiau tikino patys niekada nedavę kyšio.

Sau pasilikdavo didžiąją dalį

Klausantis skaitomo kaltinamojo akto atrodo, kad R.Intienė pakišas iš žmonių imdavo kone kasdien. 2017 metų gegužės 10 d. ji paėmė 350 eurų iš vieno asmens, kad jam dvejiems metams būtų nustatytas 40 procentų darbingumas.

Dokumentus tvarkiusiai O.Kulik ji perdavė ne mažiau kaip 50 eurų. Po penkių dienų ji gavo 300 eurų eurų kyšį, kad būtų nustatytas 30 proc. darbingumas asmeniui iki pensinio amžiaus. O.Kulik perduota 150 eurų.

Reklama

Gegužės 16-ąją iš vieno vyro ji paėmė 400 eurų. M.Gyliui perdavė 150 eurų. Kitą dieną už 35 proc. darbingumo nustatymą asmeniui iki pensinio amžiaus paėmė 500 eurų, M.Gyliui perdavė 200 eurų.

18 dieną už 40 proc. darbingumo nustatymą dvejiems metams R.Intienė gavo 400 eurų. O.Kulik perdavė per 50 eurų.

Dokumentų tvarkymo skyriaus vedėja gegužės 22 ir 23 dienomis gavo po du kyšius – iš viso beveik 1000 eurų. 650 eurų atidavė kolegoms. Itin sėkminga buvo gegužės 25-oji. Lankytojai ją pamalonino net keturis kartus.

Iš viso susikaupė didesnė negu 1200 eurų suma. Kolegoms už dokumentų tvarkymą perduota per 450 eurų. Skyriaus vedėja pakišų sulaukė gegužės 29-ąją, birželio 2 ir 6 (du kartus), 8 bei 12 (du kartus) dienomis.

Neįgalumo tarnybos vyresnysis specialistas Algimantas Gabrialavičius savo darbovietės kol kas nepaliko. Jis kaltinamas tarpininkavimu – esą perdavė 100 eurų kyšį, tačiau kaltės nepripažįsta.

„Aš pats esu neįgalumo lygio vertintojas, o man pripaišo, kad tą vertinimą pirkau iš kito. Kodėl turiu kažkam mokėti pinigus, kad įvertintų už mane? Pats įvertinu – ir pinigai mano kišenėje. Juk taip būtų logiška.

Reklama

Antra, pinigų aš tikrai neperdaviau – grąžinau skolą M.Gyliui. Prieš tris dienas buvo mano gimtadienis, kolektyvas pasveikino, reikėjo kažkaip pasakyti ačiū. Užsakiau picų, o pinigų tuo metu neturėjau, tai pasiskolinau ir vėliau grąžinau“, – aiškino A.Gabrialavičius.

Jei per mažai, teks pridėti

Tyrimo metu nustatyta, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos teritoriniame padalinyje buvo priimami kyšiai už teisėtą ir neteisėtą ten dirbusių valstybės tarnautojų ir jiems prilygintų asmenų veikimą – už tai, kad žmonėms, tam tikrais atvejais nesant pagrindo, būtų nustatytas nedarbingumo lygis tam tikram laikotarpiui.

Kartais tas pagrindas buvo, tačiau žmonės norėjo viską sutvarkyti greičiau, be biurokratinių trukdžių, kad nereikėtų pateikti kai kurių dokumentų. Už ką ir kiek turi būti duodama, kokiais kriterijais vadovautasi, Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroro Aivaro Velučio teigimu, sunku pasakyti.

Kartais žmonių duodamos sumos pasirodydavo per mažos, tad pinigų buvo atnešama dar kartą. Ikiteisminio tyrimo metu dalis įtariamųjų dėl dalies jiems inkriminuotų epizodų kaltę pripažino.

Kai kurie nesutiko dėl veikos teisinio kvalifikavimo – laikėsi pozicijos, kad iš esmės jie kyšius priėmė, bet nieko neteisėta nedarė – atliko savo pareigas ir nedarbingumo lygį bei jo galiojimo laiką skyrė pagal įstatymus.

Reklama

Dažniausiai kyšius pasidalydavo du asmenys – tarpininkaujantysis ir sprendimą priimantis gydytojas. Byloje tiriamas trijų mėnesių laikotarpis. Bendra kyšių suma nemenka – keliolika tūkstančių eurų.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

2019-06-16   09:53

IP: 185.11.26.161

Tai eurai jau buvo 1917 m. ?

rimas

2019-06-16   08:49

IP: 77.79.60.109

o kur masiulis

Paruns

2019-06-16   08:01

IP: 185.11.26.161

Pagaliau klp patikrino vilnius. Nes jau atsibodo tos betvarrkes ir netikrinimai, medivcinoje,keliuose,uoste, klp kaip kita atsilikusi respublika su savo korupcija....gal ledai jau pajudejo link sviesenio gyvenimo?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Po smarkaus lietaus Tauragėje ugniagesiams teko žmones vaduoti iš automobilių nuotrauka, foto

Trečiadienio vakarą Tauragėje nulijus smarkiam lietui ugniagesiams teko žmones vaduoti iš apsemtų...

Vakar naktį Kaune gausios policijos ir ugniagesių pajėgos, talkinant neabejingiems kauniečiais, ieškojo...

Naktinė dvimetės paieška baigėsi laimingai nuotrauka, foto

Klaipėdoje ir Neringoje pareigūnams įkliuvo girti vairuotojai.

Pareigūnams įkliuvo smarkiai apgirtę vairuotojai nuotrauka, foto

2019-04-30 apie 22:45 val., Herkaus Manto g., Klaipėdoje, degalinės teritorijoje buvo apgadintas...

Policija prašo padėti atpažinti žmogų nuotrauka, foto

Merginų rankinio rinktinė Klaipėdoje kovos dėl bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinei nepavyko žengti į Europos čempionato...

Vienas paspaudimas gali nužudyti žmogų nuotrauka, foto

Žmonės, "Galiu bet ką subjauroti vienu piršto krustelėjimu!" - kalbėdamas su draugu giriasi...

Į Klaipėdą atplaukė dujovežis su „Total“ dujomis nuotrauka, foto

SGD, Ankstų šeštadienio rytą į Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą atplaukė didelis dujovežis...

Autostradoje užsiliepsnojęs automobilis sukėlė spūstis nuotrauka, foto

Kriminalai, Dėl autostradoje už Kauno šeštadienį degusio automobilio buvo nusidriekusios spūstys Klaipėdos link.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...